LETËR MUHAMED ZEKIRIT, Muhamedit të LSDM-së!

LETËR MUHAMED ZEKIRIT, Muhamedit të LSDM-së!

LETËR MUHAMED ZEKIRIT, Muhamedit të LSDM-së!
LETËR MUHAMED ZEKIRIT, Muhamedit të LSDM-së!

“Kosova të egra nuk do të mund tu ikish dot, kur çmenden kohrat në fortunë” Kjo është një copë poezie e Din Mehmetit, që ma reciton shpeshë miku im nga Londra. Jam qytetar nga Haraçina, pjesmarrës aktiv në luftën e vitit 2001, por që nga pas lufta, prej vitit 2002 jetoj dhe punoj në Dublin, në kryeqendrën e Irlandës. Jam pjesë e Diasporës Shqiptare për Maqedoni, përfaqësues nga Irlanda, por kjo çfarë po ndodhë me Haraçinën, qytetarët e saj, në garën për kryetar Komune në zgjedhjet lokale të vitit 2017, është një sulm mbi intelektin njerëzor, një nënçmim i madh që po i bëhet jo vetëm qytetarëve të Haraçinës, ku 99 përqind janë shqiptarë, por edhe të gjithë shqiptarëve të Maqedonisë, por me theks të veçantë ky sulm është mbi organizimin politik të shqiptarëve të Maqedonisë, ku lirisht mund të them, pa përjashtim, kanë dështuar krerët e të gjithë partive, ku kanë lejuar Muhamed Zekirin të kujdeset nga posti i nënkryetarit të LSDM-së për qytetarët e Haraçinës, por edhe të merr në mbrojtje të pambrojturit me procedura penale në Haraçinë, të cilët në vend që të rehabilitohen dhe të integrohen në shoqëri, nga aparati policor partiak po shantazhohen në prag të zgjedhjeve lokale, ku pas zgjedhjeve do të fillojë gjahu pas tyre. Si njeri, qytetar, prind, që sot jetoj dhe punoj në Dublin, të mos mendoj kush në Maqedoni, nuk po them në Haraçinë, e aq më pak të mos i jep vetit siklet Muhamed Zekiri të mendoj se nuk e dijnë qytetarët e Haraçinës ta dallojnë kandidaturën serioze prej asaj joserioze, të dallojnë shtetin e qytetarëve me sovranitet të plotë dhe shtetin me sovranitet selektiv, që kjo selektive fillon të renditet në dinjitet social selektiv, dinjitet infrastrukturor selektiv, dinjitet arsimor selektiv, dinjitet tregtar selektiv, dinjitet kulturor selektiv, dinjitet fetar selektiv, deri sa duani të vazhdoni të selektoni korrupcionin dhe krimin në Haraçinë, që është prodhim i shtetit dhe sistemit me pushtet të centralizuar në qeverinë e Shkupit. I nderuar Muki i Alsat Makedonskit Përcjellja Zoran Zaevit, shefit tënd, se një qytetar i Haraçinës po t’i shkruan këto rreshta se kështu nuk ndërtohet koncepti qytetar për shtet në Maqedoni. Jam thellë i bindur se këto rreshta do t’i lexoj edhe ish-deputeti i PPD-së dhe tani këshilltar i Zoran Zaevit, z. Ismet Ramadani. Nëse e keni test Haraçinën, Likovën në këto zgjedhje lokale, ta dini se matematikat i keni bërë gabim dhe testi do të ju shndrrohet një ditë në kundërtest. Si Haraçina, ashtu edhe Likova, janë të banuara kryesisht