Inteligjenca Artificiale: 4 problemet kryesore, të shpjeguara nga një ekspert i Etikës

Inteligjenca Artificiale: 4 problemet kryesore, të shpjeguara nga një ekspert i Etikës

Inteligjenca Artificiale: 4 problemet kryesore, të shpjeguara nga një ekspert i Etikës

Dr. David Hagenbuch

Paralajmërimi i Elon Musk rreth inteligjencës artificiale (I.A.) dhe krijimit të një gjuhe që Facebook nuk mund ta kuptojë, mund të sjellë në mendjet tona, imazhe të robotëve që pushtojnë botën. Ndërsa një apokalips i tillë mund të jetë i ekzagjeruar, një pasojë më realiste e IA tashmë ekziston dhe paralajmëron një shqetësim serioz: Ndikimi etik i Inteligjencës Artificiale.

IA funksionon, pjesërisht, sepse algoritmet komplekse identifikojnë në mënyrën e duhur, kujtojnë dhe lidhen me të dhënat. Megjithëse përpunimi i tillë i të dhënave prej makinave ka ekzistuar për dekada, tani dallimi është që kompjutera shumë të fuqishëm përpunojnë terabajte me të dhëna dhe japin rezultate domethënëse, në kohë reale. Për më tepër, disa makina mund të bëjnë atë që ka qenë fushë ekskluzive e njerëzve dhe jetës tjetër inteligjente: Të mësojnë vetë, në mënyrë të pavarur.

A është ky mësim i automatizuar, ai që paraqet një pyetje kritike: A mund të mësojnë makinat të jenë morale?

Si studiues i shkolluar me metodën shkencore dhe një ekspert i etikës, me studime të thelluara në vendimmarrjen morale, e di që është sfiduese për njerëzit të lundrojnë në të njëjtën kohë, në dy arena të ndryshme. Është edhe më e vështirë të parashikohet se si algoritmet kompjuterike mund t’i mundësojnë makinave të veprojnë në mënyrë morale.

Edhe akademia, edhe biznesi përdorin shkencën pozitive për të identifikuar ndërlidhjet dhe shkak-pasojën. Rezultatet e një studimi të tillë bazohen mbi informacione objektive. Për shembull, algoritmi i një hipotekuesi mund të gjejë që huamarrësit në vijën ndarëse, janë më të interesuar për reklamat që sugjerojnë një rritje të normës së interesit, një ditë pasi ekipi i tyre i preferuar i futbollit ka humbur një ndeshje të madhe. Kompjuterët e përpunimit të të dhënave mund të identifikojnë këtë lidhje, dhe të mësojnë që të ofrojnë reklamën përkatëse.

Megjithatë, zgjedhja morale nuk pyet nëse një veprim do të prodhojë një rezultat efektiv; pyet nëse është një vendim i mirë. Me fjalë të tjera, pavarësisht nga efikasiteti, a është gjëja e duhur për t’u bërë? Një analizë e tillë nuk reflekton një vendim objektiv, të bazuar në të dhëna, por një vendim subjektiv, bazuar në gjykime.

Vendosja e reklamave manipuluese përpara një tregu pak të kualifikuar dhe emocionalisht të prekshëm, mund të jetë shumë efektive për kompaninë e hipotekimit, por shumë njerëz do ta kundërshtonin etikën e promovimit. Njerëzit mund ta bëjnë këtë gjykim moral, por si e nxjerr të njëjtin konkluzion një kompjuter i drejtuar vetëm nga të dhënat? Pikërisht këtu qëndron ai që duhet të jetë një shqetësim kryesor për IA.

Individët shpesh marrin vendime morale në bazë të parimeve si mirësjellja, sinqeriteti, ndershmëria dhe respekti. Në një farë mase, njerëzit i mësojnë këto parime përmes studimit dhe reflektimit formal; megjithatë, mësuesi kryesor është përvoja jetësore, e cila përfshin praktikën personale dhe vëzhgimin e të tjerëve. Disa shkojnë edhe një hap më tej dhe argumentojnë se këto vlera janë të lindura, pra, ne kemi lindur me to.

A mund të prodhohen kompjuterë me një ndjenjë të mirësisë? A mundet që gjuha e kodit e kompjuterëve të përfshijë edhe drejtësinë? A mundet algoritmet të mësojnë respektin? Duket e pabesueshme që makineritë të imitojnë gjykimin subjektiv dhe moral, por nëse ekziston ky potencial, duhet të zgjidhen të paktën katër çështje kritike:

1. Standardet morale të kujt duhet të përdoren?

Ndërsa ekziston një listë e shkurtër e parimeve etike të përbashkëta, interpretimet individuale të këtyre parimeve ndryshojnë shpesh. Për shembull, ekziston një spektër i gjerë mendimesh në kuptimin e asaj që përbën një gjuhë të mirë dhe një veshje të pranueshme.

