Silva Gunbardhi: Jam rrëzuar e ringritur shpesh, ndaj jam bërë më e fortë

Silva Gunbardhi: Jam rrëzuar e ringritur shpesh, ndaj jam bërë më e fortë

Silva Gunbardhi: Jam rrëzuar e ringritur shpesh, ndaj jam bërë më e fortë

Mes një koncerti dhe tjetrit, nga jugu në veri, Silva na rrëfehet ekskluzivisht për jetën e saj, dashurinë për familjen, pasionin për këngën që në vogëli, sakrificat dhe ëndrrat.

Mbi 15 vjet në skenë, të cilat e kanë bërë sot një nga zërat më të spikatur të skenës muzikore shqiptare.

Intervistoi: Juela Meçani

E keni filluar aktivitetin me këngën qysh në vogëli. Çfarë kujtoni nga ato vite?

U bënë rreth 15 vjet, tashmë, që kam filluar aktivitetin si këngëtare. Çfarë kujtoj? Kujtoj vite të tëra përpjekjeje dhe sakrificash. Kujtoj kohët kur merrja autobusin me nënën time për të ardhur në Tiranë, që të realizoja një ëndërr të madhe – nga e cila çdo sekondë, çdo ditë e çdo muaj jam munduar të mos heq dorë kurrë.

Dalja juaj e parë në një spektakël për të rritur, ishte vetëm 16 vjeç. Si rrodhën gjërat më pas? Kush e pikasi talentin tuaj?
Që në kopsht dalloja nga fëmijët e tjerë, sepse në çdo aktivitet mua më vendosnin në krye të grupit për të kënduar. Isha e vogël atëherë kur në çdo koncert që organizohej, direkt drejtoheshin nga unë. Më pas, bashkëpunimi me institucionet e kulturës si Shtëpia e Kulturës ose teatri “Petro Marko” në Vlorë, më ndihmuan që të përforcoja bindjet e mia se mund të isha këngëtare dhe të rritesha si talent.
Në panoramën e këngës shqiptare, ju shquheni për një ëmbëlsi në vokal dhe portret. Ju ka ndihmuar kjo në dashurinë e publikut ndaj jush?

Dashuria e publikut është tepër delikate, kështu do ta quaja. Ajo nuk mund të ndodhë me të gjithë. Ka shumë njerëz që duan të bëhen artistë, të cilët investojnë fort në këtë fushë dhe nuk ia dalin ta fitojnë dashurinë e publikut. Është e brishtë, sepse ka momente që e ke, ka momente që ndihet e fuqishme, por ka edhe momente që ndihet dobët. Por më e rëndësishme është që kur ylli ndrin, dashuria e publikut është aty, e pakrahasueshme dhe e pazëvendësueshme me asgjë. Nuk e di se çfarë më ka ndihmuar mua personalisht ta kem këtë dashuri të publikut, di vetëm që kam qenë vetvetja edhe në këngë, edhe në intervistat që jap. Jam thjesht unë, pa u munduar të imitoj dikë, ndonjë figurë të suksesshme ose ndonjë zë, ose dhe të flas si dikush tjetër. Në këtë pikë ndihem e qetë, sepse nuk jam munduar të sforcohem.

Nuk di a t’ju quaj këngëtare të këngës së lehtë apo popullore qytetare, gjithsesi jeni profilizuar tek të dyja. Por ju vetë, kë preferoni?

Unë këndoj edhe muzikën e lehtë, tabanin dhe ato burimore. Mendoj që një këngëtar i mirë, duhet ta këndojë edhe tradicionalen edhe modernen njëkohësisht. Nuk do të zgjidhja midis të dyjave, sepse më pëlqejnë shumë. Nuk do ta lija mënjanë muzikën tradicionale, sepse aty i kemi rrënjët, nga aty vijmë, është identiteti ynë kombëtar. Njëkohësisht secila rrymë muzikore ka vendin e saj, ndaj nuk do t’i përjashtoja.

Edhe sot, ju përfaqësoni këngën më të klikuar në Shqipëri. Kjo këngë dëgjohet edhe në klubet më të famshme në Evropë. Sa ju ka gëzuar kjo gjë?

