"Hajdeni i keni ato”, ja si merret dëftesa në kolegj për 2000 euro në Lushnje

“Hajdeni i keni ato”, ja si merret dëftesa në kolegj për 2000 euro në Lushnje

Mjaftojnë 2000 euro për t’u pajisur me dëftesën e gjimnazit në Lushnje dhe dokumentet t’i merr personalisht në zyrën e tij drejtori i “Kolegjit Daka”, Gjovalin Daka.

“Fiks Fare” sjell me zë dhe figurë në prag të fillimit të vitit shkollor bisedat mes bashkëpunëtorit të fiksit dhe sekserit i cili punon si mësues në një shkollë publike në Kuçovë.

Ky i fundit mori përsipër se diploma do të merrej kundrejt pagesës prej 2000 eurosh pa bërë as edhe një ditë mësim, në rregullsi të plotë dhe e njohur nga Ministria e Arsimit.
Në video mësuesi sekser shprehet qartë se ka kohë që merret me punë të tilla dhe se çdo bisedë dhe pagesë do i bëhen vetë drejtorit të shkollës Gjovalin Dakës. “Do t’i dëgjosh në tavolinë ti dhe ai. Ashtu kisha dështuar 100 herë po të kisha marrë budallallëqe unë. Që kur kam filluar unë, e vazhdoj…” shprehet sekseri në video.

Së bashku me gazetaren e Fiksit ata shkojnë në zyrën e drejtorit të shkollës në Lushnje, Gjovalin Daka. Drejtori i “Kolegjit Daka” i priti në zyrë duke i rënë pianos dhe në bisedë e sipër bëjnë edhe pazaret. Ai shprehet se për paratë mund të presë edhe 2-3 javë, ndërkohë dokumentet e shkollës për regjistrim i mbajti në një dosje në zyrën e tij.
Gazetarja dorëzoji një certifikatë familjare, 4 foto dhe dëftesën e shkollës 8-vjeçare. Drejtori shprehet qartë se kjo punë bëhet lehtë, por që do kohën e saj. Madje ai shkëmben numrin e telefonit me gazetaren dhe në telefon do t’i tregonte dhe momentin se kur duhej të bëhej pagesa.

“Unë do t’i fus tek shkolla (dokumentet) do t’i fotokopjoj t’i kem aty, por unë nuk dua nxitim. Unë dua jo nxitim. ” shprehet Daka.
Në bisedën e tyre telefonike, drejtori Daka e mësoi gazetaren që ndërmjet tyre të flisnin me një lloj “kodi” për mos t’u kuptuar se për çfarë flitej. “Dhe më thuaj ç’kemi? Si je profesor? Me shëndetin si ke kaluar? Mirë? Po t’u përgjigja që jam me dhimbje koke, unë përgjigjen nuk ta jap tani, megjithatë unë do përpiqem që pasnesër të jap përgjigje”.
Në përfundim drejtori i Kolegjit Daka merr dokumentet e gazetares së Fiksit dhe i kërkon që herën tjetër kur ajo të paraqitet për pagesën t’i çojë edhe katër foto të sajat kur ka qenë 18 vjeç.

Takimi sekseri, bashkëpunëtori nga Kuçova

Fiksi: Qysh të kam? Me shëndet? Çfarë më ke shkruajtur këtu t’i mua? Se s’po ja sqaroja dot këtu unë, çfarë thotë kjo këtu ore?

Sekseri:Lekët ore lekët.

Fiksi:Lekët është kjo ore? Aman ore se unë po thoja çfarë është unë nuk po merrja vesh çfarë është ore.

Sekseri: Po lekët o burri i dheut. Sa vjeç është ajo tani?

Fiksi:Ajo duhet të jetë tek 20 e ca tani.

Sekseri: Sa ju the ti?

Fiksi:Nuk jua kam thënë unë çmimin.

Sekseri:E ke me vete atë?

Fiksi:Nuk është këtu tani sepse unë erdha vetëm për të sqaruar këtë se më tha mua sqarohu. Është i saktë muhabeti më tha mua?