2. A mund të bisedojnë makina për çështjet morale?

Edhe pse njerëzit mund të pajtohen me standarde të ndryshme morale, shpesh i kapërcejnë dallimet e tyre përmes diskutimeve dhe debatit, ndonjëherë duke angazhuar palë të jashtme. Si e përsërit teknologjia këtë dialog të lirë dhe, më e rëndësishmja, si mund të shfaqë një dëshirë për pajtim?

3. A munden algoritmet të marrin parasysh kontekstin?

Një nga shenjat dalluese të vendimmarrjes morale është se është se ajo ka shumë nuanca. Për shembull, në shumicën e rasteve është e arsyeshme për një kompani që të rrisë çmimet, nëse produktet e saj kanë mungesë dhe kërkesa është shumë e lartë. Sidoqoftë, po sikur produkti është një ilaç që shpëton jetë dhe industria e ka bërë kompaninë, furnizuesin e vetëm të mbetur, e në të njëjtën kohë një recesion kombëtar vendos një trysni të shtuar financiare mbi tregun e synuar. A mundet një kompjuter të inkorporojë këtë informacion specifik dhe të bëjë një vlerësim subjektiv të një situate kaq unike?

4. Kush duhet të jetë përgjegjës?

Është e zakonshme për njerëzit e përfshirë në skandale në organizata, që të fajësojnë të tjerët, në një përpjekje për të shfajësuar veten. Çfarë ndodh pastaj, kur një gabim pikaset tek një makinë që mëson vetë? Nëse një kompjuter nuk mund të mbahet përgjegjës, kush duhet të jetë – kompania që e ka bërë makinerinë, firma që ka shkruar programin që përdor kompjuteri, apo organizata që e ka përdorur atë? Ç’është më e rëndësishmja, cilët njerëz specifik duhet të jenë përgjegjës?

Është inkurajuese të shohësh inteligjencën artificiale në veprim, e cila tashmë ka ndikim pozitiv në shumë fusha të jetës, dhe është emocionuese të përfytyrosh aplikacione më të avancuara që do ta shumëfishonin këtë ndikim. Është gjithashtu e domosdoshme që ata që zhvillojnë teknologjinë të kultivojnë ‘qëndrueshmërinë morale’: një të ardhme në të cilën zgjedhja e asaj që është e drejtë, të jetë e koduar në një farë mënyre në Inteligjencën Artificiale.

* Dr. David Hagenbuch është profesor i marketingut në Kolegjin Messiah, autor i “Influenca e Nderuar” dhe themeluesi MindfulMarketing.org, i cili synon të inkurajojë marketingun etik. / Business Insider – Bota.al

