Lista e analistëve islamofobë të Shqipërisë ,Kosovës, Maqedonisë

Lista e analistëve islamofobë të Shqipërisë ,Kosovës, Maqedonisë

Lista e analistëve islamofobë të Shqipërisë ,Kosovës, Maqedonisë

Një seri sulmesh mediatike kanë ndodhur që nga dita e Bajramit të Kurbanit në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranën, ku në qendër të vëmendjes kanë qenë falja e Bajramit dhe përmendorja e Skënderbeut në sheshin me të njëjtin emër. Një zhurmë e orkestruar si në Prishtinë, po ashtu edhe në Tiranë, e shumë më pak në Shkupin e trazuar më tepër nga problemet e multi-kultit gjuhësor.

Nga kjo listë mund të vërehet se këta analistë përfshijnë të gjithë spektrin politik shqiptar pa dallim, dhe ndërmjet tyre pjesa më e madhe i përket frymës laike të shoqërisë, me prejardhje të trashëguar nga e kaluara komuniste e vendeve tona, por ka prej tyre që janë edhe me një frymë katoliko-centriste. Fatkeqësisht kjo që po ndodh në trojet shqiptare, e posaçërisht në Shqipëri e Kosovë është një rast i pa precedent në një kohë kur popullsia shqiptare është me shumicë të padiskutueshme myslimane, e ndikuar gjerësisht nga trashëgimia myslimane dhe osmane njëkohësisht. Hyrja në Evropë është diçka e gjithëpranuar edhe nga shumica myslimane si politika të rëndësishme shtetërore, saqë në qeveritë tona ka dikastere të rëndësishme ministrish kushtuar integrimit evropian, e megjithatë gjuha urrejtëse e këtyre personave kalon deri edhe në thirrje genocidale e të spastrimit njerëzor. E kundërta deri tani nuk ka ndodhur me këtë shumicë myslimane, e cila nuk ka bërë ndonjë thirrje, por është përpjekur të fitojë betejën kundër islamofobisë, e shfaqur edhe si arabofobi e turkofobi me mjete demokratike, nëpërmjet diskutimeve e debateve mediale, e në ndonjë rast i ka paditur edhe nëpër gjyqe, siç është rasti i Kastriot Myftarajt para pak viteve.

Ne nuk duam të nxisim mosmarrëveshjet shoqërore e të prekim harmoninë fetare, siç ndodhi me rastin e faljes së Bajramit të Kurbanit në Tiranë, me ligjërimet e ashpra islamofobe ndaj KMSH-së dhe drejtuesit të saj të lartë Ylli Gurra, por edhe nuk mundemi të rrimë asnjanës e në pozita të pafavorshme sociale, kur ky kontingjent, pra për shumicën dërrmuese të popullsisë myslimane të bëhen thirrje linçuese ndaj tyre. Rëndom nëpër portale të panjohura etiketohen muslimanët si turq e arabë dhe se duhet të shkojnë “andej nga kanë ardhur”, dhe kur dalin nëpër studiot televizive përfaqësuesit e muslimanëve bashkëbiseduesit i vendosin përpara dilemës: Kë doni më përpara Shqipërinë apo fenë?- Etërit themelues të Pavarësisë së Shqipërisë ecnin përpara me binomin FE e ATDHE, që mbetet i rëndësishëm për të gjithë shoqërinë shqiptare kudo ku ndodhen, brenda kufijve londinezë, në Kosovë, apo edhe gjetkë dhe kjo frymë duhet të na karakterizojë për të ruajtur harmoninë ndërfetare në trojet tona të paprekur.

Përpilimi i kësaj liste nuk ka për qëllim të sulmojë ndonjë subjekt politik, apo përson të caktuar, por thjeshtë synon të vetëdijësojë opinionin e gjerë shqiptar pa dallim dhe kudo ku jetojnë e punojnë rreth sulmeve të vazhdueshme që vijnë nga persona të caktuar dhe frymës përçarëse dhe urrejtëse në dëm të harmonisë tonë fetare e kombëtare. Ashtu si na mëson feja jonë e ndritur Islami, për të qenë në respekt të feve të tjera edhe ne jemi në respekt të komuniteteve të tjera fetare dhe dënojmë çdolloj ligjërimi që e dëmton harmoninë ndërfetare ndër shqiptarë.

Vlen të theksohet se përsonat e listuar këtu (e të tjerë që do të shtohen më pas) i përkasin dy kategorive: Në të parën bëjnë pjesë ata që e kanë shfaqur islamofobinë e tyre dhe gjuhen e urrejtes me pretekstin e kundërshtimit të të ashtuquajturit “Islamit Politik”, ndërsa kategoria tjetër janë ata që vazhdimisht kanë shfaqur urrejtje direkte ndaj muslimanëve dhe Islamit si fe; e ndër ta mund të veçojmë: Ibrahim Kelmendi, Gani Mehmetaj, Mehmet Kraja, Rrahim Sadiku, Abdullah Prapashtica, Bajram (Gjergj) Kabashi (ky i konvertuar), Haki M. Bunjaku etj.

