Bota

Ky është plani amerikan për t’i siguruar Kosovës ulëse në OKB

Ky është plani amerikan për t’i siguruar Kosovës ulëse në OKB

Mbase Kosova nuk do të mund të sigurojë për një kohë anëtarësimin në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, për shkak se në Këshillin e Sigurimit shtetet themeluese kanë të drejtën e vetos, por Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë në plan që të dërgojnë një rezolutë në Asamblenë e Përgjithshme, duke anashkaluar Këshillin, me anë të së cilës, Kosovës do …

Read More »

Fundi i tmerrshëm që Trump parashikon për Korenë Veriore

Auto Draft

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka thënë mbrëmë se do të dëshironte që ta shmangë aksionin ushtarak si zgjidhje për kërcënimin nuklear të Koresë Veriore, por ka theksuar se përpjekjet diplomatike të mëparshme nuk kanë pasur sukses ta ndalojnë Pheninin në zhvillimin e raketave, përcjell Gazeta Metro. “Aksioni ushtarak është gjithsesi opsion. A është i pashmangshëm? Asgjë nuk është e …

Read More »

Politikania e njohur ndërron jetë në sy të vajzës së mitur

Politikania e njohur ndërron jetë në sy të vajzës së mitur

Një prej politikaneve më aktive në Evropë ka ndërruar jetë ditën e sotme, pas një aksidenti tragjik. Lajmi për vdekjen e Irina Berezhnaya, e ka njoftuar ish-kryeministri ukrainas, Mykola Azarov. Irina Berezhnaya, ka qenë ish-nënkryetare e opozitës kryesore në Ukrainë. Ajo ndërroi jetë në një aksident rrugor në sy ta vajzës së saj 8-vjeçare. Politikania e bukur dhe kurajoze, vdiq …

Read More »

Erdogan blen sistem mbrojtjeje nga Rusia, reagon ashpër Pentagoni

Erdogan blen sistem mbrojtjeje nga Rusia, reagon ashpër Pentagoni

Pentagoni ka reaguar me nota proteste ndaj planeve Turqisë për të blerë sistemin mbrojtjes raketor. Një një deklaratë, ministria ammerikane e mbrojtjes tha se në vend  të kësaj shteti turk duhet të investojë në teknologjinë e NATO-s. Turqia është duke negociuar me Rusinë për blerjen e sistemit mbrojtës raketor S-400. Negociatat janë udhëhequer nga dy presidentët e vendeve, Erdogan dhe …

Read More »

Putin përzë 755 diplomatë amerikanë nga Rusia, reagon SHBA: Po e mendojmë përgjigjen

Putin përzë 755 diplomatë amerikanë nga Rusia, reagon SHBA: Po e mendojmë përgjigjen

Departamenti amerikan i shtetit ka vlerësuar se kërkesa e presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, për zvogëlimin e personelit diplomatik të Shteteve të Bashkuara në Rusi për 755 vetë, është “për keqardhje dhe e paarsyshme” dhe ka paralajmëruar se Uashingtoni po e shqyrton përgjigjen e mundshme. “Ne po e vlerësojmë ndikimin e një kufizimi të tillë dhe se si do të …

Read More »

Prag lufte? SHBA-ja ndërton një qytet ushtarak në Korenë e Jugut

Prag lufte? SHBA-ja ndërton një qytet ushtarak në Korenë e Jugut

Ndërsa Koreja e Veriut ka intensifikuar testet balistike, Shtetet e Bashkuara kanë hapur një bazë të re ushtarake në Korenë e Jugut. Bëhet fjalë për një “qytet të vogël” amerikan që ka kushtuar 11 miliardë dollarë, i pajisur mes të tjerash me 4 shkolla, 5 kisha, dyqane të markës “Taco Bell” dhe “Burger King”. “E kemi ngritur nga hiçi. Punimet …

Read More »

Princi William dhe Kate kujtojnë një nga betejat më të përgjakshme të Luftës së Parë Botërore

Princi William dhe Kate kujtojnë një nga betejat më të përgjakshme të Luftës së Parë Botërore

Princi William dhe dukesha e Kembrixhit, Kate Midelton, janë bashkuar me Kryeministre britanike Theresa May në Belgjikë për të shënuar qindvjeçarin e fillimit të Betejës së Passchendaelës , një nga betejat më të përgjakshme të Luftës së Parë Botërore. Gjysmë milioni ushtarë aleatë dhe gjermanë u vranë, u plagosën ose u zhdukën gjatë luftimeve. Princi William tha se Britania dhe …

Read More »

Kina prezanton brezin e ri të raketave ndërkontinentale

Auto Draft

Kina për herë të parë ka prezantuar dhe publikuar brezin e ri të raketave të saj ndërkontinentale. Agjencia Tansim e lajmeve, bën të ditur se presidenti i Kinës sot në përvjetorin e 90-të të krijimit të ushtrisë Popullore të Kinës, zbuloi brezin e ri të raketave ndërkontinentale me 10 mijë km rreze veprimi. Raketat e reja të Kinës janë quajtur …

Read More »

Vazhdon vrasja e popullit sirian nga koalicioni ndërkombëtar i kryesuar nga…

Vazhdon vrasja e popullit sirian nga koalicioni ndërkombëtar i kryesuar nga...

Nga sulmet e së shtunës të avionëve luftarakë të koalicionit ndërkombëtar anti-ISIS të kryesuar nga Amerika në rajonin Djerul Zur, 10 civilë sirianë janë vrarë. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia Mejadin e lajmeve. Sipas burimeve lokale avionët luftarakë amerikanë kanë shkatërruar infrastrukturën dhe zonat e banuara në Dejrul Zur. 29 civilë sirianë gjithashtu janë vrarë në sulmin e koalicionit …

Read More »

Kim Jong-un ka mijëra ton me armë kimike

Kim Jong-un ka mijëra ton me armë kimike

Ministri i Jashtëm i Koresë së Jugut, Yun Byung, ka paralajmëruar se Koreja e Veriut ka “mijëra ton me armë kimike” . Ai paralajmëroi se Koreja e Veriut ka rezerva të rrezikshme të “agjentit nervor VX”, helmi që besohet të ketë vrarë vëllain e Kim në Malajzi. Ministri e quajti vrasjen e vëllait të liderit të Koresë së Veriut Kim …

Read More »