Zhbllokohet Kuvendi, Kadri Veseli sërish kryeparlamentar, merr 62 vota

Zhbllokohet Kuvendi, Kadri Veseli sërish kryeparlamentar, merr 62 vota

Zhbllokohet Kuvendi, Kadri Veseli sërish kryeparlamentar, merr 62 vota

Me 62 deputetë për dhe 52 deputetë kundër, Kadri Veseli është zgjidhur kryetar i Kuvendit të Kosovës.

Kryesuesi Adem Mikullovci ka hapur punimet e seancës konstituive. Ai ka bërë të ditur se në sallë gjenden 102 deputetë, derisa ka ripërsëritur se koalicion PANA kishte kërkuar që seanca të fillonte nga ora 10:00, raporton “Bota sot”.

“Kërkesa është bërë vonë dhe është kërkuar që të mbahet në ora 1o:00, por e kam shtyer për në 11 për shkak se deputetët kanë pasur të vijnë nga vende të ndryshme.

***

Lista Serbe sapo ka arritur në sallën e Kuvendit të Kosovës ku po pritet të fillojë vazhdimi i seancës konstituive.

Pas shtyrjes së seancës, Lista Serbe është rikthyer në sallën e Kuvendit, ku deri tani janë parë duke hyrë edhe deputet të koalicionit PAN.

***

Seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës po vazhdon sot me një pikë të rendit të ditës, zgjedhja e kryetarit dhe nënkryetarëve të Kuvendit.

Seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës po vazhdon sot me një pikë të rendit të ditës, zgjedhja e kryetarit dhe nënkryetarëve të Kuvendit.

Kuvendi për disa herë ka dështuar që të zgjedh organet drejtuese të tij, ndërsa pritet që sot të zgjidhet kryetari dhe nënkryetari pas marrëveshjes që PAN ka arritur me AKR-në.

Disa deputet të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, janë të parët që kanë hy në sallë, për vazhdimin e seancës konstituive e cila pritet të fillojë së shpejti.

Seanca konstituive po vazhdon sot me një pikë të rendit të ditës, zgjedhja e kryetarit dhe nënkryetarëve të Kuvendit.

Mungon koalicioni PAN, Deputetët: PAN po i vazhdon pazaret e ulëta për formimin e Qeverisë

Në mungesë të deputetëve të koalicionit PAN, seanca për konstituimin e Kuvendit, është shtyrë për në orën 14:00. Deputetët e pranishme në seancë thanë se mungesa e PAN-it është lojë e këtij koalicioni, i cili sipas tyre, ende po i vazhdon pazaret për formimin e Qeverisë.

Shefi i Grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, tha se është fatkeqësi për vendin, që për shkak të pazareve të ulëta, nuk po konsolidohen institucionet e vendit.

Hoti: Kjo është një ditë fatkeqe për qytetarët e vendit

“U bë ora 11.30 ata nuk paraqiten në seancë. Është fatkeqe për vendin që për shkak të pazareve të ulëta, të cilat nuk po mund të konsolidohen përfundimisht për të ardhur në seancë. Duhet të shtyhet dhe më tutje seanca konstituive e Kuvendit. Ne do të paraqitemi prapë në orën 14.00 pasdite në seancë, me shpresë se do të konstituohet Kuvendi dhe do të themelohen institucionet e vendit. Kjo është një ditë fatkeqe për qytetarët e vendit. Duke qenë se është arritur një koalicion me pazare të ulëta, me kontrabandim të deputetëve. Dhe ajo që është më fatkeqe për vendin, është që është arritur ky koalicion me dakordimin e Beogradit. Asgjë parimore dhe marrëveshje politike këtu nuk ka. Ka vetëm pazare për poste, projekte të ndryshme, për gjëra të ulëta”, tha Hoti.

Edhe deputetja e VV-së Albulena Haxhiu tha se është shqetësues fakti që për interesa personale po vazhdojnë pazaret me institucionet e Kosovës.