Gjithsesi, kjo listë do të mbetet e hapur për publikun, i cili mund të denoncojë nëpërmjet rrugëve të komunikimit me ne (nëpërmjet kanaleve zyrtare të komunikimit) persona që në ligjërimin e tyre mediatik paraqesin gjuhën urrejtëse islamofobike (turkofobi, arabofobi apo çfarëdo forme qoftë ajo).

KOSOVA

Blerim Latifi – Këshilltar i Thaçit 2010 / 2015 dhe i Kadri Veselit 2015 dhe vazhdon ende (PDK). Sulmon në vazhdimësi identitetin islam të shqiptarëve.
Shaip Muja – deputet nga PDK (ka ndaluar ndërtimin e xhamis në Veternik – Prishtinë),
Alma Lama- LDK. Qëndrimet e saj kanë qenë përpjekje e vazhdueshme për ta paraqitur Islamin si të dhunshëm.
Arbana Xharra – PDK
Berat Buzhala – ish-deputet i PDK drejtues i portalit Express.
Ibrahim Kelmendi
Gani Mehmetaj
Mehmet Kraja
Rrahim Sadiku
Abdullah Prapashtica
Bajram (Gjergj) Kabashi
Haki M. Bunjaku
Donika Kadaj Bujupi – VV. Në vazhdimësi ka sulmuar identitetin fetar-islam dhe ka pasur qëndrime agresive ndaj hoxhallarëve, femrave me mbulesë dhe intelektualëve fetarë.
Sami Kurteshi- VV. Mbrojtës i kauzës LGBT, përmes së cilës i ka cilësuar myslimanët si terrorizues dhe ka shprehur qëndrime kundër muslimanëve.
Avni Zogiani- VV. Kandidat për Kryetar të Fushë Kosovës (mjaft shkrime dhe kolumna kundër motrave me mbulesa)
Ardian Gjini – AAK. I ka sulmuar vazhdimisht myslimanët, mbrojtës i Teorisë së Darvinit kundër Kuranit.
Ernest Luma- ish-zëdhënës i AAK tani gazetar i RTK-së -deklarata e tij kundër Haxhilerëve shkofshi e mos u kthefshi, e disa të tjera.
Imer Mushkolaj,- analist
Dardan Gashi- analist (pjesë e AKR-së dhe Listës Rugova),
Sadri Ramabaja- VV
Boiken Abazi- VV
Ylli Rugova dhe
Sibel Halimi, anëtarë të Partisë së Fortë, satirike tashti në listën e VV për zgjedhjet lokale në Prishtinë.
Visar Duriqi
SHQIPËRIA

Agron Gjekmarkaj,- analist dhe pedagog në UT,- i përket rretheve katoliko-centriste.
Mustafa Nano,- analist i medieve, ResPublica.
Mero Baze,- analist dhe pronar i gazetës TEMA dhe i portalit me të njëjtin emër.
Spartak Ngjela – kryetar i Partisë për Ligj dhe Drejtësi.
Maks Velo – analist i pavarur
Kastriot Myftaraj – analist i pavarur
MAQEDONIA

Nazim Rashidi gazetar dhe analist i ALSAT-MK – BDI
Nexhat Haziri, analist nëpër portale të ndryshme në Maqedoni- BDI
Shënim: Kjo listë u realizua me ndihmën e vëzhguesve në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni falë bashkëpunimit të Forumit Musliman të Shqipërisë dhe Observatorit Kombëtar Kundër Islamofobisë (Observer.al).