Kënga “Të ka lali shpirt” është ajo që bëri ndryshimin në karrierën time. Kisha vite që këndoja nëpër festivale, këndoja këngë burimore, pa tentuar asnjëherë të bëhesha pjesë e një rryme të tillë. Jo se unë në këngë kam ndryshuar natyrën, por këndova në një duet me një djalë që ishte i drejtuar në një natyrë të kënduari të përcaktuar. Nuk jam bërë asnjëherë pishman për këtë këngë, e cila ka sjellë gëzim kudo në botë. Nuk ka pasur në Shqipëri, përkrahje maksimale nga mediet. Shumë drejtues të medieve e kanë dëgjuar dhe shijuar heshtazi këtë këngë, por në publik janë munduar të mos shfaqin vlerësim fare për të, ta shmangin, ose kanë shfaqur kritika. Por populli është ai që vendos. Kudo në botë, nëse një produkt pëlqehet nga populli, nuk ka shans ta ndalojë kush. Sot nuk ka më diktat, nëse një popull pëlqen një këngë dhe i ngjall emocione. Por është e vështirë që një këngë të ngjallë emocione të fuqishme menjëherë.

Kur kënga ka sukses, bëhet pjesë e jetës së njerëzve. Mua më vjen mirë që përmes saj, u bëra pjesë e jetës dhe gëzimit të njerëzve të shumtë. Shumë artistë shpenzojnë shuma marramendëse për të hyrë në tregun ndërkombëtar dhe kënga “Të ka lali shpirt” theu një tabu, sepse u këndua 100% shqip në shumë vende të botës
Pas një hiti si “Të ka lali shpirt”, sa e vështirë është të qëndrosh në po atë standard fame?

Karriera muzikore nuk qëndron asnjëherë në të njëjtin nivel. Edhe malet që i ka krijuar zoti nuk kanë të njëjtën kurbë, – janë herë më lart, herë më poshtë. Edhe karriera muzikore kështu është, sepse edhe këngët që krijoj apo interpretoj janë të natyrave të ndryshme. Unë do të vazhdoj të krijoj gjithsesi, rëndësi ka që fama të jetë krijuar, fama ime ishte e pamenduar se do të ndodhte, ishte një surprizë për mua. Unë e shikoj si një shtysë që unë të jem pjesë e këngës edhe në vitet në vazhdim.

Si ka lindur dashuria me partnerin tuaj të jetës? A është e lehtë marrëdhënia mes dy artistësh?

Dashuria mes nesh ka lindur shumë natyrshëm. Ishim shokë përpara se të lidheshim. Njihnim çdo sekret të njëri-tjetrit. Ai fliste lirshëm me mua e unë me të. Më pas lindi një dashuri pa e menduar, sepse kur e do dikë nuk mendon se çfarë do të ndodhë më pas, nuk ke frikë. Ishte aq e fuqishme, saqë nuk mendonim për asgjë që do të vinte më pas. Donim thjesht të shijonim atë që kishte lindur. Më pas, kjo dashuri u përkrah edhe nga familjarët e shkoi më tej.

Që ta mbajmë të fortë marrëdhënien tonë mes dy artistësh, është e lehtë. Ne kuptohemi mirë të dy dhe jemi gjatë gjithë kohës, pothuajse, bashkë. Mendoj që kur është dashuria e sinqertë dhe në kokë ke konceptin se dëshiron të jetosh jetën normalisht e jo duke u zënë si në një kopsht zoologjik, atëherë funksionon. Unë dhe Dafi nuk i kemi qejf zënkat, mund të debatojmë siç ndodh me të gjithë, por kemi jetë të qetë. U bënë katër vjet tashmë dhe shpresoj të vazhdojmë kështu.

Ju ka bashkuar edhe më shumë djali juaj, sot dy vjeçar. Do të kishe dëshirë të merrej dhe ai me art?

Lindja e djalit ishte një moment i rëndësishëm dhe, faktikisht, të dy si prindër të rinj, iu përkushtuam djalit dhe kishim pak kohë për veten. Por tani djali ka mbushur 2 vjeç dhe kërkon atë privatësinë e tij. Falënderoj edhe nënë time që kujdeset për të! Tani kemi më shumë kohë për njëri-tjetrin. Unë nuk dua ta përcaktoj se me çfarë do të merret Dalvin në jetë, por i lutem zotit që ta nuhasë talentin që ka dhe ta mbushë në iniciativat e tij; në atë çfarë ai vetë ka dëshirë të bëjë! Nuk kam asnjë të drejtë të përcaktoj fatin e tim biri, vendos vetëm ai!

