Koreja e Veriut kërcënon të anulojë samitin me Trump

Bota
Bota
Koreja e Veriut ka thënë se mund të mos zhvillohet samiti i programuar për në 12 qershor, ku Kim Jong-un do të takohet me Presidentin e SHBA Donald Trump nëse SHBA këmbëngul që vendi komunist të heqë dorë nga armët bërthamore.

Në një deklaratë të ashpër, ministri i jashtëm i Koresë së Veriut akuzoi SHBA-të se kanë bërë deklarata të pakujdesshme dhe se kanë synime të këqija. Ai e vendosi gishtin mbi Këshilltarin Amerikan të Sigurisë Kombëtare John Bolton.

“Ne nuk e fshejmë ndjenjën e mospranimit ndaj tij”, tha Kim Kye-gwan. Shtëpia e Bardhë është përgjigjur duke thënë se ende shpreson se takimi do të zhvillohet.

“Presidenti është i gatshëm që takimi të zhvillohet. Nëse nuk do të zhvillohet, ne do të vazhdojmë fushatën maksimale të presionit”, tha zëdhënësja e Trump, Sarah Sanders.

Marrëveshja fillestare parashikonte takimin e dy liderëve, ndërsa Koreja e Veriut tha se ishte e angazhuar të denuklearizonte gadishullin Korean. Pikërisht ajo që do të arrihet ka mbetur e paqartë, por Koreja e Veriut ka ftuar mediat e huaja që të dëshmojnë për çmontimin e vendit të testimit bërthamor gjatë këtij muaji.

Bolton kohët e fundit tha se Koreja e Veriut mund të ndiqte një “model të Libisë” për denuklearizimin e verifikueshëm, por kjo alarmoi Phenianin, i cili vëzhgoi kolonelin Gaddafi të Libisë gjatë heqjes dorë nga programi i tij bërthamor, teksa në fund e pa atë të vrarë nga rebelët perëndimorë. Laura Bicker e BBC në Seul thotë se Koreja e Veriut, e cila kishte thënë që arsenali i saj bërthamor është thelbësor për mbijetesën e saj si shtet, tani po i bën kërkesat e veta të qarta.

Deklarata e Kim, e bartur nga mediat shtetërore, thotë se nëse SHBA “na qorton dhe kërkon njëanshëm që ne të heqim dorë nga armët bërthamore nuk do të kemi më interes për bisedimet” dhe “do të duhet të rishikojmë” pjesëmarrjen në samitin e 12 qershorit në Singapor.

Aty thuhet gjithashtu se Koreja e Veriut kishte “shpresa të mëdha”, por se është “shumë fatkeqe që SHBA po na provokojnë përpara samitit duke dhënë deklarata qesharake”.

Kim Kye-gwan është i njohur të jetë shumë i respektuar në udhëheqjen e Koresë së Veriut dhe ka marrë pjesë në bisedimet me Shtetet e Bashkuara më parë. Ka shumë pak mundësi që komentet e tij nuk janë miratuar personalisht nga Kim Jong-un.

Disa orë përpara njoftimit, në shenjë të problemeve në rritje dhe për shkak të zemërimit mbi nisjen e stërvitjeve ushtarake të përbashkëta SHBA-Kore e Jugut, Veriu gjithashtu u tërhoq nga një takim i planifikuar me Jugun të mërkurën.

Koreja e Veriut më herët tha se do t’u lejonte të shkonin përpara, por pastaj i quajti “një grumbullim provokues ushtarak”, i cili po dëmtonte përpjekjet diplomatike të saj.

Ndryshimi i papritur i tonit nga Pheniani thuhet se i ka kapur zyrtarët amerikanë në befasi. Analistët thonë se Koreja e Veriut mund të përpiqet të forcojë dorën para bisedimeve. Departamenti amerikan i shtetit tha se po vazhdonte të planifikonte takimin e Trump-Kim, dhe priten komentet e Trump. Një zëdhënës i qeverisë kineze i kërkoi Koresë së Veriut dhe SHBA të “takoheshin njëra me tjetrën në gjysmë të rrugës” përpara negociatave.

Koreja e Veriut dëshiron që bota të dijë se po vjen në tryezën e negociatave nga një pozitë e fortë dhe ata mund të mendojnë se po bëjnë të gjitha lëshimet. Ata kanë pezulluar të gjitha testet e raketave, kanë liruar tre të burgosurit amerikanë, Kim Jong-un u takua me Presidentin Moon dhe palët nënshkruan një deklaratë, dhe ata janë gati të çmontojnë një vend testimi bërthamor para mediave ndërkombëtare.

Këto deklarata më shumë sesa pohojnë se Koreja e Veriut është e gatshme të mos marrë pjesë në samitin me Presidentin Trump në Singapor, janë mjeti i Kim për të arritur tek një marrëveshje që ai aq shumë e pëlqen.

