Lajme Shqip

Sonte në Rubikon i ftuar komandanti i KFOR-it, Cuoci

Në 19 vjetorin e hyrjes së forcave të KFOR-it në Kosovë, sonte në Rubikon komandanti i përgjithshëm i KFOR-it, gjeneralmajor, Salvatore Cuoci. Cili është evaluimi i situatës së tyre? Çka me kërcënimet e sigurisë në Kosovë? Cili është bashkëpunimi me Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe çka me të ardhmen e Kosovës në NATO? Për këto dhe më shumë, ndiqni sonte Rubikon me Adriatik Kelmendin. Rubikon kalohet ekskluzivisht vetëm në Kohavision. ...

Read More »

Shqipëria, vendi i parë në Evropë ku ndalohen qeset plastike

Shqipëria do të jetë vendi i parë në Evropë që do të ndalojë me ligj qeset plastike. Në këtë drejtim, kryeministri Edi Rama informoi nga Durrësi se po studiohet vendimi më radikal për ta kthyer Shqipërinë në vendin e parë në Evropë, ku ndalohen plotësisht qeset plastike. “Nuk do të lejojmë që qeset të futen në territorin shqiptar as me rrugë ajrore, apo detare e tokësore”, tha Rama. Ky, sipas tij, është një vendim i vështirë por i domosdoshëm, që......

Read More »

Federata Shëndetësore ultimatum Qeverisë: Ligji për pagat të procedohet brenda muajit

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës (FSSHK) ka apeluar te Qeveria e Kosovës që të procedojë brenda muajit qershor projektligjin për pagat, përndryshe paralajmërojnë se do të ketë kolaps në shëndetësi. Kryetari i FSHSK-së, Blerim Syla, tha se janë se qershori është më e shumta që mund të japin si afat. “Qëndrimi i Federatës është që të procedohet në mënyrë urgjente projektligji i pagave. Deri në fund të qershorit ne kemi një......

Read More »

Një muaj paraburgim për kërcënim ndaj vëllezërve në gjykatën e Gjilanit

Gjykata Themelore në Gjilan ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh për të pandehurin E. A., pasi të martën kishte kanosur vëllezërit e tij, A. A. dhe N. A., në kohën sa ishte duke u mbajtur seanca gjyqësore lidhur me trashëgiminë. Me këtë rast gjyqtari i ka kërkuar të njëjtit që të lirojë gjykatoren, mirëpo i pandehuri nuk i kishte përfillur urdhrat e gjykatësit, ku është dashur intervenimi i sigurimit të gjykatës dhe gjatë largimit të tij nga salla ka fyer gjyqtarin. Pala ka......

Read More »

OAK kërkon nga MASHT-i përkrahje për aftësimin e personave me sindromën DOWN

Oda e Afarizmit të Kosovës sot gjatë një takimi me zëvendësministrin e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Heset Sahiti dhe pedagogen Lulevera Kadriu, kërkuan përkrahje për iniciativën e profesor Besir Shaqirit në lidhje me projektin në ndihmë të fëmijëve me aftësi të kufizuar. Profesor Shaqiri është i interesuar të bëjë një hulumtim në lidhje me “Relacionet ndërmjet disa parametrave antropometrik, funksional dhe motorik të fëmijëve me sindromën DOWN dhe trajtimin klinik......

Read More »

Kanos vëllezërit dhe fyen gjyqtarin

Caktohet masë e paraburgimit Gjykata Themelore në Gjilan ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh për të pandehurin E. A., pasi dje kishte kanosur vëllezërit e tij, dhe në kohën sa ishte duke u mbajtur seanca gjyqësore lidhur me trashëgiminë. Me këtë rast gjyqtari i ka kërkuar të njëjtit që të lirojë gjykatoren, mirëpo i pandehuri nuk i kishte përfillur urdhrat e gjykatësit, ku është dashur intervenimi i sigurimit të gjykatës dhe gjatë largimit të tij nga salla ka fyer gjyqtarin. Sipas gjykatës me këto veprime i pandehuri dyshohet se ka kryer veprat penale kanosje nga neni 2dhe mospërfillja e gjykatës./21Media The post Kanos vëllezërit dhe fyen gjyqtarin appeared first on RTV21.