Loading...
i recommend get viagra fast|brand viagra online safe us|cialis viagra impotence|buy viagra dr fox|cheap viagra daily|o meglio viagra|viagra back to back dosage|where to buy brand viagra|best over counter viagra|viagra is covered by insurance|viagra patent expiry canada|very good site cost of viagra|where to buy viagra in europe|viagra how to get|buying viagra in south korea|farmacias viagra preci|how much does viagra cost 2012|only for you viagra pliis|vendita generico di viagra|follow link viagra next day uk|can you buy viagra rite aid|uso viagra cialis levitra|viagra bar kaufen|acheter cialis et viagra|viagra over the counter usa|wie viel ist viagra|online viagra sats|try it viagra mexico|can buy viagra online i|viagra au herbe|viagra et kamagra|viagra 100mg mastercard|ricetta viagra di erba|do i have to order viagra|viagra rezeptfrei danemark|enter site viagra best deal|we choice female viagra europe|viagra for men dosage|viagra problemi di erezion|we choice viagra uk buy online|il costo di 10 mg viagra|viagra modo d us|buy cheap viagra forum|buy cheap viagra sublingual|cheap viagra to canada|or viagra|viagra new zealand buy online|can you get blind from viagra|generico do viagra germed|viagra best effects|viagra tablets 20mg|viagra kansas|effect of viagra 50mg|venta de viagra en farmacias|comprar viagra en peru|venta de viagra murcia|what is viagra used for men|viagra bc pharmacy|pfizer viagra en lnea uk|viagra com samples|what is viagra jelly approved|viagra kaufen spanien|by covered viagra|can order viagra online canada|we choice pfizer mexico viagra|hvor kan man bestille viagra|generico do viagra em curitiba|viagra pour femme pfizer|comprar viagra en madrid|we like it viagra en gel|2010 viagra sales|viagra for men effects|can you use viagra at any age|buying viagra in bangkok|buy viagra 25mg online|viagra pfizer 50 mg preo|want viagra wholesale|viagra 50mg bestellen|take 25mg viagra a day dosage|viagra karachi buy|viagra pills price uk|viagra 100 mg oder 50 m|viagra brain the|no online viagra prescription|citrate viagra sildenafil|online viagra tabs|viagra wisconsin union|try it buying viagra|i recommend 100 mg viagra|contrarrestar efectos viagra|viagra reseptivapaa|viagra online maestro card|compra de viagra o cialis|printable viagra coupon|pharmacy viagra canadian|viagra bacquisto bonline|viagra oferta|buy levitra online viagra|viagra en ligne arnaque|we recommend fast viagra|viagra seller uk|en ligne viagra cialis ricetta|viagra din number canada|viagra generico helleva|auftrag billiges viagra|viagra generikum potenzmittel|can you buy viagra in dublin|viagra capsules|wrong viagra|commande viagra ligne|viagra reacciones adversas|viagra in nero|we recommend viagra dosage|100 cheap canada viagra|order free sample viagra|discount viagra viagra|best selling viagra in india|effet viagra verg|farmaci generici come viagra|kamagra viagra 100mg|i use it buy pfizer viagra|viagra pharmacy rx one|define generic viagra|miss viagra|viagra autentica|click now viagra pharmacy|wirkung viagra video|jimmy johnson viagra|cheap viagra new zealand|generic viagra review pharmacy|viagra des femme|prix viagra paris|viagra allergic reaction|viagra 25mg onlin|safe take generic viagra|viagra melbourne|problems buying viagra online|levitra vs viagra cost|100mg tablets of viagra|cheapest cipla generic viagra|viagra for sale uk only|viagraproben ohne rx|we like it fda approves viagra|price for viagra at walmart|how to get cheap viagra online|viagra release year|viagra as plants|online viagra chennai|viagra cialis on lin|cheap viagra generic|prescription viagra by mail|comprar viagra en vigo|pilule de viagra spitter|buy viagra costa rica|canadian viagra super active|cheap viagra|viagra vs revatio|viagra seller pakistan|viagra medical advice|buy softtabs viagra|ou acheter viagra pfizer|viagra donne forum|viagra online delivery|the best choice viagra paypal|viagra braucht man rezept|dose giusta viagra|we like it cheap 25mg viagra|only here low cost viagra fast|enter site cheap viagra online|wow viagra generic drug|only here buying online viagra|can i take viagra with water|viagra lizenz
Loading...
abgelaufen|herbal viagra uk cheap|discount on real viagra|viagra verschreibung|dure effet du viagra|kaufen viagra|reputable viagra sites|viagra dcouverte|i use it viagra price germany|preisvergleich viagra online|cut price viagra|cit costa viagra in moldova|efectos viagra alcohol|usefull link viagra in india|levitra viagra cialis price|where can i get viagra fast|el viagra es con recet|purchase viagra in ireland|buy cheap womens viagra online|we recommend 5 mg viagra|viagra generico posologia|viagra online sales pfizer|cialis meglio del viagra|comprar viagra sem receita|acheter viagra en inde|viagra online sito|amazon viagra salesman|follow link gel viagra|canada prison get viagra|natural viagra melbourne|viagra contrareembols|buy no prescription viagra|viagra for sale men online|ordering viagra pills in india|viagra fa bene al cuore|find generic viagra in phoenix|viagra soft tabs safe|ship generic viagra overnight|buy viagra for her|follow link viagra online|viagra tempo di effetto|viagra for sale online canada|viagra side effects forum|get viagra avoid prescription|el viagra aumenta el tama|cheap india generic viagra|viagra bald gnstiger|sale viagra tescos|le viagra en vente libre|us made generic viagra|female pink viagra buy|generico do viagra rj|cheapest uk soft viagra|wow cheap viagra soft|buy online viagra without|what is generic viagra 150|utube music viagra|does viagra work when drunk|2011 viagra india in|comprare bviagra|100mg viagra prica cvs|there going generic viagra|viagra cipla cheap on line|where to buy viagra gold coast|comparatif viagra levitr|the best choice viagra cost|comprar viagra cialis espana|next viagra day usa cheap|viagra dosage young men|order viagra in us|half dosage viagra|vendas viagra generico|viagra hipertension pulmonar|viagra para adolescentes|cheap viagra online walmart|salescheap generic viagra|viagra websites|viagra approval date