Jeta

Nën kët diell ndodh gjithçka

‘Ta quash femrën gjini e dobët është shpifje’

Pier Kolond Nën kët diell, sot, ndodh gjithçka. Toka rrotullohet pa dijtë ça po bàhet. Lulet hapin ganxhet e i hjedhin prap. Burrat bàhen tapë për me kalue kohen. Varzat porsi yje shesin mish të njomë, në çdo njiqind metra. Nën kët diell të zbehtë Gra me cica t’shfryme rreken me i njomë me jargë fmijsh të ùnshëm. Politikanë kameleonë i ndrrojnë bojë kmishës simbas klientelës. Në tv shesin buzqeshje. Nën kët diell të ftoftë Makiaveli hyp në fron Akulli shkrihet me raki në mungesë të zjarmit. Sy të lodhun prej ndershmnisë (fjalë prozaike), i kërkojnë ndihmë gjumit hipokrit. Akulli i shpirtit shkrihet me urrejtje. Zjarmi i dashnisë ka dhànë dorheqjen. Nën kët diell që s’àsht ma diell; Në kët botë të ndytë gjithfar t’zezash shef me sy. Ku je nisë o njeri?! Drita s’asht në varreza. Qielli kjan. Ta kputë shpirtin vaji i tij. Por ti zhytesh në të zeza. E ti diell, që s’je mà diell pse nuk xen? Pse rrin kot, atje në qiell? Ku e ke zjarmin e dikurshëm? Cou prej gjumit e shif me sy Ca po ndo..

Read More »

Arjeta Mala sjellë dy botë me tensione në ekspozitën në Prishtinë

Arbër Selmani Ajo ka lindur në Pejë, dhe me punët e saj të fundit artistike mendjen e ka pasur në një tjetër pjesë të botës. Peja pati luftë e terror, sikur Kosova në tërësi, para disa dekadash, ndërsa Siria ka një luftë që ka nisur qëmoti e po vazhdon edhe sot. Me refugjatët nga Siria dhe me pamjet e tmerrshme, Arjeta Mala tregon se ka marrë një inspirim për punimet e ekspozitës e cila u hap sonte në Galerinë e Ministrisë së Kulturës në Prishtinë. Arjeta është artiste e vizatimeve më abstrakte, dhe me anë të ngjyrave të ujit krijon edhe fytyra njerëzish por edhe lë ngjyrim të llojllojshëm në fletën e bardhë. Ekspozita “Tensione të dukshme dhe të fshehta” u hap sonte nga artistja e cila jeton prej kohësh në Holandë, në qytetet e të cilit shtet ajo ekspozon punët e saj artistike gjithmonë të nisura pa një koncept por ndërtuar ngadalë drejt tërësisë. “Unë kur filloj punën nuk e kam në mend një koncept, por gjithçka merr formë më pas. Punimet e kësaj ekspozite janë disa të reja e disa..

Read More »

‘Ta quash femrën gjini e dobët është shpifje’

‘Ta quash femrën gjini e dobët është shpifje’

Ta quash femrën gjini e dobët është shpifje- është padrejtësia e mashkullit ndaj femrës. Nëse me forcë nënkuptojmë forcën brutale, atëherë po, është e vërtetë që femra është më pak brutale se mashkulli. Por, nëse me forcë nënkuptojmë forcën morale, në këtë pikë gruaja është jashtëzakonisht më superiore se mashkulli…..Pa gruan, mashkulli nuk do të ishte. Nëse jo-dhuna do të ishte ligji i qënjes tonë, e ardhmja do të ishte me gruan. Kush mund ti bëjë më shumë thirrje zemrës se sa gruaja? Mahatma Gandi The post ‘Ta quash femrën gjini e dobët është shpifje’ appeared first on KultPlus.