Sekseri:Po ore

Fiksi:Nuk dua telashe. I thuaj tha që ça duhet ça nuk duhet i kam unë të gjitha.

Sekseri:Unë bëj këtë tani, flasim , pimë kafe me drejtorin në tavolinë.

Fiksi: Po e bëjmë këtë? E kemi këtë në dorë?

Sekseri:Ooo që sot. Unë jam gati të vemi që sot tek drejtori, ja çoj botin që sot drejtorit në tavolinë. Ai i jep lekët , i jep dokumetat , ja jep të gjitha pastaj se çfarë më jep mua është gjë tjetër. Thuaj aq botit , ti , unë dhe ai në tavolinë ta dëgjosh vetë në tavolinë. Bëhet, nuk bëhet, për sa bëhet, si do bëhet?

Fiksi: Domethënë do bëjmë takim me atë që të mos na dalë nga fjala.

Sekseri:Burrërore, ama merri ato me vete të tëra thuaj. Ti kesh me vete. Dokumentat dhe lekët.

Fiksi:Nuk bëhet fjalë fare.

Sekseri:Bëre ato? Hajde me mua dhe ikim atje.

Fiksi:Të bëj telefon? Po mund ta lëmë nesër pasdite.

Sekseri:Po pse ore? Unë po them që sot ore.

Fiksi:Edhe sot? Të të marr në telefon vëllai pastaj?

Sekseri:Do ti dëgjosh në tavolinë ti dhe ai. Ashtu kisha dështuar 100 herë po të kisha marrë budallëqe unë. Që kur kam filluar unë e vazhdoj…

Fiksi:Në rregull. Të iki vëllai pastaj?

Sekseri:Më bjer këto mua, atë edhe në Lushnje sa më shpejt.

Biseda me drejtorin Gjovalin Daka në zyrën e tij.

Fiksi: Ç’kemi, si je?

Sekseri:Nga shpija? Po telefonin, pse e fik telefonin? Unë me drejtorin një çerek ore në kafe.

Fiksi: Si t’ja bëjmë tani?

Sekseri: Hajdeni, i keni ato (dokumentet,lekët)?

Fiksi: Si jeni mirë?

Drejtori i shkollës i jep dorën dhe i bie pianos.

Fiksi: O vëllai, të vazhdoj unë? Vërtetimin, që kam mbaruar 8-vjeçare. Turp i madh është por s’kemi ç’bëjmë kështu na shkojë jeta.

Drejtori i shkollës: Ka raste plot.

Fiksi: Certifikatën, këtu keni edhe 4 fotot.

Drejtori i shkollës: Pse e do shkollën?

Fiksi: Po unë e dua që të vazhdoj pastaj ndonjë të lartë se ku, pa gjimnaz s’ke ku shkon.

Drejtori i shkollës: Po mirë ja po themi e ke mbaruar këtu ti. Kush është drejtori i shkollës njëherë?

Fiksi: Nuk e di

Drejtori i shkollës: Mësuesi kujdestar si e ka emrin?

Fiksi: Nuk e di as këtë

Drejtori i shkollës: Ç’deshe ti në Lushnjë kur me banim je në Berat?Fiksi: Tani në qoftë se , ku di unë, nëse kam ardhur gabim i marr edhe iki. Kupton? Nuk po të detyroj ta bësh

Drejtori i shkollës: Jo jo, ne po diskutojmë se më tha profesori (sekseri) dhe ne po diskutojmë kështu si miqësisht domethënë.

Fiksi: Aha ok. Se mendova…

Sekseri: Që të jesh e përgatitur ti.

Fiksi: Unë dua bëhet , nuk bëhet se nëse nuk bëhet unë dokumentet e mija nuk mund ti lë rrugëve kot.

Sekseri: Nuk është rrugëve këtu në shkollë.