Haxhiu: Po bëjnë pazare me këtë vend

“Siç duket, ajo dreka e 3 gushtit e Enver Hoxhajt ka mbetur ende pa u ngrënë dhe ata ende nuk kanë arritur të përfundojnë pazaret e tyre. Është e qartë, se ata po bëjnë pazare me këtë vend. Ata po bëjnë pazare me postet e kabinetit qeveritar dhe natyrisht që janë përgjegjësit kryesor se pse sot vendi ende nuk ka konstituuar institucionet e Republikës së Kosovës. Kundërshtojmë fuqishëm këtë qasje të koalicionit PAN. Dhe është sinqerisht shqetësues fakti që këta njerëz për interesa të veta personale, private familjare, klienteliste po vazhdojnë të bëjnë pazare me institucionet e Republikës së Kosovës”, tha Haxhiu.

Ajo përsëriti qëndrimin e VV-së se do të votojnë kundër Kadri Veselit për kryetar të Kuvendit.

Haxhiu: Kadri Veseli nuk përfaqëson unitet

“Ne do të marrim pjesë në votim duke kundërshtuar Kadri Veselin si kryetar Kuvendi. Sepse ne besojmë që kryetar i Kuvendit duhet të jetë një njeri që përfaqëson unitet. Kadri Veseli përveç të kaluarës së tij kriminale nuk përfaqëson unitet. Këtë e ka dëshmuar në mandatin e kaluar. Ka qenë një figurë përçarëse, nxitëse, ka kërcënuar deputetët, ka fyer deputetët ai njeri nuk duhet të jetë kryetar kuvendi”, tha Haxhiu.

Edhe Mimoza Kusari-Lila nga Alternativa tha se përsëritja e skenarit të mos paraqitjes të deputetëve të PAN-it në seancë, tregon mungesë të seriozitetit dhe respektit për shtetin dhe qytetarët e Kosovës.

Kusari: Të thërrasin seancë në gjysmë të natës, ndoshta vijnë

“Nëse arrihen marrëveshjet në gjysmë të natës. Nëse prezantohen pazaret në gjysmë të natës. Nëse në gjysmë të natës thirret seanca dhe kërkohet me dëshirën dhe vendimin e tyre, që të jemi në ora 11 këtu dhe të gjithë jemi këtu që e duam shtetin e Kosovës, që duam të funksionojë demokracia në Kosovë dhe ata nuk paraqiten, nuk e di ndoshta duhet të thërrasin seancë në gjysmë të natës, ndoshta paraqiten. Ajo çfarë është karakterizuar gjatë gjithë fushatës dhe çka është prezantuar dhe pas fushatës, mungesa e vizionit për shtetin e Kosovës lidhja e një koalicioni pa asnjë vlerë programore qeverisëse morali e etike po përsëritet në mos seriozitet të gjithë deputetëve të koalicionit PAN, ose shumicës së tyre ose mosparaqitjes në seancë. Duket se krejt çka është me rëndësi janë pazaret dhe ndarja e pushtetit dhe në asnjë moment funksionimi i shtetit”, tha Kusari-Lila.

Por, se çfarë po ndodh me mos paraqitjen e deputetëve të PAN-it në seancë, nuk ishin në dijeni as deputetët e AKR-së, të cilët së fundi kanë bërë marrëveshje me PAN-in.

Deputeti Labinot Tahiri tha se nuk e di arsyen pse PAN-i nuk është prezent në seancë.

Tahiri: Nuk e di çka po ndodh

“Nuk e di çka po ndodh. Unë jam anëtar i AKR-së, nënkryetar i saj. Unë me Behgjet Pacollin dhe të tjerë jemi këtu. I kemi prit. Behgjet Pacolli nuk i takon lojërave politike, por u vërtetua për të tretën herë në këtë parlament, po bën zhbllokimin për të formuar institucionet e vendit. Dhe për këtë e admiroj shumë. Këto lojëra çfarë bëhen apo çfarë ndodhin me Listën Serbe a me të tjetër, fare nuk më interesojnë. E rëndësishme është që populli ta kuptojë se kush po luan me këtë parlament të popullatës. Ne jemi në koalicion, por s’mund t’i komandojë ata”, tha Tahiri.

I pyetur rreth dorëheqjes së deputetit Korab Sejdiu nga AKR, Tahiri tha se Sejdiu është ende në partinë e tij.