me shqiptarë. Testin e juaj keni mund ta provoni në Çair, në Tetovë e Gostivar (në qytete shumë më urbane se Haraçina e Likova dhe me popullatë të përzier ku edhe votat e qytetarëve romë vendosin për kryetar komune) dhe jo në dy zona puro shqiptare që kanë simbolikë të ndërprejes së konfliktit të vitit 2001 dhe nënshkrimin e Marrëveshjes së Ohrit. Në dy zona që intervenimi i institucioneve të shtetit, të cilës do qeveri, cilës do parti, nuk guxon të lidhet me retorika dhe kampanja partiake, me programe 4 apo 8 vjeçare, me kalkulime të suetave të politikanëve të thinjur, që kanë qenë, janë dhe duan të mbesin tugjarë të mirë, por jo edhe burrshtetas të mirë, që të kuptojnë bashkë me ty, Muhamed Zekiri dhe Ismet Ramadani, se Haraçina e Likova është çështje imediate për të investuar me plane të menjëhershëm (pa kalkulime partiake, janë pjesë të MO-së) për të treguar se funksionon vetëdija kolektive e qytetërimit (jo e konceptit qytetar për shtet) në qeverinë e Zaevit se qytetarët e Haraçinës presin veprime konkrete dhe jo kandidat të LSDM-së për t’u tallur dhe nënçmuar intelektin e mendjes njerzore dhe jo vetëm të Haraçinës. Zgjedhjet lokale dallojnë prej zgjedhjeve parlamentare. Pikërisht pse një pjesë e qytetarëve të kësaj Komune dhe jo vetëm të kësaj, që me votën e tyre e krijuan ballancin që regjimi i Gruevskit të ikë nga qeveria, së bashku me disa kriminelë të DUI-t, ju është dashur të tregoheni shumë të kujdesshëm dhe të mos bini në kurtha për kalkulime miskine politike për t’ia bë qejfin kryetarëve të katundit në koalicionin e LSDM-së. Kur keni mundur të bëni koalicione joparimore në Komuna me popullatë të përzier, shumë më lehtë e keni pasur ta bëni për Komunën e Haraçinës dhe Likovës, por ju nuk e keni bërë dhe keni rënë në kurth të atyre që deri dje i kanë shërbyer konceptit fashist të VMRO-së dhe jo interesave të qytetarëve, ku ju tani keni krijuar ambient dhe fusha për kokën e egjrës së Anadollit që një ditë do të ha kokat e juaja. Krejt në fund, z. Muhamed Zekiri, muhamedi i LSDM-së, nuk mund ta mbrosh kandidatën e LSDM-së, siç e quan nënë, grua, motër, Melikije Halimin, më mirë se dijnë ta mbrojnë qytetarët e Haraçinës, pavarësisht rrethanave të krijuara, ajo mbetet shqiptare dhe Haraçina janë të gjithë të lidhur njëri me tjetrin në linjë gjenealogjike, janë vëllezër, kusherinjë, nip e dajallarë. Aq më pakë ke të drejtë morale, krenari, që ti si muhamed i LSDM-së të na tregosh se cila është vlera dhe kultura jonë kombëtare në Haraçinë. E sheh, nuk ta preka të drejtën fetare, sepse je haxhi dhe përfaqëson rrymën selefiste të disa qylaxhinjëve në qeverinë e Zaevit dhe kreator i marrëveshjes nga posti i nënkryetarit të LSDM-së me BDI-në.