Fiksi: Po mirë, gjithsesi…

Drejtori i shkollës: Unë do t’i fus tek shkolla(dokumente) do t’i fotokopjoj t’i kemë aty por, unë nuk dua nxitim. Unë dua jo nxitim. Po më nxituan…

Sekseri: Lekët nuk i ke sjell?

Fiksi: Po jo more ti, unë nuk e dija tashi , thash kur ta marr t’ja jap lekët…

Drejtori i shkollës: Pret puna e lekëve, këto 3 javë…

Fiksi:Shkëmbeni numra telefoni pastaj….

Drejtori i shkollës: Po mere numrin tim

Fiksi: Po edhe të të jap lekët o vëlla tani… 06… e

Fiksi: Ja po të bëj zile… Se tani kur ky mua nuk më jep një përgjigje si mund të sjell unë parat, ky mua të më thotë dhe unë i sjell që nesër.

Drejtori i shkollës: Goca nesër të rri rehat, pasnesër të më marrë në telefon nga ora 10 mua

Fiksi: Ok

Drejtori i shkollës: Dhe më thuaj ç’kemi ? Si je profesor? Me shëndetin si ke kaluar? Mirë? Po tu përgjigja që jam me dhimbje koke, unë përgjigjen nuk ta jap tani, megjithatë unë do përpiqem që nesër të jap përgjigje, pasnesër të jap përgjigje, jo nesër.

Fiksi: Pasnesër nëse më thua jam mirë me shëndet unë të vij këtu.

Drejtori i shkollës: Po. Dhe kur të vish do më sjellësh 2, 3 fotografi të moshës 18 vjeç, të tuat. Si ke qenë 18 vjeç…

Fiksi: 18 vjeç?

Drejtori i shkollës fut dokumentet në dosje.

