Kurioz

Bashkia e Tiranës “pushton” Everestin

Tirana ia ka dalë që të lërë një shenjë edhe në majën e malit më të lartë në botë Everest. I njohur ndryshe edhe si çatia e botës, sportistja Uta Ibrahimi ia ka dalë që të sfidojë lartësitë dhe pengesat e shumta në rrugëtimin e gjatë për në Everest, duke bërë krenarë një komb të tërë. Përmes një postimi në Facebook, kryebashkiaku Veliaj ka falënderuar sportisten Uta Ibrahimi që ia doli të ngjisë majën e Everestit bashkë me flamurin e Bashkisë së Tiranës. “Asnjë mal nuk është aq i lartë, sa te ndalë Utën tonë! Kaq krenar për Uta Ibrahimi , që ia doli të ngjisë majën e Everestit, bashkë me flamurin e Bashkisë Tiranë. Lart e më lart”, shkruan Veliaj në Facebook. 24 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Tre shokë filmojnë aksidentalisht vdekjen e tyre në liqen (VIDEO)

Ky është momenti i tmerrshëm kur tre të rinj aksidentalisht kanë filmuar veten e tyre duke u mbytur. Chetan Khatik, 28 vjeç, Sudarshan Chandel, 22 vjeç, dhe Radheyshyam Khatik, 27 vjeç, ishin ndalur për t’u larë në një pellg uji pas një xhiroje me biçikletë në Rajasthan të Indisë. Edhe pse asnjëri prej tyre nuk ishte notar i mirë, tre të rinjtë vendosën që të futeshin në pellgun e thellë në vendin e quajtur Gauri Dham Kund. Ata vendosën një nga celularët e tyre në tokë për të filmuar veten në ujë dhe videoja prej tre minutash i tregon fillimisht teksa i hedhin ujë njëri tjetrit. Por sapo njëri prej tyre futet pak më thellë, e ka të pamundur të dalë. Dy djemtë e tjerë i shkojnë për ndihmë, por të tre shihen teksa zhduken njëri pas tjetrit në pellgun e thellë. 23 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Tre shokë filmojë aksidentalisht vdekjen e tyre në liqen (VIDEO)

Ky është momenti i tmerrshëm kur tre të rinj aksidentalisht kanë filmuar veten e tyre duke u mbytur. Chetan Khatik, 28 vjeç, Sudarshan Chandel, 22 vjeç, dhe Radheyshyam Khatik, 27 vjeç, ishin ndalur për t’u larë në një pellg uji pas një xhiroje me biçikletë në Rajasthan të Indisë. Edhe pse asnjëri prej tyre nuk ishte notar i mirë, tre të rinjtë vendosën që të futeshin në pellgun e thellë në vendin e quajtur Gauri Dham Kund. Ata vendosën një nga celularët e tyre në tokë për të filmuar veten në ujë dhe videoja prej tre minutash i tregon fillimisht teksa i hedhin ujë njëri tjetrit. Por sapo njëri prej tyre futet pak më thellë, e ka të pamundur të dalë. Dy djemtë e tjerë i shkojnë për ndihmë, por të tre shihen teksa zhduken njëri pas tjetrit në pellgun e thellë. 23 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

“Në fijen e perit”, do hidhej nga 150 m …e ndalojnë (Video)

Një grua kineze që u përpoq të bënte vetëvrasje duke u hedhur nga kati i 16-të, është shpëtuar nga një zjarrfikës i guximshëm, i cili rrezikoi jetën e tij duke u varur për ta kapur gruan. Zjarrfikësi, i paidentifikuar e kapi gruan teksa ishte gati të hidhej nga një parvaz që është vetëm katër inç i gjerë, sipas një video të postuar nga Daily People’s. “Incidenti ndodhi në mëngjesin e 6 majit në një kompleks rezidencial në Anhui, Kinën lindore. Gruaja kishte debatuar me burrin e saj para se të dilte nga shtëpia dhe të kërcënonte me vetëvrasje”, shkruan agjensia e lajmeve Xinhua. Ajo ishte në një lartësi 150 metra mbi tokë dhe vazhdimisht qante kur brigada e zjarrit arriti në vendin e ngjarjes. Zjarrfikësit vendosën një dyshek me ajër në tokë përpara se të dërgonin një anëtar të tyre që të përpiqej të shkonte tek gruaja duke ecur përgjatë pragut pranë saj. Për të mos u zbuluar nga gruaja, zjarrfikësit duhej të bënin që këmbët e tyre të mos ndiheshin gjatë ecjes në pragun, që është i ..

