Lajme

Përkrahje për hir të euro-integrimeve

Qëndrimet e partive për marrëveshjen Integrimi i vendit në Bashkimin Evropian dhe në NATO është arsyeja kryesore që partitë politike përkrahin marrëveshjen mes qeverisë së Maqedonisë dhe Greqisë. Ende pa u shpallur e njëjta, Bashkimi Demokratik për Integrim, si partner qeverisës, ishte i pari që deklaroi se do të mbështesë vendimin e Qeverisë për mbylljen e çështjes së emrit. “Biseduam për pozicionet tona, për sfidat, dhe kryesia e ngushtë, pas atij referimi, solli vendimin që të mbështesë fuqimisht dhe plotësisht vendimin e Qeverisë dhe pozicionet e Qeverisë për mbylljen e këtij kontesti shumëvjeçar”, tha Bujar Osmani, BDI. Nga Lëvizja “Besa” e Gashit thonë se në parim e mbështesin marrëveshjen por me qëndrim zyrtar për këtë do të dalin pasi t’i mësojnë detajet, shkruan tv21.tv “Parimisht e mbështesim çdo zgjidhje që nuk i cenon interesat e shqiptarëve dhe të qytetarëve të tjerë, që e zgjidh kontestin me emrin e shtetit, që hapë perspektivë zhvillimore për qytetarët dhe mundëson i..

Read More »

Objekte të heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu në “Musée des Armée” në Paris

Duke qenë një ishushtarak, nuk mund te lija pa vizituar edhe Muzeun e Invalidëve ose siç e quajnë ata Muzeu i Ushtrise (Musee des Armee), një institucion madhështor nga bukuria, gjigand nga përmasat dhe me një pasuri marramendëse materiali ushtarak por edhe dokumentar të ekspozuar aty. Pasi kalova sallat rradhë, u gjënda në një të tillë ku kishte eksponate ushtarake mesjetare, kryesisht armatura për njerëz e kuaj të një shumllojshmërie, saktësie dhe estetike të pazakontë. Ndërsa kaloja stendat me rradhë ndalova para një objekti mburojë, shqiponja dykrenare që nuk mund të mos i tërheqë vëmëndjen çdo Shqiptari, ishte vizatuar mbi basoreliefin me të njëjtën figurë gati me përmasat e mburojës, e stërmadhe; kurse vetë mburoja mbartëte një të kuqërremtë dukej qartë që ngjyrat, edhe e kuqja edhe e zeza, kishin dalë boje. Ishte pra një mburojë druri e punuar bukur, me Shqiponjën e zezë në sfond të kuq. Ishte E JONA. Shtanga. Lexoj kartelen ku thuhej se ishte gjetur rreth vitit 1555, në j..

Read More »

Historiani serb tonditë Serbinë: Shqiptarët janë populli më i vjetër në Ballkan, ne jemi ardhacakë

“Sllovenët e vjetër në Gadishullin e Ballkanit, u mirëpritën nga ilirët vendas të cilët më vonë janë shpërndarë në disa fise, prej të cilëve mbijetoi një prej tyre, e që në shekullin e 20-të popujt e Evropës Perëndimore i quajtën shqiptarë”, kështu shkruan në librin e tij për nxënësit e klasës së gjashtë të shkollave fillore, historiani serb Rade Mihalçiq, me çka ai pohon se shqiptarët janë populli më i vjetër i Gadishullit Ballkanik, shkruajnë mediat serbe, transmeton InfoPress. Në libër, konkretisht tek mësimi “Jugu i Sllovenisë dhe paraardhësit”, ndër të tjera, thuhet: “Shqiptarët e vjetër kanë prejardhje nga Ilirët, të romanizuar në një masë të vogël dhe ata janë të vetmit që ruanin gjuhën, zakonet dhe karakteristikat e tjera etnike, me të cilët sllovenët, grekët dhe popujt e tjerë u përzien”, thuhet ndër të tjera në librin e përmendur duke shtuar se “pas betejës së Maricës dhe asaj të Kosovës, turqit vazhduan pushtimet dhe me kalimin e kohës kërcënuan zonat shqiptare”, pohon aut..

Read More »

Tragjedi në Zvicër, humb jetën punëtori nga Kosova!

Një. 61 vjeçar nga Kosova, ka vdekur pasi është goditur nga një pllakë çeliku, në një punishte ndërtimi. Ngjarja ka ndodhur në komunën Wilderswil të Zvicrës, të martën në mesditë, thonë autoritetet zvicerane. Blick, duke cituar autoritetet, shkruan se rreth orës 11 e 30, ishte thirrur Emergjenca dhe Policia, për një njëri të plagosur rëndë. Për kundër ndërhyrjes së ekipit mjekësor, kosovari nuk kishte mundur t’i mbijetojë plagëve të marra. Sipas gazetës zvicerane, kosovari punonte kryesisht me shtruarjen e rrugëve. Ende nuk dihen shkaqet e aksidentit, por Policia e kantonit të Bernës ka filluar hetimet. The post Tragjedi në Zvicër, humb jetën punëtori nga Kosova! appeared first on Lajmet e Fundit - FISHMEDIA.

