Lajme Shqip

Syfyri lamtumirës…Syfyri lamtumirës…

Së pari, falënderimi i takon Zotit të botërave që na mundësoi agjërimin e Ramazanit! Përkundër përpjekjeve tona, e dimë se nuk ia kemi dhënë hakun. O Zot, na fal për neglizhencë! O Zot, bëj që adhurimet tona gjatë këtij muaji të na rëndojnë peshorën e veprave të mira! O Zot, bëj të ndërmjetësojë Libri Yt, atë ditë kur nuk na bën dobi gjë tjetër! O Zot, bëj gjurmët e abdesit dëshmi se u përkulëm vetëm para Madhërisë Tënde! O Zot, Ti je Falës, e don faljen, na fal neve! Në fund, o Zot, na gjyko me mëshirën Tënde dhe jo me drejtësinë Tënde! Amin, amin, amin!!!

Read More »

Mirësitë e istigfarit

Mirësitë e istigfarit 1- Ajo është adhurim ndaj Allahut të Lartësuar. 2- Shkak për faljen e mëkateve, ajeti thotë: “Unë u thashë: “Kërkoni falje Zotit tuaj, se Ai vërtet falë shumë”. (Nuh, 10) 3- Shkak për zbritjen e shiut, ajeti thotë: “Ai ju lëshon nga qielli shi me bollëk”. (Nuh, 11) 4- Shkak për shtimin e pasurisë dhe fëmijëve, ajeti thotë: “Ju shumon pasurinë dhe fëmijët…”. (Nuh, 12) 5- Shkak për hyrje në xhenete, ajeti thotë: “…ju bën të keni kopshte dhe ju jep lumenj”. (Nuh, 12) 6- Shkak për shtimin e fuqisë, ajeti thotë: “…dhe fuqisë suaj i shton fuqi…”. (Hudë, 52) 7- Shkak për mirësi, ajeti thotë: “…se Ai do t’ju mundësojë përjetime të mira…”. (Hudë, 3) 8- Shkak për largimin e sprovave, ajeti thotë: “…Allahu nuk do t’i dënojë, nëse ata kërkojnë falje (istigfare). (Enfalë, 33) 9- Çdo njërit ia jep shpërblimin, ajeti thotë: “…dhe çdo punëmiri i jep shpërblimin e merituar…”. (Hudë, 3) 10- Shkak për zbritjen e mëshirës së Allahut, ajeti thotë: “…pse të mos i kërkoni falje Allahut..

Read More »

Dobitë e istigfarit

Dobitë e istigfarit: a) Largon shejtanin b) E kënaq Allahun c) Largon brengat dhe pikëllimet d) Sjell rehatinë dhe gëzimin e) Ndriçon fytyrën f) Sjell rrizkun g) Gjallëron zemrën h) Fshin mëkatet i) Ndihmon robin në raste vështirësie j) Të ndalon nga përgojimi, gënjeshtra, bartja e fjalëve dhe fjalët e ndyta k) Të afron me botën tjetër dhe të largon nga kjo botë l) Sjell fitoren ndaj armikut

Read More »

Sondazhi, Egjipti më i sigurt se SHBA-ja dhe Mbretëria e Bashkuar

Egjipti, në një anketë globale u rendit si vendi më i sigurt në Afrikë dhe madje më lart se Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar. Qendra “Gallup” i ka pyetur njerëzit nëse ndjehen të sigurt të ecin natën rrugës dhe nëse kanë qenë viktima të krimit. Anketa e radhit Egjiptin të 16-tin në mesin e 135 vendeve, ndërsa Mbretëria e Bashkuar ndodhet në pozitën numër 21 dhe SHBA-ja në 35. Singapori radhitet si më i sigurti, ndërsa Venezuela është në fund të listës. Presidenti i Egjiptit, Abdul Fattah al-Sisi, e udhëheq këtë vend që nga viti 2013. Qeveria e tij vazhdon të luftojë militantët e Shtetit Islamik në disa rajone. 13 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Ditarët e udhëtimit zbulojnë racizmin e Einsteinit

Ditarët e udhëtimit privat të fizikanit të njohur Albert Einstein e i botuar rishtazi ka zbuluar pikëpamjet raciste dhe ksenofobie të tij. Shkruar nga tetori 1922 deri në mars 1923, ditarët përcjellin përvojat e tij në Lindjen e Largët dhe Lindjen e Mesme. Në to, Einstein bën përgjithësime gjithëpërfshirëse dhe negative, për shembull duke e quajtur kinezët "të zellshëm, të pistë dhe të mprehtë". Einstein më vonë do të mbrojë jetën për të drejtat civile......