Tahiri: Korabi është në partinë tonë

“Unë mendoj së Korabi është në partinë tonë. Në momentet të menjëhershme për askënd nuk janë të duhura, sepse po të doja unë dhe më 3 gusht, do ta kisha formuar qeverinë në atë kohë. Por i qëndrova besnik partisë dhe Behgjet Pacolli dhe tash jemi së bashku këtu. Unë mendoj se është akoma, sepse ka dhënë shumë kontribut në AKR. Tash sikur që ka dhënë dorëheqje, mund të kthehet prapë në parti. Ne e presim, sepse ka qenë një bashkëpunëtor shumë i mirë dhe është shumë i shkëlqyeshëm Korabi”, tha Tahiri.

Mikullovci shtyn seancën

Kuvendi i Kosovës, zyrtarisht ka njoftuar për vazhdimin e seancës konstituive, e cila u ndërpre pasi koalicioni PAN nuk ishin të pranishëm për në orën 11:00.

Seanca konstituive do të ketë vetëm një pikë të rendit të ditës, atë votimin e Kryeparlamentarit dhe nënkryetarët e Kuvendit.

“Vazhdimi i seancës konstituive të Kuvendit të Republikës së Kosovës i paraparë të mbahej sot, në orën 11:00, do të fillojë në orën 14:00”, thuhet në njoftimin e Kuvendit të Kosovës.

Daut Haradinaj “tradhton” koalicionin PAN, shkon në Kuvend

Seanca e paraparë të mbahej për sot në ora 11 është shtyrë për në orën 14:00 dhe kjo sepse koalicioni PAN nuk është paraqitur në seancë.

Mirëpo, në kuvend ishte i pranishëm edhe deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, mirëpo nuk ka dashur të pronocohet për media.

Gazetarët kanë provuar të kontaktojnë me të, mirëpo ai ka refuzuar duke u larguar kështu nga kuvendi.

Mos pjesëmarrjen në seancë e ka arsyetuar deputeti i PDK-së, Memli Krasniq, i cili tha se kanë qenë në pritje të katër deputetëve për atë kanë munguar.

Kusari: PAN paraqitet në Kuvend nëse seanca thirret në gjysmë të natës

Kryetarja e Alternativës Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se mungesa e koalicionit PAN në Kuvend, por tregon mosrespekt për Kuvendin.

Ajo para gazetarëve pas shtyrjes së seancës, ka thënë se për këtë koalicion, duket se më e rëndësishme është ndarja e pozitave, raporton gazetarja e gazetës “Bota sot”.

“Duket se me rëndësi është ndarja e pozitave dhe pazareve”, është shprehur Kusari-Lila.

Ajo ka njoftuar koalicioni LDK-Alternativa do të marr pjesë në seancë sa herë që ajo të thirret, derisa ka ripërsëritur se nuk kanë votë për Kadri Veselin e Ramush Haradinajn.

“Do të jemi në seancë sa herë që të thirret, në përputhje me rregullat. Nuk e votojmë Kadri Veselin e as Ramush Haradinajn, siç e kemi thënë edhe më herët”, ka deklaruar Mimoza Kusari-Lila.

Tahiri: Nuk e di përse munguan deputetët e koalicionit PAN, Sejdiu është në AKR

Deputeti nga radhët e AKR-së, parti kjo tashmë në koalcion me PAN-in, Labinot Tahiri, ka shprehur mos njohurinë e tij për mos pjesëmarrjen e koalicionit PAN në seancë.

Tahiri ka treguar se nuk janë takuar në seancë, mirëpo ai do të jetë i pranishëm edhe në ora 14 sa herë të thirret seancë.

“Nuk e di çka po ndodhë. Jam pjesë e AKR-së. Behgjet Pacolli nuk është pjesë e lojërave politike. Populli duhet ta kuptojë se kush po luan këto lojëra Ata po luajnë nuk po vijnë në seancë, nuk e di pse nuk po vijnë. Nuk jemi takuar me deputetët e PAN-it. Unë do të jem në kuvend sa herë të thirret séance” ka thënë Tahiri.

Lidhur me dorëheqjen e nënkryetarit të AKR-së, Korab Sejdiu, Tahiri ka thënë se nuk është larguar nga grupi i tyre parlamentar.

Ai ka treguar që ka pasur oferta për poste, dhe se do të donte që qeveria të formohen më 3 gusht.