Read More »

Shqiptarja Eleni Foureira do të këndojë në Paradën e Krenarisë në Stokholm

Shqiptarja Eleni Foureira do të këndojë sivjet në Paradën e Krenarisë në Stokholm. Foureira, e cila po bën bujë në Evropë me këngën “Fuego”, do të jetë pjesë e Paradës së komunitetit LGBT në Stokholm në muajin gusht. EuroPride Park Stockholm është stadiumi ku do të mbahet koncerti me datë 2 gusht. “Jam shumë e lumtur që jam e ftuar në këtë koncert dhe do ti falenderoj prapë fansat e mi të cilët më përkrahën në Eurovizion” ka shkruar Foureira. Ajo dhe disa artistë tjerë të njohur do të jenë pjesë e koncertit, në festën e madhe në Stokholm të Suedisë. / KultPlus.com The post Shqiptarja Eleni Foureira do të këndojë në Paradën e Krenarisë në Stokholm appeared first on KultPlus.

Read More »

Shaqir Hoti and the Stooges, sonte në Kino Armata në Prishtinë

Sonte në Kino Armata vjen një natë e veçantë me Shaqir Hoti – Baca feat. Armend Xhaferi, Ilir Bajri, Nesim Maxhuni. Baca Shaqë performon përveç tjerash edhe me okarinë, instrument frymor i lashtë i zbuluar në Runik të Drenicës. Okarinat prodhohen vetë nga Baca Shaqë, sipas modelit të gjetur në Runik. Shaqir Hoti është muzicient nga Rogova e Hasit, i cili dedikoi tërë jetën e tij prodhimit dhe studimit të instrumenteve folklorike, posaçërisht okarinës ilire. Ai themeloi ansamble të ndryshme dhe ishte pjesë e orkestrës së Radio Prishtinës për shumë vite. Tani është i penzionuar dhe jeton në Prishtinë me të birin e tij, si dhe vazhdon me hulumtim dhe komponim. Në koncertin e tij në Kino ARMATA, atij do t’i bashkangjiten në skenë Armend Xhaferi (gitarë), Ilir Bajri (tastierë) dhe Nesim Maxhuni (tupana). Eventi përkrahet nga Iniciativa Kosovare për Stabilitet (IKS) dhe Swedish International Development Cooperation Agency (Sida). Koncerti fillon në ora 21:00. The post Shaqir Hoti and ..

Read More »

Në një shkollë në Prishtinë, nxënësit mbeten pa notë në histori

Në një shkollë në Prishtinë, nxënësit mbeten pa notë në histori

Të gjitha notat e nxënësve të klasës së IX -1 të shkollës fillore “Emin Duraku” të kryeqytetit janë mbyllur, por jo edhe ato të lëndës së historisë, raporton KTV. Mësimdhënësja e kësaj lënde, Afërdita Misimi, ka vendosur që tre nxënës të mos i notojë fare, shkaku i mospjesëmarrjes së tyre në orën e saj për gjashtë muaj radhazi. Ky veprim i ka lënë këta tre nxënës pa dëftesë, e cila tash u duhet për regjistrim në shkollën e mesme. Fakti që tash hapen konkurset për regjistrim dhe këta nxënës nuk i kanë dëftesat e tyre i ka irrituar prindërit.Prindërit kanë shkuar në këtë shkollë dhe e kanë kërcënuar mësimdhënësen e historisë, duke i kërkuar mbylljen e notës. Arsimtarja Afërdita Misimi tha se nuk do të notojë nxënësit pasi që kanë munguar në orë. Drejtori i shkollës, Agron Mexhuani tha se kjo çështje do të zgjidhet shpejt. The post Në një shkollë në Prishtinë, nxënësit mbeten pa notë në histori appeared first on KultPlus.

Read More »

Piktura e Rron Qenës ekspozohet në Blanden Art Museum në Iowa (FOTO)

