Vuçiq, fjalë të rënda për Haradinajn: Ai është kriminel

Vuçiq, fjalë të rënda për Haradinajn: Ai është kriminel

Vuçiq, fjalë të rënda për Haradinajn: Ai është kriminel

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka lëshuar në mbrëmjen e së martës fjalë të rënda në drejtim të kryeministrit të ri të Kosovës, Ramush Haradinaj. Në një konferencë – adresim para kombit serb, por ku u është përgjigjur edhe pyetjeve të gazetarëve, Vuçiq e ka quajtur kriminel shefin e ri të ekzekutivit kosovar.

Teksa ka folur për hyrjen e Listës Srpska në Qeverinë e Kosovës, Vuçiq ka thënë se ajo nuk ka pasur alternativë tjetër.

Sipas tij, alternativa e Listës Srpska që t’i bashkohet Albin Kurtit është më e keqe, pasi ai dhe partia e tij angazhohen për bashkim me Shqipërinë.

Alternativë të dytë, ka thënë Vuçiq në konferencë, Srpska e ka pasur mosmbështetjen e askujt.

Si alternativë e tretë ka qenë mbështetja e qeverisë së Haradinajt, ka treguar presidenti serb, duke shtuar se Haradinaj është “kriminel” dhe “njeri për të cilin s’kemi mendim të mirë”