***

Haxhiu: Munguan në seancë, ende nuk i kanë përfunduar pazaret

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu, ka thënë se koalicioni PAN nuk i ka përfunduar pazaret, për atë nuk shkojnë në seancë sa herë që thirret, por që është koha t’i vije fundit.

Ajo ka shtuar se ata do të marrin pjesë në seancë për ta kundërshtuar votimin e Kadri Veselit, sepse ai nuk përfaqëson unitetin, ka të kaluar kriminale dhe ka fyer deputetët.

Hoti: Kjo është ditë fatkeqe për vendin

Shefi i Grupit të deputetëve të LDK-së dhe Alternativës Avdullah Hoti tha se është fatkeqe për vendin që për shkak të pazareve të ulëta nuk po mund të konstituohet Kuvendi

“Është një ditë fatkeqe për vendin kur dihet se është arritur ky koalicion me dakordimin e Beogradit”, tha Hoti pasi që kryesuesi Adem Mikullovci vendosi ta shtyjë seancën sepse munguan deputetët e PAN-it dhe të AKR-së.

LDK sipas Hotit do të jetë prezent në orën 14, kur edhe kryesuesi ka shtyrë vazhdimin e seancës.

Mikullovci ia zbulon një “sekret” koalicionit PANA

Kryesuesi Adem Mikullovci, ka zbuluar se koalicioni PAN-AKR, mbrëmë kishte kërkuar që seanca konstituive të fillonte sot nga ora 10:00 e jo nga 11. Por, ai ka thënë se deputetët e PANA nuk po shfaqen në seancë, raporton “Bota sot”, derisa ka shtuar se deputetët e partive tjera po presin qe një orë e 20 minuta.

Mikullovci ka thënë se është i detyruar që të shtyjë seancën për në orën 14:00.

***

Deputetët kanë filluar të hyjnë në sallë, edhe përkundër se seancë është thirrë në ora 11 ajo ende nuk ka filluar, pasi që të gjithë deputetët nuk janë të pranishëm. Në kuvend kanë filluar të vijnë deputetët e koalicionit LAA dhe të VV-së.

Kryesuesi i kuvendit, Adem Mikullovci, ka kërkuar nga regjia që t’i bie ziles për ardhjen e të gjithë deputetëve. Nga koalicioni PANA, nuk ka ardhur asnjë deputet.

