Lajme Shqip

“Shqipëria ka përmbyllur negociatat me Greqinë”

Kryeministrit i Shqipërisë Edi Rama presidenti i vendit sot kanë zhvilluar një takim në zyrën Ilir Metës. Biseda e të mërkurës pasdite zgjati rreth 30 minuta. Në fokus të takimit, siç njofton lapsi. al ka qenë marrëveshja me Greqinë për përcaktimin e kufirit detar mes dy vendeve. Burime këtij portali nga Tirana thanë se tashmë janë përmbyllur negociatat mes dy vendeve. Kanë mjaftuar vetëm 2 takime të grupit negociator, njëri në Tiranë dhe tjetri në Athinë për të......

Read More »

Deputetët norvegjezë kandiduan Trumpin për Çmimin Nobel për Paqe

Dy deputetë norvegjezë e kandiduan presidentin amerikan, Donald Trump, për Çmimin Nobel për Paqe. Veprimi i tyre vie pas takimit të mbajtur në Singapor mes presidentit të SHBA-së, Donal Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un. Anëtarët e Partisë Progresiste Populiste norvegjeze, Kristian Tibring-Gedda dhe Per-Vili Amundsen, i thanë agjencisë norvegjeze të lajmeve NTB, se “Tramp ka bërë një hap të madh dhe të rëndësishëm drejt çarmatimit, paqes dhe pajtimit midis......

Read More »

Antarktida po shkrihet me shpejtësi alarmuese

Antarktida po lëshon alarmin, me rreth tre trilionë tonë akull që u zhduken që nga viti 1992, paralajmëroi një ekip ndërkombëtar ekspertësh në studimin e fundit për akullnajat. Shkëputja e një ajsbergu në pjesën jugore të Antarktidës, është një tregues kyç i ndryshimeve klimatike. Sipas ekspertëve niveli ujit është rritur, ndërsa vazhdimi i shkrirjes së akullnajave, rrezikon që të mbulojë disa pjesë të tokës. ...

Read More »

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, reagime në Shkup

Autoritetet maqedonase presin që brenda pak ditësh ta nënshkruajnë me palën greke marrëveshjen e arritur për emrin e ri të Maqedonisë. Por, pakënaqësitë janë të dukshme sidomos tek partitë opozitare si në Shkup edhe në Athinë. Presidenti maqedonas Gjorgje Ivanov ka ndërprerë sot një takim me kryeministrin Zoran Zaev dhe ministrin e jashtëm Nikolla Dimitrov të cilët kishin shkuar në zyrën e tij për ta njoftuar me hollësitë rreth marrëveshjes. Takimi ka zgjatur vetëm dy minuta, njofton......

Read More »

Ditarët udhëtimit zbulon racizmin e Einsteinit

Ditarët e udhëtimit privat të fizikanit të njohur Albert Einstein e i botuar rishtazi ka zbuluar pikëpamjet raciste dhe ksenofobie të tij. Shkruar nga tetori 1922 deri në mars 1923, ditarët përcjellin përvojat e tij në Lindjen e Largët dhe Lindjen e Mesme. Në to, Einstein bën përgjithësime gjithëpërfshirëse dhe negative, për shembull duke e quajtur kinezët "të zellshëm, të pistë dhe të mprehtë". Einstein më vonë do të mbrojë jetën për të drejtat civile......

Read More »

FAKTE DHE PROPAGANDË!

Fakt: 1.3 milionë shqiptarë kanë aplikuar për t’u larguar nga Shqipëria për në SHBA që nga shtatori 2013. Të dhënat flasin se përvit e më shumë bashkekombasit tanë aplikojnë të largohen nga vendi, duke u barazuar me vendet e Afrikës Qendrore dhe Ekuatoriale për nga numri i aplikantëve. Fakt: Janë mbi 300 mijë shqiptare që janë larguar drejt vendeve anëtare të BE në forma nga më të ndryshme. Këtë shifër na e kujton përditë Franca, Hollanda dhe Gjermania të cilat jo pak herë e kanë kritikuar dhe kërcënuar kryeministrin e tepsisë. Fakt: Shqipëria po shpopullohet dhe këtë e tregon përditë e më shumë edhe INSTAT kur na fakton plakjen e vazhdueshme të popullsisë dhe se si rrezikojmë të shpopullohemi. Fakt: Janë vetëm 418 të punësuar në sektorin jo bujqësor, ndërkohë që forca e punës, pra punëkërkuesit, janë në rënie. Tregues i qartë se Shqipëria po boshatiset nga shqiptarët, që po lënë çdo fshat e qytet për të ikur një orë e më parë nga sundimi i kësaj qeverie. Fakt: Rekordin e zi të shq..

Read More »

Stop – Kalvari i qytetares për pasaporten e humbur dhe zgjidhja nga Stop! (12 qershor 2018)

stop.tvklan.al Nje emision satiro-investigativ nga Saimir Kodra & Gentian Zenelaj. E hene – E premte ora 20:05 @ Tvklan & KlanHD; Drita Duro u ankua në emisionin “Stop” për kalvarin që ka kaluar për pasaportën që i humbi një vit e gjysmë më parë. Ajo e denoncoi humbjen e saj në institucionet përkatëse, por pas pak kohësh ajo e gjeti pasaportën në shtëpinë e saj. “Para një viti e gjysmë më humbi pasaporta. Në bazë të rregullit, shkova e bëra denoncim në rajonin e njësisë numër 4. Kur shkoj në shtëpi, e gjej pasaportën në sendet e mia. Gabimi im më i madh është që nuk bëra tërheqje denoncimi”, u shpreh denoncuesja. Zonja Drita u nis për në Greqi, por u bllokua në doganën e Kakavijës, pasi në sistem pasaporta rezultonte e bllokuar. Në datën 30.12.2017, ia morën pasaportën në kufi dhe pasi bëri një deklaratë për bllokimin e pasaportës, i thanë që pas 15 ditësh do ta merrte në rajonin numër 4. Pas shumë sorrollatjesh nga njëri institucion në tjetrin, kaluan muajt dhe Drita Duro ende nuk ..

Read More »

Ora News – Vrasja dhe vetëvrasja në “Don Bosko”, hetim të gjithë efektivëve të komisariatit 3

Subscribe në Ora News këtu Shërbimi për Çeshtjet e Brendshme dhe Ankesat në Ministrinë e Brendshme po merr në pyetje të gjithë efektivët e komisariatit nr 3, të cilët kanë trajtuar konfliktin mes 2 të rinjve që gjetën vdekjen para pak ditësh, në Tiranë. Xhuljeta Çuni dhe Xhafer Mata kishin bërë disa denoncime kundër njëri-tjetrit madje ishin përballur disa herë në polici por organet e rendit nuk arritën të parandalojnë krimin e dyfishtë edhe pse ishin në dijeni të konfliktit mes të rinjve. Të gjithë efektivët e komisariatit nr 3 në Tiranë, të cilët kanë trajtuar denoncimet e Xhafer Matës dhe Xhuljeta Çunit, po merren në pyetje nga Shërbimi për Çeshtjet e Brendshme dhe Ankesat në Ministrinë e Brendshme. Lajmi mësohet nga burimet zyrtare, të cilat bënë me dije se SHÇBA ka nisur një hetim administrativ, për të përcaktuar rolin e secilit prej specialistëve të policisë që trajtuan rastin e kallëzimit penal të 19-vjeçares Xhuljeta Çuni një muaj para krimit të dyfishtë në rrugën Don Bosko..

Read More »