Fiksi: Mirupafshim, faleminderit

Loading...
i recommend get viagra fast|brand viagra online safe us|cialis viagra impotence|buy viagra dr fox|cheap viagra daily|o meglio viagra|viagra back to back dosage|where to buy brand viagra|best over counter viagra|viagra is covered by insurance|viagra patent expiry canada|very good site cost of viagra|where to buy viagra in europe|viagra how to get|buying viagra in south korea|farmacias viagra preci|how much does viagra cost 2012|only for you viagra pliis|vendita generico di viagra|follow link viagra next day uk|can you buy viagra rite aid|uso viagra cialis levitra|viagra bar kaufen|acheter cialis et viagra|viagra over the counter usa|wie viel ist viagra|online viagra sats|try it viagra mexico|can buy viagra online i|viagra au herbe|viagra et kamagra|viagra 100mg mastercard|ricetta viagra di erba|do i have to order viagra|viagra rezeptfrei danemark|enter site viagra best deal|we choice female viagra europe|viagra for men dosage|viagra problemi di erezion|we choice viagra uk buy online|il costo di 10 mg viagra|viagra modo d us|buy cheap viagra forum|buy cheap viagra sublingual|cheap viagra to canada|or viagra|viagra new zealand buy online|can you get blind from viagra|generico do viagra germed|viagra best effects|viagra tablets 20mg|viagra kansas|effect of viagra 50mg|venta de viagra en farmacias|comprar viagra en peru|venta de viagra murcia|what is viagra used for men|viagra bc pharmacy|pfizer viagra en lnea uk|viagra com samples|what is viagra jelly approved|viagra kaufen spanien|by covered viagra|can order viagra online canada|we choice pfizer mexico viagra|hvor kan man bestille viagra|generico do viagra em curitiba|viagra pour femme pfizer|comprar viagra en madrid|we like it viagra en gel|2010 viagra sales|viagra for men effects|can you use viagra at any age|buying viagra in bangkok|buy viagra 25mg online|viagra pfizer 50 mg preo|want viagra wholesale|viagra 50mg bestellen|take 25mg viagra a day dosage|viagra karachi buy|viagra pills price uk|viagra 100 mg oder 50 m|viagra brain the|no online viagra prescription|citrate viagra sildenafil|online viagra tabs|viagra wisconsin union|try it buying viagra|i recommend 100 mg viagra|contrarrestar efectos viagra|viagra reseptivapaa|viagra online maestro card|compra de viagra o cialis|printable viagra coupon|pharmacy viagra canadian|viagra bacquisto bonline|viagra oferta|buy levitra online viagra|viagra en ligne arnaque|we recommend fast viagra|viagra seller uk|en ligne viagra cialis ricetta|viagra din number canada|viagra generico helleva|auftrag billiges viagra|viagra generikum potenzmittel|can you buy viagra in dublin|viagra capsules|wrong viagra|commande viagra ligne|viagra reacciones adversas|viagra in nero|we recommend viagra dosage|100 cheap canada viagra|order free sample viagra|discount viagra viagra|best selling viagra in india|effet viagra verg|farmaci generici come viagra|kamagra viagra 100mg|i use it buy pfizer viagra|viagra pharmacy rx one|define generic viagra|miss viagra|viagra autentica|click now viagra pharmacy|wirkung viagra video|jimmy johnson viagra|cheap viagra new zealand|generic viagra review pharmacy|viagra des femme|prix viagra paris|viagra allergic reaction|viagra 25mg onlin|safe take generic viagra|viagra melbourne|problems buying viagra online|levitra vs viagra cost|100mg tablets of viagra|cheapest cipla generic viagra|viagra for sale uk only|viagraproben ohne rx|we like it fda approves viagra|price for viagra at walmart|how to get cheap viagra online|viagra release year|viagra as plants|online viagra chennai|viagra cialis on lin|cheap viagra generic|prescription viagra by mail|comprar viagra en vigo|pilule de viagra spitter|buy viagra costa rica|canadian viagra super active|cheap viagra|viagra vs revatio|viagra seller pakistan|viagra medical advice|buy softtabs viagra|ou acheter viagra pfizer|viagra donne forum|viagra online delivery|the best choice viagra paypal|viagra braucht man rezept|dose giusta viagra|we like it cheap 25mg viagra|only here low cost viagra fast|enter site cheap viagra online|wow viagra generic drug|only here buying online viagra|can i take viagra with water|viagra lizenz
Loading...
abgelaufen|herbal viagra uk cheap|discount on real viagra|viagra verschreibung|dure effet du viagra|kaufen viagra|reputable viagra sites|viagra dcouverte|i use it viagra price germany|preisvergleich viagra online|cut price viagra|cit costa viagra in moldova|efectos viagra alcohol|usefull link viagra in india|levitra viagra cialis price|where can i get viagra fast|el viagra es con recet|purchase viagra in ireland|buy cheap womens viagra online|we recommend 5 mg viagra|viagra generico posologia|viagra online sales pfizer|cialis meglio del viagra|comprar viagra sem receita|acheter viagra en inde|viagra online sito|amazon viagra salesman|follow link gel viagra|canada prison get viagra|natural viagra melbourne|viagra contrareembols|buy no prescription viagra|viagra for sale men online|ordering viagra pills in india|viagra fa bene al cuore|find generic viagra in phoenix|viagra soft tabs safe|ship generic viagra overnight|buy viagra for her|follow link viagra online|viagra tempo di effetto|viagra for sale online canada|viagra side effects forum|get viagra avoid prescription|el viagra aumenta el tama|cheap india generic viagra|viagra bald gnstiger|sale viagra tescos|le viagra en vente libre|us made generic viagra|female pink viagra buy|generico do viagra rj|cheapest uk soft viagra|wow cheap viagra soft|buy online viagra without|what is generic viagra 150|utube music viagra|does viagra work when drunk|2011 viagra india in|comprare bviagra|100mg viagra prica cvs|there going generic viagra|viagra cipla cheap on line|where to buy viagra gold coast|comparatif viagra levitr|the best choice viagra cost|comprar viagra cialis espana|next viagra day usa cheap|viagra dosage young men|order viagra in us|half dosage viagra|vendas viagra generico|viagra hipertension pulmonar|viagra para adolescentes|cheap viagra online walmart|salescheap generic viagra|viagra websites|viagra approval date