Loading...
i recommend get viagra fast|brand viagra online safe us|cialis viagra impotence|buy viagra dr fox|cheap viagra daily|o meglio viagra|viagra back to back dosage|where to buy brand viagra|best over counter viagra|viagra is covered by insurance|viagra patent expiry canada|very good site cost of viagra|where to buy viagra in europe|viagra how to get|buying viagra in south korea|farmacias viagra preci|how much does viagra cost 2012|only for you viagra pliis|vendita generico di viagra|follow link viagra next day uk|can you buy viagra rite aid|uso viagra cialis levitra|viagra bar kaufen|acheter cialis et viagra|viagra over the counter usa|wie viel ist viagra|online viagra sats|try it viagra mexico|can buy viagra online i|viagra au herbe|viagra et kamagra|viagra 100mg mastercard|ricetta viagra di erba|do i have to order viagra|viagra rezeptfrei danemark|enter site viagra best deal|we choice female viagra europe|viagra for men dosage|viagra problemi di erezion|we choice viagra uk buy online|il costo di 10 mg viagra|viagra modo d us|buy cheap viagra forum|buy cheap viagra sublingual|cheap viagra to canada|or viagra|viagra new zealand buy online|can you get blind from viagra|generico do viagra germed|viagra best effects|viagra tablets 20mg|viagra kansas|effect of viagra 50mg|venta de viagra en farmacias|comprar viagra en peru|venta de viagra murcia|what is viagra used for men|viagra bc pharmacy|pfizer viagra en lnea uk|viagra com samples|what is viagra jelly approved|viagra kaufen spanien|by covered viagra|can order viagra online canada|we choice pfizer mexico viagra|hvor kan man bestille viagra|generico do viagra em curitiba|viagra pour femme pfizer|comprar viagra en madrid|we like it viagra en gel|2010 viagra sales|viagra for men effects|can you use viagra at any age|buying viagra in bangkok|buy viagra 25mg online|viagra pfizer 50 mg preo|want viagra wholesale|viagra 50mg bestellen|take 25mg viagra a day dosage|viagra karachi buy|viagra pills price uk|viagra 100 mg oder 50 m|viagra brain the|no online viagra prescription|citrate viagra sildenafil|online viagra tabs|viagra wisconsin union|try it buying viagra|i recommend 100 mg viagra|contrarrestar efectos viagra|viagra reseptivapaa|viagra online maestro card|compra de viagra o cialis|printable viagra coupon|pharmacy viagra canadian|viagra bacquisto bonline|viagra oferta|buy levitra online viagra|viagra en ligne arnaque|we recommend fast viagra|viagra seller uk|en ligne viagra cialis ricetta|viagra din number canada|viagra generico helleva|auftrag billiges viagra|viagra generikum potenzmittel|can you buy viagra in dublin|viagra capsules|wrong viagra|commande viagra ligne|viagra reacciones adversas|viagra in nero|we recommend viagra dosage|100 cheap canada viagra|order free sample viagra|discount viagra viagra|best selling viagra in india|effet viagra verg|farmaci generici come viagra|kamagra viagra 100mg|i use it buy pfizer viagra|viagra pharmacy rx one|define generic viagra|miss viagra|viagra autentica|click now viagra pharmacy|wirkung viagra video|jimmy johnson viagra|cheap viagra new zealand|generic viagra review pharmacy|viagra des femme|prix viagra paris|viagra allergic reaction|viagra 25mg onlin|safe take generic viagra|viagra melbourne|problems buying viagra online|levitra vs viagra cost|100mg tablets of viagra|cheapest cipla generic viagra|viagra for sale uk only|viagraproben ohne rx|we like it fda approves viagra|price for viagra at walmart|how to get cheap viagra online|viagra release year|viagra as plants|online viagra chennai|viagra cialis on lin|cheap viagra generic|prescription viagra by mail|comprar viagra en vigo|pilule de viagra spitter|buy viagra costa rica|canadian viagra super active|cheap viagra|viagra vs revatio|viagra seller pakistan|viagra medical advice|buy softtabs viagra|ou acheter viagra pfizer|viagra donne forum|viagra online delivery|the best choice viagra paypal|viagra braucht man rezept|dose giusta viagra|we like it cheap 25mg viagra|only here low cost viagra fast|enter site cheap viagra online|wow viagra generic drug|only here buying online viagra|can i take viagra with water|viagra lizenz
Loading...
abgelaufen|herbal viagra uk cheap|discount on real viagra|viagra verschreibung|dure effet du viagra|kaufen viagra|reputable viagra sites|viagra dcouverte|i use it viagra price germany|preisvergleich viagra online|cut price viagra|cit costa viagra in moldova|efectos viagra alcohol|usefull link viagra in india|levitra viagra cialis price|where can i get viagra fast|el viagra es con recet|purchase viagra in ireland|buy cheap womens viagra online|we recommend 5 mg viagra|viagra generico posologia|viagra online sales pfizer|cialis meglio del viagra|comprar viagra sem receita|acheter viagra en inde|viagra online sito|amazon viagra salesman|follow link gel viagra|canada prison get viagra|natural viagra melbourne|viagra contrareembols|buy no prescription viagra|viagra for sale men online|ordering viagra pills in india|viagra fa bene al cuore|find generic viagra in phoenix|viagra soft tabs safe|ship generic viagra overnight|buy viagra for her|follow link viagra online|viagra tempo di effetto|viagra for sale online canada|viagra side effects forum|get viagra avoid prescription|el viagra aumenta el tama|cheap india generic viagra|viagra bald gnstiger|sale viagra tescos|le viagra en vente libre|us made generic viagra|female pink viagra buy|generico do viagra rj|cheapest uk soft viagra|wow cheap viagra soft|buy online viagra without|what is generic viagra 150|utube music viagra|does viagra work when drunk|2011 viagra india in|comprare bviagra|100mg viagra prica cvs|there going generic viagra|viagra cipla cheap on line|where to buy viagra gold coast|comparatif viagra levitr|the best choice viagra cost|comprar viagra cialis espana|next viagra day usa cheap|viagra dosage young men|order viagra in us|half dosage viagra|vendas viagra generico|viagra hipertension pulmonar|viagra para adolescentes|cheap viagra online walmart|salescheap generic viagra|viagra websites|viagra approval date