Reshat RAMADANI I Haraçinës, përfaqësues i Diasporës Shqiptare për Maqedoni në Irlandë.

Loading...
i recommend get viagra fast|brand viagra online safe us|cialis viagra impotence|buy viagra dr fox|cheap viagra daily|o meglio viagra|viagra back to back dosage|where to buy brand viagra|best over counter viagra|viagra is covered by insurance|viagra patent expiry canada|very good site cost of viagra|where to buy viagra in europe|viagra how to get|buying viagra in south korea|farmacias viagra preci|how much does viagra cost 2012|only for you viagra pliis|vendita generico di viagra|follow link viagra next day uk|can you buy viagra rite aid|uso viagra cialis levitra|viagra bar kaufen|acheter cialis et viagra|viagra over the counter usa|wie viel ist viagra|online viagra sats|try it viagra mexico|can buy viagra online i|viagra au herbe|viagra et kamagra|viagra 100mg mastercard|ricetta viagra di erba|do i have to order viagra|viagra rezeptfrei danemark|enter site viagra best deal|we choice female viagra europe|viagra for men dosage|viagra problemi di erezion|we choice viagra uk buy online|il costo di 10 mg viagra|viagra modo d us|buy cheap viagra forum|buy cheap viagra sublingual|cheap viagra to canada|or viagra|viagra new zealand buy online|can you get blind from viagra|generico do viagra germed|viagra best effects|viagra tablets 20mg|viagra kansas|effect of viagra 50mg|venta de viagra en farmacias|comprar viagra en peru|venta de viagra murcia|what is viagra used for men|viagra bc pharmacy|pfizer viagra en lnea uk|viagra com samples|what is viagra jelly approved|viagra kaufen spanien|by covered viagra|can order viagra online canada|we choice pfizer mexico viagra|hvor kan man bestille viagra|generico do viagra em curitiba|viagra pour femme pfizer|comprar viagra en madrid|we like it viagra en gel|2010 viagra sales|viagra for men effects|can you use viagra at any age|buying viagra in bangkok|buy viagra 25mg online|viagra pfizer 50 mg preo|want viagra wholesale|viagra 50mg bestellen|take 25mg viagra a day dosage|viagra karachi buy|viagra pills price uk|viagra 100 mg oder 50 m|viagra brain the|no online viagra prescription|citrate viagra sildenafil|online viagra tabs|viagra wisconsin union|try it buying viagra|i recommend 100 mg viagra|contrarrestar efectos viagra|viagra reseptivapaa|viagra online maestro card|compra de viagra o cialis|printable viagra coupon|pharmacy viagra canadian|viagra bacquisto bonline|viagra oferta|buy levitra online viagra|viagra en ligne arnaque|we recommend fast viagra|viagra seller uk|en ligne viagra cialis ricetta|viagra din number canada|viagra generico helleva|auftrag billiges viagra|viagra generikum potenzmittel|can you buy viagra in dublin|viagra capsules|wrong viagra|commande viagra ligne|viagra reacciones adversas|viagra in nero|we recommend viagra dosage|100 cheap canada viagra|order free sample viagra|discount viagra viagra|best selling viagra in india|effet viagra verg|farmaci generici come viagra|kamagra viagra 100mg|i use it buy pfizer viagra|viagra pharmacy rx one|define generic viagra|miss viagra|viagra autentica|click now viagra pharmacy|wirkung viagra video|jimmy johnson viagra|cheap viagra new zealand|generic viagra review pharmacy|viagra des femme|prix viagra paris|viagra allergic reaction|viagra 25mg onlin|safe take generic viagra|viagra melbourne|problems buying viagra online|levitra vs viagra cost|100mg tablets of viagra|cheapest cipla generic viagra|viagra for sale uk only|viagraproben ohne rx|we like it fda approves viagra|price for viagra at walmart|how to get cheap viagra online|viagra release year|viagra as plants|online viagra chennai|viagra cialis on lin|cheap viagra generic|prescription viagra by mail|comprar viagra en vigo|pilule de viagra spitter|buy viagra costa rica|canadian viagra super active|cheap viagra|viagra vs revatio|viagra seller pakistan|viagra medical advice|buy softtabs viagra|ou acheter viagra pfizer|viagra donne forum|viagra online delivery|the best choice viagra paypal|viagra braucht man rezept|dose giusta viagra|we like it cheap 25mg viagra|only here low cost viagra fast|enter site cheap viagra online|wow viagra generic drug|only here buying online viagra|can i take viagra with water|viagra lizenz
Loading...
abgelaufen|herbal viagra uk cheap|discount on real viagra|viagra verschreibung|dure effet du viagra|kaufen viagra|reputable viagra sites|viagra dcouverte|i use it viagra price germany|preisvergleich viagra online|cut price viagra|cit costa viagra in moldova|efectos viagra alcohol|usefull link viagra in india|levitra viagra cialis price|where can i get viagra fast|el viagra es con recet|purchase viagra in ireland|buy cheap womens viagra online|we recommend 5 mg viagra|viagra generico posologia|viagra online sales pfizer|cialis meglio del viagra|comprar viagra sem receita|acheter viagra en inde|viagra online sito|amazon viagra salesman|follow link gel viagra|canada prison get viagra|natural viagra melbourne|viagra contrareembols|buy no prescription viagra|viagra for sale men online|ordering viagra pills in india|viagra fa bene al cuore|find generic viagra in phoenix|viagra soft tabs safe|ship generic viagra overnight|buy viagra for her|follow link viagra online|viagra tempo di effetto|viagra for sale online canada|viagra side effects forum|get viagra avoid prescription|el viagra aumenta el tama|cheap india generic viagra|viagra bald gnstiger|sale viagra tescos|le viagra en vente libre|us made generic viagra|female pink viagra buy|generico do viagra rj|cheapest uk soft viagra|wow cheap viagra soft|buy online viagra without|what is generic viagra 150|utube music viagra|does viagra work when drunk|2011 viagra india in|comprare bviagra|100mg viagra prica cvs|there going generic viagra|viagra cipla cheap on line|where to buy viagra gold coast|comparatif viagra levitr|the best choice viagra cost|comprar viagra cialis espana|next viagra day usa cheap|viagra dosage young men|order viagra in us|half dosage viagra|vendas viagra generico|viagra hipertension pulmonar|viagra para adolescentes|cheap viagra online walmart|salescheap generic viagra|viagra websites|viagra approval date