Loading...
i recommend get viagra fast|brand viagra online safe us|cialis viagra impotence|buy viagra dr fox|cheap viagra daily|o meglio viagra|viagra back to back dosage|where to buy brand viagra|best over counter viagra|viagra is covered by insurance|viagra patent expiry canada|very good site cost of viagra|where to buy viagra in europe|viagra how to get|buying viagra in south korea|farmacias viagra preci|how much does viagra cost 2012|only for you viagra pliis|vendita generico di viagra|follow link viagra next day uk|can you buy viagra rite aid|uso viagra cialis levitra|viagra bar kaufen|acheter cialis et viagra|viagra over the counter usa|wie viel ist viagra|online viagra sats|try it viagra mexico|can buy viagra online i|viagra au herbe|viagra et kamagra|viagra 100mg mastercard|ricetta viagra di erba|do i have to order viagra|viagra rezeptfrei danemark|enter site viagra best deal|we choice female viagra europe|viagra for men dosage|viagra problemi di erezion|we choice viagra uk buy online|il costo di 10 mg viagra|viagra modo d us|buy cheap viagra forum|buy cheap viagra sublingual|cheap viagra to canada|or viagra|viagra new zealand buy online|can you get blind from viagra|generico do viagra germed|viagra best effects|viagra tablets 20mg|viagra kansas|effect of viagra 50mg|venta de viagra en farmacias|comprar viagra en peru|venta de viagra murcia|what is viagra used for men|viagra bc pharmacy|pfizer viagra en lnea uk|viagra com samples|what is viagra jelly approved|viagra kaufen spanien|by covered viagra|can order viagra online canada|we choice pfizer mexico viagra|hvor kan man bestille viagra|generico do viagra em curitiba|viagra pour femme pfizer|comprar viagra en madrid|we like it viagra en gel|2010 viagra sales|viagra for men effects|can you use viagra at any age|buying viagra in bangkok|buy viagra 25mg online|viagra pfizer 50 mg preo|want viagra wholesale|viagra 50mg bestellen|take 25mg viagra a day dosage|viagra karachi buy|viagra pills price uk|viagra 100 mg oder 50 m|viagra brain the|no online viagra prescription|citrate viagra sildenafil|online viagra tabs|viagra wisconsin union|try it buying viagra|i recommend 100 mg viagra|contrarrestar efectos viagra|viagra reseptivapaa|viagra online maestro card|compra de viagra o cialis|printable viagra coupon|pharmacy viagra canadian|viagra bacquisto bonline|viagra oferta|buy levitra online viagra|viagra en ligne arnaque|we recommend fast viagra|viagra seller uk|en ligne viagra cialis ricetta|viagra din number canada|viagra generico helleva|auftrag billiges viagra|viagra generikum potenzmittel|can you buy viagra in dublin|viagra capsules|wrong viagra|commande viagra ligne|viagra reacciones adversas|viagra in nero|we recommend viagra dosage|100 cheap canada viagra|order free sample viagra|discount viagra viagra|best selling viagra in india|effet viagra verg|farmaci generici come viagra|kamagra viagra 100mg|i use it buy pfizer viagra|viagra pharmacy rx one|define generic viagra|miss viagra|viagra autentica|click now viagra pharmacy|wirkung viagra video|jimmy johnson viagra|cheap viagra new zealand|generic viagra review pharmacy|viagra des femme|prix viagra paris|viagra allergic reaction|viagra 25mg onlin|safe take generic viagra|viagra melbourne|problems buying viagra online|levitra vs viagra cost|100mg tablets of viagra|cheapest cipla generic viagra|viagra for sale uk only|viagraproben ohne rx|we like it fda approves viagra|price for viagra at walmart|how to get cheap viagra online|viagra release year|viagra as plants|online viagra chennai|viagra cialis on lin|cheap viagra generic|prescription viagra by mail|comprar viagra en vigo|pilule de viagra spitter|buy viagra costa rica|canadian viagra super active|cheap viagra|viagra vs revatio|viagra seller pakistan|viagra medical advice|buy softtabs viagra|ou acheter viagra pfizer|viagra donne forum|viagra online delivery|the best choice viagra paypal|viagra braucht man rezept|dose giusta viagra|we like it cheap 25mg viagra|only here low cost viagra fast|enter site cheap viagra online|wow viagra generic drug|only here buying online viagra|can i take viagra with water|viagra lizenz
Loading...
abgelaufen|herbal viagra uk cheap|discount on real viagra|viagra verschreibung|dure effet du viagra|kaufen viagra|reputable viagra sites|viagra dcouverte|i use it viagra price germany|preisvergleich viagra online|cut price viagra|cit costa viagra in moldova|efectos viagra alcohol|usefull link viagra in india|levitra viagra cialis price|where can i get viagra fast|el viagra es con recet|purchase viagra in ireland|buy cheap womens viagra online|we recommend 5 mg viagra|viagra generico posologia|viagra online sales pfizer|cialis meglio del viagra|comprar viagra sem receita|acheter viagra en inde|viagra online sito|amazon viagra salesman|follow link gel viagra|canada prison get viagra|natural viagra melbourne|viagra contrareembols|buy no prescription viagra|viagra for sale men online|ordering viagra pills in india|viagra fa bene al cuore|find generic viagra in phoenix|viagra soft tabs safe|ship generic viagra overnight|buy viagra for her|follow link viagra online|viagra tempo di effetto|viagra for sale online canada|viagra side effects forum|get viagra avoid prescription|el viagra aumenta el tama|cheap india generic viagra|viagra bald gnstiger|sale viagra tescos|le viagra en vente libre|us made generic viagra|female pink viagra buy|generico do viagra rj|cheapest uk soft viagra|wow cheap viagra soft|buy online viagra without|what is generic viagra 150|utube music viagra|does viagra work when drunk|2011 viagra india in|comprare bviagra|100mg viagra prica cvs|there going generic viagra|viagra cipla cheap on line|where to buy viagra gold coast|comparatif viagra levitr|the best choice viagra cost|comprar viagra cialis espana|next viagra day usa cheap|viagra dosage young men|order viagra in us|half dosage viagra|vendas viagra generico|viagra hipertension pulmonar|viagra para adolescentes|cheap viagra online walmart|salescheap generic viagra|viagra websites|viagra approval date