Read More »

Superheroi 4-vjeçar, ndan ushqim për të pastrehët në qytet (Video)

Emri i tij është Austin Perine dhe është 4 vjeç. Por me këmishën e tij blu dhe të kuqe veshur bëhet “President Austin”, një superhero me një mision shumë të rëndësishëm: për të ushqyer të pastrehët në Birmingham, Alabama. Ai ka vendosur në funksion “superfuqitë” e tij, pasi një ditë marsin e kaluar, babai i tij tregoi se çfarë do të thotë të mos ketë shtëpi. Kryetari i bashkisë tashmë e quan atë “një ambasador i qytetit”. Ai gjithmonë i ka kushtuar vëmendje të tjerëve. Duke filluar me vëllain e tij, Taylor, 16 vjeç, i cili ka jetuar me autizëm që kur ka lindur. “Ai është gjithmonë i kujdesshëm, ai është si një baba i vogël për të”, thotë TJ Perine, babai i tij, për CNN. “Ne ishim duke parë një program në lidhje me kafshët në TV dhe ka qenë një nënë panda e cila kishte braktisur të vegjlit e saj, që shtyu Austin të më bënte pyetje, dhe unë i shpjegova se fëmijët tani do të jenë të pastrehë”. “Ai pyeti nëse mund ta ushqejmë atë”, tha babai i tij. Fëmija ishte i impresionuar dhe dëshi..

Read More »

Nipi i Meghan Markle kapet me thikë … edhe kultivues hashashi

Nipi i Meghan Markle u arrestua në Londër duke u përpjekur për të hyrë në një klub nate me një thikë në brez. Tyler Dooley, i biri 25-vjeçar i vëllait të dukeshës, ishte justifikuar te oficerët e sigurisë lokale. Ai ka thënë: “Unë nuk dua të sulmoj askënd. E kam atë për mbrojtje për shkak se Donald Trump ka thënë se Londra është tani një zonë lufte.” Pas ndalimit dhe ofrimit të një justifikimi të dyshimtë, 25-vjeçari u përpoq gjithashtu të arratisej, por u ndalua dhe u dorëzua në polici. 1 of 4 Markle luan me nipin e saj problematik kur ishte fëmijë Tyler jeton në Oregon, në Shtetet e Bashkuara, dhe është prodhues i marihuanës për qëllime rekreative. Ai kohët e fundit njoftoi se kishte krijuar një lloj kanabisi, të cilit i kishte vendosur emrin “Meghan”. Në afërsi të dasmës mbretërore, kishte shkruar edhe një letër të hapur, botuar më vonë në gazeta, në të cilën i sugjeronte Princit Herri të mos martohej me motrën e babait të tij, duke e quajtur atë “një grua të lodhur, sipërfa..

Read More »

Koala hedh grepat dhe peshkon (Video)

Një koalë është kapur duke peshkuar me qetësi në brigjet e lumit Murray në Victoria, Australi. Koala befasoi një familje, të cilët po bënin një piknik dhe kishin hedhur grepat e peshkimit në qytetin e vogël të Strathmerton. Kafsha e njohur për gjumin e tepërt, mori në duar kallamin e peshkimit dhe e mbajti atë mbi ujë. “Ne sapo u kthyem dhe ai po peshkonte”, tha Lorraine Johns, e cila filmoi pamjet dhe i postoi në Youtube. Në video, koala e bukur mund të shihet e ulur në tokë me këmbët që mbajnë shkopin në ujë, ndërsa një grua, me gjasë Johns, pyet: “Kape ndonjë gjë sot, shoku?” Johns tha se koala qëndroi me familjen për rreth një orë përpara se të tërhiqej përsëri në pyjet e egra. 22 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Ulja e frikshme me “hundë” e avionit me 141 pasagjerë (Video)