Silva Gunbardhi: Jam rrëzuar e ringritur shpesh, ndaj jam bërë më e fortë

Ku e gjen qetësinë dhe prehjen Silva?

Prehjen e gjej pranë familjes, pranë njerëzve të afërt që më duan, pranë natyrës. Më pëlqejnë shumë punët e fshatit, pushimet aktive. Nuk më pëlqen të rri buzë detit e të bëj banjë dielli, por të jem aktive, të lëviz. Por prehjen më të madhe e gjej pranë dashurisë më të madhe, djalit tim!

Kur ju prezantojnë një këngë të re, nga se e zgjidhni atë?

Zakonisht këngët i krijoj vetë dhe tekstet i bëj në bashkëpunim me “2 step”, – autorët me të cilët kam zgjedhur të bëj tekstet. Kur më prezantojnë një këngë, së pari tregohem e kujdesshme nëse më shkon apo jo, sepse nuk mund të këndoj çdo lloj kënge. Më pas, shikoj melodinë a është e kohës, nëse i shkon për shtat kohës dhe në fund, është teksti. I jap shumë rëndësi fjalëve, i dua të vërteta ato. Kam vendosur të qëndroj me thjeshtësi pranë njerëzve, që t’i këndojnë edhe ata dhe jo vetëm unë apo familja ime.

Pavarësisht zërave të rinj, ju ende jeni e ndjekur dhe e pëlqyer. Pse mendoni se ndodh kjo?

Ka shumë talente të reja në muzikë, ka zëra të bukur çdo ditë që dalin, tentojnë e përpiqen të bëhen të famshëm e të fitojnë simpatinë e publikut. Unë jam pjesë e tregut muzikor, falë përpjekjeve të mia dhe familjes. Kam investuar shumë orë e mund në art, punë në studio. Unë i përkrah gjithë talentet e reja dhe mendoj se është mirë që këngëtarët e rinj përpiqen, si unë dikur. Ndaj më vjen mirë që sot janë të shumtë. Sekreti është vetëm puna dhe intuita.

Çfarë i mungon tregut muzikor shqiptar që të jetë konkurrues me tregun ballkanik dhe evropian?

Disa këngë shqiptare dëgjohen në vende të ndryshme të botës dhe këto janë shenja të mira për tregun muzikor shqiptar. Suksesi nuk vjen si brom, menjëherë. Është përpjekje e vazhdueshme për të kaluar kufijtë. Mendoj që të gjitha përpjekjet janë tregues i mirë për të dalë tej kufijve. Ajo që i mungon tregut muzikor shqiptar, nuk janë aspak talentet, por kultura e të përkrahurit të tyre nga sponsorët, industritë dhe sipërmarrjet private që nuk i ndihmojnë këto talente ta vazhdojnë karrierën. Me përkrahje do të kishte qenë më i fuqishëm përfaqësimi i këngëtarëve shqiptarë në botë. Pra, mungon mbështetja dhe menaxhimi.

Ka pasur mendoj rast kur për ju nuk ka qenë e lehtë. Pa prekur detajet, sa të fortë ju kanë bërë vështirësitë?

Nuk vij nga një familje që janë muzikantë ose emra të njohur, në mënyrë që ta kisha rrugën e shtruar. Nëna dhe im atë kanë qenë në drejtime të ndryshme. Nuk i kam pasur të lehta gjërat, ndaj vështirësitë më kanë bërë më të fortë. Më janë mbushur sytë shpesh me lot kur me nënën përpiqesha e shpesh gjeja shumë dyer të mbyllura. Më duhej të kompozoja këngët e të paraqitesha në Tiranë. Jam rrëzuar e ringritur shumë herë, por edhe këto pjesë e jetës janë, duke më përgatitur për të gjitha vështirësitë në vazhdim.

Jeni prezantuar këtë verë me një hit të ri. Më tregoni si lindi ky bashkëpunim.

Kënga “I love you” është bashkëpunim me bashkëshortin tim, Dafi. Lindi nga një orkestrim i bukur i DJ Aldo. Më pas u krijua melodia dhe teksti. Rrodhi shumë natyrshëm kjo këngë me një superklip. Është kënga ime e preferuar dhe shpresoj të pëlqehet nga publiku, sepse e kam punuar me dashuri të madhe.

A ka Silva ende një ëndërr në sirtar, sa i takon muzikës? A mund ta dimë?

Çdo natë, përpara se të fle, them me vete: “Do ta realizoj edhe këtë në këngë, edhe këtë, edhe këtë..” kam një sirtar të madh të mbushur plot me ëndrra për muzikën, e do të punoj çdo ditë për t’i realizuar. Kështu është kënga, të jep kënaqësi, por gjithmonë je me mendimin se t’i mund të bësh diçka më shumë.

A keni miqësi në art?

Kam miqësi në art me disa këngëtarë. Ata me të cilët kam kontakt, janë pozitivë, sepse mundohem të mos i prek aty ku ne dalim nga vetja. Kam marrëdhënie shumë pozitive me kolegët, në veçanti me ata të ngushtët me të cilët bashkëpunoj shpesh.

Cili është virtyti që, më së shumti, do ia mëkoje djalit tënd?

Kam shumë dëshira për djalin që të bëhet njeri i mirë, të jetë këmbëngulës, i dashur e i sjellshëm! Do të ketë gjithmonë mbështetjen time që të bëhet një djalë i shkolluar e i ditur dhe ta gjejë rrugën e tij! Një mendje e ndriçuar e gjen gjithmonë rrugën e vet!

Jeni dakord kur thonë, një fëmijë i lumtur është ai me një nënë të realizuar e të lumtur?

Një fëmijë është i lumtur, nëse në familjen e tij ka harmoni. Një fëmijë me një nënë të realizuar jo domosdoshmërish është i lumtur, sepse rritet nën hijen e pushtetit të prindit, qoftë femër apo mashkull. Harmonia në familje bën që fëmija të ketë vetëbesim, mendoj që mirëkuptimi, mbështetja, dashuria reflektohet tek fëmija. E shikoj edhe tek im bir, ai e ndjen që ne shkojmë mirë, e shikoj që ai buzëqesh kur ne jemi në harmoni

