Rusia, organizatorja më e dobët e një Botërori e të gjitha kohërave?

De Niro: Do i gjuaja me grusht, Trump: Zgjohu i dehur!
De Niro: Do i gjuaja me grusht, Trump: Zgjohu i dehur!
Me ndeshjen e parë Rusi-Arabi Saudite jepet sinjali për fillimin e Kampionatit Botëror të Futbollit. Shpresat e tifozëve dhe të kryetarit të shtetit, Putin janë të mëdha. Ekziston rreziku që ata të zhgënjehen shumë.

Qëllimi është i qartë. “Ne duhet të jemi organizatorë të fortë të kampionatit”, deklaroi para pak ditësh Stanislaw Tschertschessow, trajneri i kombëtares ruse. “Ne mund të ndeshemi me Gjermaninë vetëm në gjysmëfinale ose finale. Nëse mbërrijmë deri aty unë do të jem njeriu më i lumtur në botë.” Kuptohet, sidoqoftë duhet shumë fantazi që të imagjinosh ekipin rus të Kampionatit Botëror të mbërrijë deri në fazën përfundimtare. Shumë më tepër mund të ndodhë që raundet e para që do jenë me Arabinë Saudite, Egjiptin dhe Uruguajin të kthehen në provë zjarri. Duke pasur parasysh performancat e treguara së fundi janë shtuar zërat që thonë se ekipi mund të quhet ekipi mikpritës më i dobët i gjithë kohërave.

Sa e madhe është distanca deri tek kampionët e botës, ekipi do e shohë në ndeshjen e parë. Rezultati 0:1 në ndeshjen me Argjentinën mezi u arrit në vjeshtë, ndërkohë që në muajin mars në ndeshjen me Brazilin rezultati 0:3 dhe me Francën 1:3 shënoi një humbje të qartë. Gjithsej deri tani janë luajtur pesë ndeshje pa fitore për 54 vjeçarin Tschertschessow dhe Sbornaja-n e tij.

Shumë vende ku Tschertschessow duhet të punojë

Duke patur parasysh problemet në ekipin e tij trajneri nuk është për tu pasur zili. Tre nga më të mirët e tij kanë patur dëmtime të gjurit. Me Georgi Dschikija-n dhe Wiktor Wassin-in mungon e gjithë mbrojtja mesfushore. Në muajin mars sulmusi Alexander Kokorin u lëndua në ndeshjen e Zenit të Sankt Petërsburgut dhe RB Lajpcigut.

Lajme negative ka patur edhe për dy ish lojtarë profesionistë të bundesligës: Në vend që të kontribuonin për sportin në ekipin rus Roman Neustädter dhe Konstantin Rausch u kapën pas një thashethemi të gazetave braziliane pasi kishin qenë në disko dhe u dënuan nga Liga. Të dy profesionistët të lindur në Bashkimin Sovjetik që erdhën në Gjermani si imigrantë gjermanorusë, kanë marrë nënshtetësinë ruse dhe lejohen kështu të luajnë për Sbornaja-n.

Në përgjithësi ekipit të Tschertschessow-it i mungon talenti. Asnjë lojtar i kombëtares ruse nuk ka qenë aktiv në ndonjë klub evropian. Skuadra është vjetërsuar, të rinjtë e talentuar që t`i zëvendësojnë mungojnë. Kërkimi i talenteve dhe nxitja e tyre është duke i përgatitur për më vonë. Përveç kësaj mungesa e talenteve është edhe pasojë e skemës legjionare në Ligën ruse të futbollit. Pesë lojtarë rusë për çdo ekip është ligji, pra nuk duhet t`i ekspozohen luftës së konkurencës. Një ndryshim i kësaj do bëhet pas kampionatit botëror.