Një nga pikturat e Rron Qena ka zënë vend brenda hapësirës së Blanden Art Museum në Iowa të Amerikës, shkruan KultPlus. Drejtori i këtij muzeu, Eric Anderson ka publikuar një fotografi ndërsa mban në duar pikturën e artistit kosovar. Suksesi është arritur me ndërmjetësimin e Soma Book Station në Prishtinë, kur nga Iowa e Amerikës erdhën përfaqësuesit në Prishtinë. “Piktura ka qenë në Soma dhe përfaqësuesit e Muzeut e kanë marrë sepse iu ka pëlqyer. Ne e kemi hapur hapësirën tonë për punën e Rronit dhe artistëve tjerë, dhe kësisoj po ndihmojmë që në të ardhmen të kemi edhe ekspozita dhe të ndihmojmë në afirmimin e artistëve tanë’ tregon për KultPlus Nol Shala nga Soma. Veprat e piktorit Qena konsiderohen si shumë të veçanta andaj ai vitin e kaluar kishte prezantuar ekspozitën e tij “Fading”, e cila portretizonte qytetin e mbingarkuar e të ndotur të Prishtinës. / KultPlus.com The post Piktura e Rron Qenës ekspozohet në Blanden Art Museum në Iowa (FOTO) appeared first on KultPlus.

Read More »

UNESCO fton fotoreporterët të dërgojnë fotografitë që pasqyrojnë punën e gazetarëve

UNESCO fton fotoreporterët profesional nga e gjithë bota që të dërgojnë një mostër të fotografive të tyre më të mira që ilustrojnë gazetarët gjersa kryejnë punën e tyre, shkruan KultPlus. Fotografitë e përzgjedhura do të ndihmojnë që të ngritin vetëdijen për kushtet e punës për gazetarë dhe që të ilustrojnë aktivitetet dhe programet e UNESCO-s që kontribuojnë në mbështetjen e lirisë së shprehjes. Fotografitë do të përzgjidhen për nga përmbajtja artistike, kreative dhe origjinale. UNESCO do të krijoj një kontratë me fotografët në blerjen e fotografive të zgjedhura, ku të drejtat jo-ekskluzive për fotografitë e zgjedhura do t’i jepen UNESCO-s. Për informata më të hollësishme klikoni në vegzën e UNESCO-së: https://en.unesco.org/neës/call-proposals-photographs-illustrating-journalists-doing-their-job The post UNESCO fton fotoreporterët të dërgojnë fotografitë që pasqyrojnë punën e gazetarëve appeared first on KultPlus.

Read More »

Shqiptari Pajtim Statovci, shkrimtari i vitit në Helsinki

Pajtim Statovci, 28 vjeçar, është zgjedhur shkrimtari i vitit në Helsinki, Finlandë. Statovcit për romanin e tij të veçantë “Macja ime Jugosllavia” iu dha çmimi për vitin 2014 nga “Helsingin Sanomien”, gazeta e përditshme dhe ndër më të vjetrat në Finlandë. Vepra e tij përkthyer deri më tani në 8 gjuhë të ndryshme, raporton KosovaPress. Për këtë është mbajtur një aktivitet, e ceremonia qendrore do të jetë premierë në vjeshtë në Teatrin Kombëtar në Helsinki. Romani i tij i dytë, “Zemra e Tiranës” është botuar në vitin 2016, e rëndit atë sërish të pestin për çmimin shkrimtari i vitit. Përzgjedhja është bërë nga një grup shkrimtarësh në Helsinki. Për Statovcin kanë shkruar edhe mediat e njohura në botë kohë më parë, duke e vlerësuar si shkrimtar që premton shumë. / KultPlus.com The post Shqiptari Pajtim Statovci, shkrimtari i vitit në Helsinki appeared first on KultPlus.

Read More »

Artemida Qarri nesër me koncert në Shkup së bashku me Orkestrën e Filharmonisë së Maqedonisë

Pianistja Artemida Qarri këtë të enjte do të interpretoj së bashku me Orkestren e Filharmonisë së Maqedonisë në Shkup, shkruan KultPlus. Pianistja dhe Orkestra e Filharmonisë së Maqedonisë do të dirigjohen nga Sasho Tatarachevski. Në këtë koncert do të luhet vepra “piano concerto nr.2” e D.Shostakovicit. Koncerti do të filoj nesër duke filluar nga ora 20:00 në Makedonska Filharmonija në Shkup./ KultPlus.com The post Artemida Qarri nesër me koncert në Shkup së bashku me Orkestrën e Filharmonisë së Maqedonisë appeared first on KultPlus.

Read More »