Read More »

Trajkoviq: Nënkryetar i Listës Serbe, padron i veriut të Kosovës

“Jam e habitur me trimërinë e drejtorit të Zyrës për Kosovën Marko Gjuriq ,i cili erdhi nga Beogradi për të marrë pjesë në Kuvendin Zgjedhor të Listës Serbe në të cilin nënkryetar u zgjodh njeriu që të gjithë e dinë mafioz, thotë Rada Trajkoviq, kryetare e Lëvizjes evropiane e serbëve të Kosovës duke komentuar zgjedhjen e Milan Radojiçiqit zëvendëskryetar të Listës Serbe, transmeton Koha.net. Radojiçiq, për të cilin flitet të jetë “zot i veriut”......

Read More »

Trump akuzon OPEC – un për rritje të çmimit të naftës

Presidenti amerikan, Donald Trump akuzoi sot Organizatën e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) për rritje të çmimit të naftës. Akuzat, Trump i bëri në një postim në rrjetin social Twitter, publikuar pak pas kthimit nga Singapori dhe samiti historik me Kim Jong Un. “Çmimet e naftës janë shumë të larta, është sërish OPEC që po manovron. Jo mirë!”, shkuan presidenti amerikan, përcjell atsh. Ndërkohë, dy prodhuesit kryesorë, Arabia Saudite dhe Rusia, janë shprehur se synojnë të......

Read More »

Martiali dëshiron largimin nga Unitedi, thotë agjenti i tij

Anthony Martial dëshiron të larohet nga Manchester Unitedi pas tri sezoneve jo aq të mira në Old Trafford. Këtë e ka bërë të ditur agjenti i tij, Philippe Lamboley, i cili thotë se klienti i tij kërkon një klub ku mund të luajë më tepër, transmeton Koha.net. Në sezonin e tij të parë ai kishte pasur një ndikim të madh në lojën e Unitedit nën menaxhimin e Louis van Gaal kur kishte shënuar 11 gola në 31 paraqitje. Kurse nën menaxhimin e Jose Mourinhos ai u inkuadrua nga bankina në 12 ndeshje nga 30......

Read More »

Një udhëtim me personazhet e “The smurfs” në 60 vjetorin e filmit

Belgjika po e feston ditëlindjen e 60-të të personazheve të filmit "Smurfs", duke u dhënë fansave mundësinë për të përjetuar jetesën në fshatin e tyre dhe për të marrë një udhëtim real nëpër pyjet dhe shpellat mistike. Ilustruesi Pierre Culliford, i cili shkroi nën pseudonimin Peyo, arriti majat e suksesit me krijimin e këtyre personazheve simpatike në vitin 1958, pasi fillimisht i kishte shpikur ato vetëm si personazhe mbështetëse në komikun e tij të heronjve mesjetarë Johan dhe......

Read More »

Shtyhet për një vit fillimi i autostradës Serbi – Kosovë

Ndërtimi i autostradë nga Nishi për në Merdar,siç njoftojnë medie serbe, pritet të fillojë në vitin e ardhshëm, transmeton Koha.net Edhe pse më herë ishte thënë se një segment i kësaj autostrade do të fillonte sivjet, ai është shtyrë për vitin që vjen. Gjatësia totale e autostradës Nish- Merdar është 77 kilometra. Më herët ishte bërë me dije se jo do të kushtojë 855 milionë euro. Sipas medieve nga Beogradi, nuk dihet se si do të financohet kjo rrugë,......

Read More »