Loading...
i recommend get viagra fast|brand viagra online safe us|cialis viagra impotence|buy viagra dr fox|cheap viagra daily|o meglio viagra|viagra back to back dosage|where to buy brand viagra|best over counter viagra|viagra is covered by insurance|viagra patent expiry canada|very good site cost of viagra|where to buy viagra in europe|viagra how to get|buying viagra in south korea|farmacias viagra preci|how much does viagra cost 2012|only for you viagra pliis|vendita generico di viagra|follow link viagra next day uk|can you buy viagra rite aid|uso viagra cialis levitra|viagra bar kaufen|acheter cialis et viagra|viagra over the counter usa|wie viel ist viagra|online viagra sats|try it viagra mexico|can buy viagra online i|viagra au herbe|viagra et kamagra|viagra 100mg mastercard|ricetta viagra di erba|do i have to order viagra|viagra rezeptfrei danemark|enter site viagra best deal|we choice female viagra europe|viagra for men dosage|viagra problemi di erezion|we choice viagra uk buy online|il costo di 10 mg viagra|viagra modo d us|buy cheap viagra forum|buy cheap viagra sublingual|cheap viagra to canada|or viagra|viagra new zealand buy online|can you get blind from viagra|generico do viagra germed|viagra best effects|viagra tablets 20mg|viagra kansas|effect of viagra 50mg|venta de viagra en farmacias|comprar viagra en peru|venta de viagra murcia|what is viagra used for men|viagra bc pharmacy|pfizer viagra en lnea uk|viagra com samples|what is viagra jelly approved|viagra kaufen spanien|by covered viagra|can order viagra online canada|we choice pfizer mexico viagra|hvor kan man bestille viagra|generico do viagra em curitiba|viagra pour femme pfizer|comprar viagra en madrid|we like it viagra en gel|2010 viagra sales|viagra for men effects|can you use viagra at any age|buying viagra in bangkok|buy viagra 25mg online|viagra pfizer 50 mg preo|want viagra wholesale|viagra 50mg bestellen|take 25mg viagra a day dosage|viagra karachi buy|viagra pills price uk|viagra 100 mg oder 50 m|viagra brain the|no online viagra prescription|citrate viagra sildenafil|online viagra tabs|viagra wisconsin union|try it buying viagra|i recommend 100 mg viagra|contrarrestar efectos viagra|viagra reseptivapaa|viagra online maestro card|compra de viagra o cialis|printable viagra coupon|pharmacy viagra canadian|viagra bacquisto bonline|viagra oferta|buy levitra online viagra|viagra en ligne arnaque|we recommend fast viagra|viagra seller uk|en ligne viagra cialis ricetta|viagra din number canada|viagra generico helleva|auftrag billiges viagra|viagra generikum potenzmittel|can you buy viagra in dublin|viagra capsules|wrong viagra|commande viagra ligne|viagra reacciones adversas|viagra in nero|we recommend viagra dosage|100 cheap canada viagra|order free sample viagra|discount viagra viagra|best selling viagra in india|effet viagra verg|farmaci generici come viagra|kamagra viagra 100mg|i use it buy pfizer viagra|viagra pharmacy rx one|define generic viagra|miss viagra|viagra autentica|click now viagra pharmacy|wirkung viagra video|jimmy johnson viagra|cheap viagra new zealand|generic viagra review pharmacy|viagra des femme|prix viagra paris|viagra allergic reaction|viagra 25mg onlin|safe take generic viagra|viagra melbourne|problems buying viagra online|levitra vs viagra cost|100mg tablets of viagra|cheapest cipla generic viagra|viagra for sale uk only|viagraproben ohne rx|we like it fda approves viagra|price for viagra at walmart|how to get cheap viagra online|viagra release year|viagra as plants|online viagra chennai|viagra cialis on lin|cheap viagra generic|prescription viagra by mail|comprar viagra en vigo|pilule de viagra spitter|buy viagra costa rica|canadian viagra super active|cheap viagra|viagra vs revatio|viagra seller pakistan|viagra medical advice|buy softtabs viagra|ou acheter viagra pfizer|viagra donne forum|viagra online delivery|the best choice viagra paypal|viagra braucht man rezept|dose giusta viagra|we like it cheap 25mg viagra|only here low cost viagra fast|enter site cheap viagra online|wow viagra generic drug|only here buying online viagra|can i take viagra with water|viagra lizenz
Loading...
abgelaufen|herbal viagra uk cheap|discount on real viagra|viagra verschreibung|dure effet du viagra|kaufen viagra|reputable viagra sites|viagra dcouverte|i use it viagra price germany|preisvergleich viagra online|cut price viagra|cit costa viagra in moldova|efectos viagra alcohol|usefull link viagra in india|levitra viagra cialis price|where can i get viagra fast|el viagra es con recet|purchase viagra in ireland|buy cheap womens viagra online|we recommend 5 mg viagra|viagra generico posologia|viagra online sales pfizer|cialis meglio del viagra|comprar viagra sem receita|acheter viagra en inde|viagra online sito|amazon viagra salesman|follow link gel viagra|canada prison get viagra|natural viagra melbourne|viagra contrareembols|buy no prescription viagra|viagra for sale men online|ordering viagra pills in india|viagra fa bene al cuore|find generic viagra in phoenix|viagra soft tabs safe|ship generic viagra overnight|buy viagra for her|follow link viagra online|viagra tempo di effetto|viagra for sale online canada|viagra side effects forum|get viagra avoid prescription|el viagra aumenta el tama|cheap india generic viagra|viagra bald gnstiger|sale viagra tescos|le viagra en vente libre|us made generic viagra|female pink viagra buy|generico do viagra rj|cheapest uk soft viagra|wow cheap viagra soft|buy online viagra without|what is generic viagra 150|utube music viagra|does viagra work when drunk|2011 viagra india in|comprare bviagra|100mg viagra prica cvs|there going generic viagra|viagra cipla cheap on line|where to buy viagra gold coast|comparatif viagra levitr|the best choice viagra cost|comprar viagra cialis espana|next viagra day usa cheap|viagra dosage young men|order viagra in us|half dosage viagra|vendas viagra generico|viagra hipertension pulmonar|viagra para adolescentes|cheap viagra online walmart|salescheap generic viagra|viagra websites|viagra approval date