Read More »

Aktakuzë për pjesëmarrje në Siri

I pandehuri është nxënë në Turqi dhe është kthyer për në Kosovë Prokuroria Speciale e Kosovës, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit R.D, për veprën penale “bashkimi apo pjesëmarrja në ushtrinë ose policinë e huaj, në formacionet e jashtme paraushtarake ose para policore, në organizimet grupore apo individualisht”, jashtë territorit të Kosovës. Sipas aktakuzës, i pandehuri R.D., më 26.05.2017, me vullnet dhe vetëdije të plotë është nisur që të udhëtoj për në Siri, me qëllim që t’i bashkohet Organizatave Ushtarake në Siri. Pas shkuarjes së tij në Turqi, autoritetet e Kosovës kanë bërë kërkesë për kthimin e tij në Kosovë. I pandehuri R.Dështë nxënë në Turqi dhe është kthyer për në Kosovë. The post Aktakuzë për pjesëmarrje në Siri appeared first on RTV21.

Read More »

Çifti i njohur i showbizit do të martohen ‘live’ në television

Një ceremoni martesore që do ta shohin të gjithë Paris Hilton e cila ka marrë propozim për martesë nga aktori dhe modeli Chris Zylka me një unazë 2 milionë dollarëshe, ka vendosur që dasma e saj mos të jetë një dasmë e zakonshme. Miliarderja amerikane ka vendosur që dasma e saj të transmetohet “live” në televizion. Paris është shprehur për E!News se ka marrë oferta nga televizione të ndryshme, por ende është duke i shqyrtuar./21Media Sapo u fejua këngëtarja shumë e njohur Unaza e fejesës së Paris Hilton ka një çmim marramendës The post Çifti i njohur i showbizit do të martohen ‘live’ në television appeared first on RTV21.

Read More »

Respektimi i nënës me sëmundje mentale

Respektimi i nënës me sëmundje mentale Ky është një tregim i vërtet dhe shumë prekës të cilin na e rrëfen një mjeke muslimane dhe e cila thotë: Një ditë nga ditët në ordinancën time hyri një grua e cila ishte në të gjashtëdhjetat dhe të cilën e shoqëronte i biri i saj i cili ishte në të tridhjetat. Ajo që ma tërhoqi vërejtjen ishte kujdesi i tij i tepërt ndaj saj, e kapte për dore ia rregullonte mbulesën dhe ia afronte ushqimin dhe pijen. Pas pyetjes sime për problemin e saj dhe kërkimit tim për ta kontrolluar e pyeta rreth gjendjes së saj mentale, për arsye se e vërejtja se sjellja e saj nuk ishte normale dhe gjithashtu nuk i përgjigjej pyetjeve të mia. Djali i saj mu përgjigj dhe më tha: Nëna ime ka probleme mentale nga lindja e saj. Fjalët e tij më prekën tepër dhe e pyeta: Po kush kujdeset për të? Më tha: Unë. I thash: Pasha Allahun begati e madhe. Po kush kujdeset për pastërtinë e rrobave të saj dhe trupit të saj. Më tha: Unë e përcjelli deri në banjo, unë ia sjelli rrobat ..

Read More »

Përkujtim

Meta apel Ramës e Veliajt: Dëgjoni zërin e artistëve

Poezi nga Giuseppe Ungaretti, përktheu Edon Qesari. Quhej Muhamed Sheab Pasardhësh emirësh endacakësh i vetvrarë se s’kish më Atdhe Deshi Francën dhe ndërroi emër Qe Marsel po s’ish francez dhe s’dinte më të rronte në tendën e sojit të vet ku dëgjohej avazi i Kuranit duke rrufitur kafen Dhe s’diti ta shuante këngën në arratinë e vet E përcolla tok me zonjën e bujtinës ku rronim në Paris në adresën nr. 5 të Rue des Carmes rrugicë e fishkur në zbritje Prehet në varrezat e Ivrisë lagje që gjithnjë del drite ndonjë dite panairi të çmontuar E mbase veç unë di ende se ai rrojti./ KultPlus.com The post Përkujtim appeared first on KultPlus.

Read More »