16 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Loading...
i recommend get viagra fast|brand viagra online safe us|cialis viagra impotence|buy viagra dr fox|cheap viagra daily|o meglio viagra|viagra back to back dosage|where to buy brand viagra|best over counter viagra|viagra is covered by insurance|viagra patent expiry canada|very good site cost of viagra|where to buy viagra in europe|viagra how to get|buying viagra in south korea|farmacias viagra preci|how much does viagra cost 2012|only for you viagra pliis|vendita generico di viagra|follow link viagra next day uk|can you buy viagra rite aid|uso viagra cialis levitra|viagra bar kaufen|acheter cialis et viagra|viagra over the counter usa|wie viel ist viagra|online viagra sats|try it viagra mexico|can buy viagra online i|viagra au herbe|viagra et kamagra|viagra 100mg mastercard|ricetta viagra di erba|do i have to order viagra|viagra rezeptfrei danemark|enter site viagra best deal|we choice female viagra europe|viagra for men dosage|viagra problemi di erezion|we choice viagra uk buy online|il costo di 10 mg viagra|viagra modo d us|buy cheap viagra forum|buy cheap viagra sublingual|cheap viagra to canada|or viagra|viagra new zealand buy online|can you get blind from viagra|generico do viagra germed|viagra best effects|viagra tablets 20mg|viagra kansas|effect of viagra 50mg|venta de viagra en farmacias|comprar viagra en peru|venta de viagra murcia|what is viagra used for men|viagra bc pharmacy|pfizer viagra en lnea uk|viagra com samples|what is viagra jelly approved|viagra kaufen spanien|by covered viagra|can order viagra online canada|we choice pfizer mexico viagra|hvor kan man bestille viagra|generico do viagra em curitiba|viagra pour femme pfizer|comprar viagra en madrid|we like it viagra en gel|2010 viagra sales|viagra for men effects|can you use viagra at any age|buying viagra in bangkok|buy viagra 25mg online|viagra pfizer 50 mg preo|want viagra wholesale|viagra 50mg bestellen|take 25mg viagra a day dosage|viagra karachi buy|viagra pills price uk|viagra 100 mg oder 50 m|viagra brain the|no online viagra prescription|citrate viagra sildenafil|online viagra tabs|viagra wisconsin union|try it buying viagra|i recommend 100 mg viagra|contrarrestar efectos viagra|viagra reseptivapaa|viagra online maestro card|compra de viagra o cialis|printable viagra coupon|pharmacy viagra canadian|viagra bacquisto bonline|viagra oferta|buy levitra online viagra|viagra en ligne arnaque|we recommend fast viagra|viagra seller uk|en ligne viagra cialis ricetta|viagra din number canada|viagra generico helleva|auftrag billiges viagra|viagra generikum potenzmittel|can you buy viagra in dublin|viagra capsules|wrong viagra|commande viagra ligne|viagra reacciones adversas|viagra in nero|we recommend viagra dosage|100 cheap canada viagra|order free sample viagra|discount viagra viagra|best selling viagra in india|effet viagra verg|farmaci generici come viagra|kamagra viagra 100mg|i use it buy pfizer viagra|viagra pharmacy rx one|define generic viagra|miss viagra|viagra autentica|click now viagra pharmacy|wirkung viagra video|jimmy johnson viagra|cheap viagra new zealand|generic viagra review pharmacy|viagra des femme|prix viagra paris|viagra allergic reaction|viagra 25mg onlin|safe take generic viagra|viagra melbourne|problems buying viagra online|levitra vs viagra cost|100mg tablets of viagra|cheapest cipla generic viagra|viagra for sale uk only|viagraproben ohne rx|we like it fda approves viagra|price for viagra at walmart|how to get cheap viagra online|viagra release year|viagra as plants|online viagra chennai|viagra cialis on lin|cheap viagra generic|prescription viagra by mail|comprar viagra en vigo|pilule de viagra spitter|buy viagra costa rica|canadian viagra super active|cheap viagra|viagra vs revatio|viagra seller pakistan|viagra medical advice|buy softtabs viagra|ou acheter viagra pfizer|viagra donne forum|viagra online delivery|the best choice viagra paypal|viagra braucht man rezept|dose giusta viagra|we like it cheap 25mg viagra|only here low cost viagra fast|enter site cheap viagra online|wow viagra generic drug|only here buying online viagra|can i take viagra with water|viagra lizenz
Loading...
abgelaufen|herbal viagra uk cheap|discount on real viagra|viagra verschreibung|dure effet du viagra|kaufen viagra|reputable viagra sites|viagra dcouverte|i use it viagra price germany|preisvergleich viagra online|cut price viagra|cit costa viagra in moldova|efectos viagra alcohol|usefull link viagra in india|levitra viagra cialis price|where can i get viagra fast|el viagra es con recet|purchase viagra in ireland|buy cheap womens viagra online|we recommend 5 mg viagra|viagra generico posologia|viagra online sales pfizer|cialis meglio del viagra|comprar viagra sem receita|acheter viagra en inde|viagra online sito|amazon viagra salesman|follow link gel viagra|canada prison get viagra|natural viagra melbourne|viagra contrareembols|buy no prescription viagra|viagra for sale men online|ordering viagra pills in india|viagra fa bene al cuore|find generic viagra in phoenix|viagra soft tabs safe|ship generic viagra overnight|buy viagra for her|follow link viagra online|viagra tempo di effetto|viagra for sale online canada|viagra side effects forum|get viagra avoid prescription|el viagra aumenta el tama|cheap india generic viagra|viagra bald gnstiger|sale viagra tescos|le viagra en vente libre|us made generic viagra|female pink viagra buy|generico do viagra rj|cheapest uk soft viagra|wow cheap viagra soft|buy online viagra without|what is generic viagra 150|utube music viagra|does viagra work when drunk|2011 viagra india in|comprare bviagra|100mg viagra prica cvs|there going generic viagra|viagra cipla cheap on line|where to buy viagra gold coast|comparatif viagra levitr|the best choice viagra cost|comprar viagra cialis espana|next viagra day usa cheap|viagra dosage young men|order viagra in us|half dosage viagra|vendas viagra generico|viagra hipertension pulmonar|viagra para adolescentes|cheap viagra online walmart|salescheap generic viagra|viagra websites|viagra approval date