Read More »

Zbulohen emrat e personave që themeluan Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka dhënë një intervistë ekskluzive në emisionin “Pressing”. Ahmeti ka zbuluar emrat e personave që themeluan Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. Rexhep Mala e Nuhi Berisha janë pinjollët e themelimit të UÇK’së, ka thënë ai në T7. Ahmeti ka thënë se merita kanë edhe Afrim Zhitia, Fadil Vata e të tjerë. Ahmeti po ashtu ka treguar se komunikata e parë e UÇK’së është lëshuar nga Shkupi, në vitin 1993. The post Zbulohen emrat e personave që themeluan Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës appeared first on Lajmet e Fundit - FISHMEDIA.

Read More »

Dështimi i shëndetësisë, znj.ministre, njerëzit nuk duan fasada, por shërbim!

Nga Marjon Gorica-Ndryshe na thuhet e ndryshe është. Gjë për të cilën ne nuk çuditemi aspak pasi jemi mësuar me këtë marketing qeveritar, i kujtdo qeverie qoftë. Në spitale apo qendra shëndetësore nuk na duhet show, na duhet shërbimi i munguar ndër vite, ajo që ju thoni sa herë shfaqeni mediatikisht. E dini që poliklinikat e Tiranës sot kanë vetëm 1 mjek Ortoped? E kuptoni se çdo të thotë kjo gjë? Nëse një qytetar ka nevojë për t’u vizituar apo konsultuar me një ortoped duhet të presi me ditë të tëra, mbase dhe me javë. Pra në një qytet ku ndodhen rreth 1 milion banorë me 10 ambulanca ka vetëm 1 mjek Ortoped. Kaq e pamundur është të shtosh stafin në ambulancat e Tiranës? Profesionist ka, por nuk i punëson njeri! The post Dështimi i shëndetësisë, znj.ministre, njerëzit nuk duan fasada, por shërbim! appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Prish qetësinë në gjykatë, arrestohet personi

Është arrestuar një person, pasi që i njëjti derisa ishte në seancë gjyqësore ka prishur qetësinë në gjykatë. Ngjarja ka ndodhur të martën rreth orës 09:30 në rrugën “Marie Shllaku”, në Gjilan. Sipas raportit policor, i dyshuari gjithashtu ka kanosur se disa çështje pronësore do t’i zgjedhë me forcë. Me vendim të prokurorit, i dyshuari është dërguar në mbajtje. /Telegrafi/ The post Prish qetësinë në gjykatë, arrestohet personi appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Osmani: Marrëveshja për emrin e ri të Maqedonisë, kapitull i ri për rajonin

Bujar Osmani, zëvendëskryeministër i Maqedonisë për Integrime Evropiane, ka thënë se marrëveshja me Greqinë për emrin e shtetit maqedonas shënon hapjen e një kapitulli të ri për rajonin. Dy shtetet u morën vesh këtë javë që shteti maqedonas të marrë emrin Maqedonia e Veriut, dhe kjo, sipas Osmanit, është një nga tri datat më të rëndësishme në historinë e Maqedonisë. Ai ka thënë se tash Maqedonisë do t’i hapen dyert për integrim në Bashkimin Evropian......

Read More »

Ditarët e udhëtimit zbulojnë racizmin e Einsteinit

Ditarët e udhëtimit privat të fizikanit të njohur Albert Einstein e i botuar rishtazi ka zbuluar pikëpamjet raciste dhe ksenofobie të tij. Shkruar nga tetori 1922 deri në mars 1923, ditarët përcjellin përvojat e tij në Lindjen e Largët dhe Lindjen e Mesme. Në to, Einstein bën përgjithësime gjithëpërfshirëse dhe negative, për shembull duke e quajtur kinezët "të zellshëm, të pistë dhe të mprehtë". Einstein më vonë do të mbrojë jetën për të drejtat civile......

Read More »

Trajkoviq: Nënkryetar i Listës Serbe, padron i veriut të Kosovës

“Jam e habitur me trimërinë e drejtorit të Zyrës për Kosovën Marko Gjuriq ,i cili erdhi nga Beogradi për të marrë pjesë në Kuvendin Zgjedhor të Listës Serbe në të cilin nënkryetar u zgjodh njeriu që të gjithë e dinë mafioz, thotë Rada Trajkoviq, kryetare e Lëvizjes evropiane e serbëve të Kosovës duke komentuar zgjedhjen e Milan Radojiçiqit zëvendëskryetar të Listës Serbe, transmeton Koha.net. Radojiçiq, për të cilin flitet të jetë “zot i veriut”......

Read More »