Po të hedhësh sytë në histori e kupton

Tschertschessow, ish portjer në ekipin Dynamo të Drezdenit, e morri postin e tij pas rezultateve zhgënjyese në EURO 2016 në Francë. Ekipi rus mbeti i fundit në grup në raundin e parafundit. Një fat që kombëtarja ruse e ka pasur deri tani në gjithë pjesëmarrjet në Kampionat Botëror më 1994, 2002 dhe 2014. E vetmja surprizë pozitive ka qenë vendi i katërt në EURO 2008. Pararendësi, kombëtarja e Bashkimit Sovjetik ka pas festuar suksese të mëdha. 1960 ekipi sovjetik morri titullin kampion në Kampionatin Evropian, gjashtë vjet më vonë vendin e katërt në Kampionatin Botëror 1966 në Angli. Më 1988 humbi lojën finale me Hollandën në Kampionatin Evopian.

Duke pasur parasysh situatën e vështirë Tschertschessow përpiqet të ketë vetëm një taktikë, që atij vetë nuk i pëlqen shumë. Faktikisht ai është një idhtar i lojrave ofensive dhe shumë herë ka bërë që ekipi i tij të bëhet aktiv me tre sulmuesa. Pas humbjes së fundit me Francën ai tha: “Në lojën me Brazilin ne luajtëm në mënyrë ofensive në gjysmën e dytë- dhe bëmë tre gola. Kësaj here luajtëm në mënyrë ofensive që në fillim dhe tre gola i bënë kundërshtarët. Kjo tregon që ne kemi probleme nëse luajmë në mënyrë ofensive kundër lojtarëve të tillë.” Ai do që të forcojë vetëm mbrojtjen për lojrat në Kampionatin Botëror.

Do mjaftojë kjo që ta mbajë postin? Që prej vitit 1992 ka patur gjithsej nëntë lojtarë prej të cilëve asnjë përveç Oleg Romanzew-it nuk ka qendruar më shumë se dy vjet në post. Po të skualifikohet ekipi rus që në lojrat e para, kjo nuk do ishte surprizë. Nuk do ishte po ashtu as premierë. Më 2010 organizatori i Kampionatit Botëror, Afrika Jugore u skualfiikua me tre ndeshjet e para.

13 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)/DW

Loading...
i recommend get viagra fast|brand viagra online safe us|cialis viagra impotence|buy viagra dr fox|cheap viagra daily|o meglio viagra|viagra back to back dosage|where to buy brand viagra|best over counter viagra|viagra is covered by insurance|viagra patent expiry canada|very good site cost of viagra|where to buy viagra in europe|viagra how to get|buying viagra in south korea|farmacias viagra preci|how much does viagra cost 2012|only for you viagra pliis|vendita generico di viagra|follow link viagra next day uk|can you buy viagra rite aid|uso viagra cialis levitra|viagra bar kaufen|acheter cialis et viagra|viagra over the counter usa|wie viel ist viagra|online viagra sats|try it viagra mexico|can buy viagra online i|viagra au herbe|viagra et kamagra|viagra 100mg mastercard|ricetta viagra di erba|do i have to order viagra|viagra rezeptfrei danemark|enter site viagra best deal|we choice female viagra europe|viagra for men dosage|viagra problemi di erezion|we choice viagra uk buy online|il costo di 10 mg viagra|viagra modo d us|buy cheap viagra forum|buy cheap viagra sublingual|cheap viagra to canada|or viagra|viagra new zealand buy online|can you get blind from viagra|generico do viagra germed|viagra best effects|viagra tablets 20mg|viagra kansas|effect of viagra 50mg|venta de viagra en farmacias|comprar viagra en peru|venta de viagra murcia|what is viagra used for men|viagra bc pharmacy|pfizer viagra en lnea uk|viagra com samples|what is viagra jelly approved|viagra kaufen spanien|by covered viagra|can order viagra online canada|we choice pfizer mexico viagra|hvor kan man bestille viagra|generico do viagra em curitiba|viagra pour femme pfizer|comprar viagra en madrid|we like it viagra en gel|2010 viagra sales|viagra for men effects|can you use viagra at any age|buying viagra in bangkok|buy viagra 25mg online|viagra pfizer 50 mg preo|want viagra wholesale|viagra 50mg bestellen|take 25mg viagra a day dosage|viagra karachi buy|viagra pills price uk|viagra 100 mg oder 50 m|viagra brain the|no online viagra prescription|citrate viagra sildenafil|online viagra tabs|viagra wisconsin union|try it buying viagra|i recommend 100 mg viagra|contrarrestar efectos viagra|viagra reseptivapaa|viagra online maestro card|compra de viagra o cialis|printable viagra coupon|pharmacy viagra canadian|viagra bacquisto bonline|viagra oferta|buy levitra online viagra|viagra en ligne arnaque|we recommend fast viagra|viagra seller uk|en ligne viagra cialis ricetta|viagra din number canada|viagra generico helleva|auftrag billiges viagra|viagra generikum potenzmittel|can you buy viagra in dublin|viagra capsules|wrong viagra|commande viagra ligne|viagra reacciones adversas|viagra in nero|we recommend viagra dosage|100 cheap canada viagra|order free sample viagra|discount viagra viagra|best selling viagra in india|effet viagra verg|farmaci generici come viagra|kamagra viagra 100mg|i use it buy pfizer viagra|viagra pharmacy rx one|define generic viagra|miss viagra|viagra autentica|click now viagra pharmacy|wirkung viagra video|jimmy johnson viagra|cheap viagra new zealand|generic viagra review pharmacy|viagra des femme|prix viagra paris|viagra allergic reaction|viagra 25mg onlin|safe take generic viagra|viagra melbourne|problems buying viagra online|levitra vs viagra cost|100mg tablets of viagra|cheapest cipla generic viagra|viagra for sale uk only|viagraproben ohne rx|we like it fda approves viagra|price for viagra at walmart|how to get cheap viagra online|viagra release year|viagra as plants|online viagra chennai|viagra cialis on lin|cheap viagra generic|prescription viagra by mail|comprar viagra en vigo|pilule de viagra spitter|buy viagra costa rica|canadian viagra super active|cheap viagra|viagra vs revatio|viagra seller pakistan|viagra medical advice|buy softtabs viagra|ou acheter viagra pfizer|viagra donne forum|viagra online delivery|the best choice viagra paypal|viagra braucht man rezept|dose giusta viagra|we like it cheap 25mg viagra|only here low cost viagra fast|enter site cheap viagra online|wow viagra generic drug|only here buying online viagra|can i take viagra with water|viagra lizenz
Loading...
abgelaufen|herbal viagra uk cheap|discount on real viagra|viagra verschreibung|dure effet du viagra|kaufen viagra|reputable viagra sites|viagra dcouverte|i use it viagra price germany|preisvergleich viagra online|cut price viagra|cit costa viagra in moldova|efectos viagra alcohol|usefull link viagra in india|levitra viagra cialis price|where can i get viagra fast|el viagra es con recet|purchase viagra in ireland|buy cheap womens viagra online|we recommend 5 mg viagra|viagra generico posologia|viagra online sales pfizer|cialis meglio del viagra|comprar viagra sem receita|acheter viagra en inde|viagra online sito|amazon viagra salesman|follow link gel viagra|canada prison get viagra|natural viagra melbourne|viagra contrareembols|buy no prescription viagra|viagra for sale men online|ordering viagra pills in india|viagra fa bene al cuore|find generic viagra in phoenix|viagra soft tabs safe|ship generic viagra overnight|buy viagra for her|follow link viagra online|viagra tempo di effetto|viagra for sale online canada|viagra side effects forum|get viagra avoid prescription|el viagra aumenta el tama|cheap india generic viagra|viagra bald gnstiger|sale viagra tescos|le viagra en vente libre|us made generic viagra|female pink viagra buy|generico do viagra rj|cheapest uk soft viagra|wow cheap viagra soft|buy online viagra without|what is generic viagra 150|utube music viagra|does viagra work when drunk|2011 viagra india in|comprare bviagra|100mg viagra prica cvs|there going generic viagra|viagra cipla cheap on line|where to buy viagra gold coast|comparatif viagra levitr|the best choice viagra cost|comprar viagra cialis espana|next viagra day usa cheap|viagra dosage young men|order viagra in us|half dosage viagra|vendas viagra generico|viagra hipertension pulmonar|viagra para adolescentes|cheap viagra online walmart|salescheap generic viagra|viagra websites|viagra approval date