Një avion saudit bëri një ulje emergjente në Jeddah, ku ra në sy ecja deri në fundin e pistës me hundën e tij, e cila nxirrte tymë e flakë gjatë kontaktit të frikshëm me pistë. Videoja e rrëzimit të avionit me hundë është postuar në internet. Avioni Saudit i Arabian Airlines me 141 pasagjerë dhe 10 anëtarë të ekuipazhit në bord po udhëtonte nga Medina në Daka të hënën, kur pësoi një defekt në sistemin hidraulik. Atij iu desh të devijonte në Aeroportin Ndërkombëtar të Mbretit Abdulaziz në Jeddah. “Piloti bëri disa përpjekje por nuk arriti të korrigjojë mosfunksionimin me anën e përparme të uljes. Më pas, Airbus 330 bëri një ulje emergjente me hundën që hiqej zvarrë në”, tha Abdurahman Al-Tayyib, zëdhënës i Agjencisë Saudite Arabe. Saudia Airbus A330-200 leased from Onur Air (TC-OCH) made an emergency landing at Jeddah Airport without its nosegear resulting in damage when nose sank to the ground. Flight #SV3818 made emergency evacuation via slides on the runway. https://t.co/1jmQ6End..

Read More »

E quajnë vajzën BLU, gjyqtari pas 1 viti: Ndryshojani ose e bëj unë!

Prindërit e një vajze prej një viti e gjysmë e kanë quajtur të bijën BLU, por ata janë thirrur nga Prokuroria Publike e Milanos për të ndrequr certifikatën e lindjes. Përndryshe, shpjegon çifti, “gjyqtari do të vendosë emrin e vajzës sonë”. Gjyqësori i referohet nenit 35 të Dekretit të Presidentit 396/2000, sipas të cilit “emri i dhënë ndaj fëmijës duhet të korrespondojë me seksin”, shtojnë prindërit e fëmijës. Historia është publikuar nga e përditshmja “Il Giorno”. Në letrën e Gjykatës, lexojmë: “Duke pasur parasysh se është një emër modern i lidhur me fjalën angleze Blue, që është ngjyra Blu, dhe e cila nuk mund të konsiderohet pa mëdyshje që i atribuohet një femre, çertifikata e lindjes duhet të jetë korrigjuar, duke vendosur një tjetër oniks femër që mund të tregohet nga prindërit gjatë gjykimit”. Babai Luca zbulon: “Nëse nuk e prezantojmë veten me një alternativë të enjten, gjykatësi do të vendosë për ne emrin e vajzës sonë”. “Kur u paraqitëm në zyrën e gjendjes civile na para..

Read More »

Tentativë ‘vetëvrasjeje’ apo një lojë!!! (Video)

I ka shpëtuar vdekjes për qime! Ka mjaftuar një lëvizje e vogël që një person në Arabinë Saudite t’i shpëtojë shtypjes nga një kamion, teksa i kishte dalë vetë përpara duke bërë një lojë!!! Pamjet e publikuara në mediat sociale tregojnë “provokuesin”, i cili në mënyrë të pashpjegueshme hidhet nga pjesa e përparme e makinës për t’i dalë në ballë kamionit me shpejtësi, duke e detyruar atë të dalë në korsinë tjetër për të shmangur goditjen. Shoferi i bie borisë, ndërsa burri hedh duart lart në ajër me gëzim teksa kthehet nga rruga i pa dëmtuar. Një sjellje e pakuptimit dhe e pazakontë, gjë që ka sjellë edhe arrestimin nga policia të “artistit të cirkut”. ‫فيديو..‬ ‫.‬ ‫المرور يضبط شاب عرّض حياته وحياة قائدي المركبات للخطر.‬ ‫.‬ ‫⁧‫#السعودية‬⁩ ⁧‫#المرور‬⁩ ⁧‫#المملكة‬⁩‬ ‫.‬ A post shared by أخبار السعودية (@saudinews50) on May 19, 2018 at 12:53pm PDT 21 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »