Shendet

Keni probleme me dhimbjet e kockave? Ja mënyrat si të qetësoni dhimbjet

Vazhdimisht keni dhimbje në pjesën e mesit, kyçet dhe gjunjët? Po lexoni artikullin e duhur për të mësuar sesi t’i qetësoni ato. Stina e dimrit është periudha që të gjithë ata që kanë probleme me dhembjet e kockave, bëhen më keq dhe dhimbjet e tyre bëhen të padurueshme. Dhimbja mund të prekë pjesë të sistemit skeletor, nga krahët te këmbët apo nga gjoksi te shpatullat. Origjina e dhimbjes mund të jetë e ndryshme, duke nisur që nga dhimbjet e zakonshme të kockave, e deri te sëmundjet e rënda si tumoret. Osteoporoza është një sëmundje kockash. Kockat dobësohen dhe humbin fuqinë e tyre, prandaj dhe kanë tendencë të thyhen. Por sekreti për të patur kocka sa më të forta dhe rezistente është dhe qëndon tëk sekreti i produkteve që ne konsumojme në jetën tonë të përditshmë. Sipas in.al mënyra më e mirë për të patur kocka sa më të forta dhe rezistente, duhet të konsumojmë këto produkte: Kosi: Shumica e njerëzve e marrin vitaminën D përmes ekspozimit në rrezet e diellit, por disa ushqime, si ..

Read More »

Shmangni kancerin e zorrës së trashë duke eleminuar këto ushqime

Kanceri i zorrës së trashë është një nga llojet më të zakonshme të kancerit. Edhe pse jo aq vdekjeprurëse si të tjerët, është ende i rrezikshëm dhe duhet të kapet sa më shpejt që të jetë e mundur. Zorra e trashë është një organ i rëndësishëm i cili duhet të mbahet i shëndetshëm dhe i pastër në mënyrë që çdo gjë në trup të funksionojë siç duhet. 5-10% e rasteve të kancerit të zorrës së trashë janë gjenetike, 20% nga infeksionet, 30% nga pirja e duhanit dhe 35% janë shkaktuar nga dieta e keqe dhe e sëmurë. Pjesa tjetër e rasteve i atribuohet stilit të jetesës sonë të sëmurë. Sipas hulumtimeve, ky lloj kanceri mund të parandalohet duke shmangur disa gjëra të thjeshta që bëjmë çdo ditë.: 1. Nuk ka fibra të mjaftueshme në dietën tuaj Fibra është absolutisht thelbësore për funksionimin e zorrës së trashë siç duhet. Ajo rrit tretjen dhe përmirëson thithjen e ushqyesve dhe mund të gjendet në fara Chia, kumbulla, mollë, limon dhe flaxseeds. 2. Nuk hahet mjaft fruta dhe perime Ky është një nga..

Read More »

Shejtanët shpërndahen nëpër tokë në momentin kur zbret errësira

Shejtani ka zemër, sy, vesh, zë, jargë, dhe gishta. Dielli lind midis dy brirëve të tij dhe ai ha e pi me dorën e majtë. Shejtanët banojnë në këtë tokë, në të cilën jetojmë edhe ne. Ata tubohen shumë nëpër gërmadha (rrënoja), vende të shkreta e të pista dhe e pëlqejnë uljen midis hijes dhe rrezeve të Diellit. Profeti (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem) na ndaloi që të ulemi midis hijes e dritës dhe tha: “Ato janë vendet ku ulen shejtanët.” (Ebu Daudi). Ata, në numër të madh, gjenden edhe nëpër tregje. Thotë Profeti (sal-lAllahu alejhi ue sele-lem): “Ato janë vendet ku shejtani i hedh dhe i çel vezët (vendi ku pjellë, apo mund të kuptohet se tregjet janë vendqëndrimet e tij ku ai i devijon njerëzit dhe u shtinë vesvese. Muslimi si fjalë të Selmanit – radijAllahu anhu – , ndërsa El-Burkanij e përcjellë si hadith, sh.p).” Shejtanët shpërndahen nëpër tokë në momentin kur zbret errësira dhe çdo bir i Ademit e ka një shejtan që nuk i ndahet kurrë dhe i cili lëviz nëpër gjakun e tij.

Read More »

Shenjat që tregojnë se keni mungesë të hekurit në trup

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron se 80% e popullsisë së botës vuan nga mungesa e hekurit. Nëse jeni pjesë e 20% të mbetur – vazhdoni kështu. Por nëse jeni pjesë e shumicës – ky artikull është për ju. 1. Nëse jeni vazhdimisht i lodhur dhe nuk keni energji – nëse lodhja zgjat më shumë se zakonisht, është koha për të hetuar nëse shkaku është mungesa e hekurit; 2. Çehra e verdhë, e zbehtë – hemoglobina e gjakut jep një ngjyrë të kuqe, për të cilën lëkura juaj merr një ngjyrë rozë. Çdo rënie e hemoglobinës shkakton lëkurë të zbehtë; 3. Dhimbje koke dhe marramendje – arteriet e trurit shpesh dalin në mungesë të hekurit, gjë që shkakton dhimbje koke të rënda dhe migrainë; 4. Rrahja jo normale të zemrës – për shkak të rrahjeve të përshpejtuara të zemrës, probleme të shumta kardiake janë të mundshme, kështu që kur kemi rrahje jo normale të zemrës, konsumoni ushqime të pasura me hekur; 5. Gjuha merr një ngjyrë të çuditshme – edhe pse gjuha e humb ngjyrën e saj të vjetër, nive..

Read More »

E reja humbi jetën në spital se nuk u mjekua, pezullohet mjekja e Urgjencës në Fier

Është pezulluar nga detyra mjekja e Urgjencës në Spitalin e Fierit, Ina Ruzhdija, e cila akuzohet për mjekim të pakujdesshëm. Mjekja Ruzhdija akuzohet se nuk ka vizituar, shtruar dhe mjekuar pacienten Xhuljeta Gjeka, 21 vjeçe, e cila për pasojë ndërroi jetë. E reja u dërgua në spital në gjendje të rëndë shëndetësore dhe familjarët e saj insistuan për mjekim, për shkak se ajo kishte temperaturë të ulët, por mjekja nuk i ka dhënë ndihmë mjekësore, duke thënë se gjendja e saj ishte gripale dhe duke ju kërkuar familjarëve ta çonin në shtëpi. Por, gjendja e 21- vjeçares është përkeqësuar dhe ajo ka ndërruar jetë në ambientet e spitalit. Njoftimi i plotë i gjykatës: Me vendimin Nr. 925, datë 21.05.2018, Gjykata e Shkallës së Parë Fier ka pranuar kërkesën e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Fier duke caktuar masën e sigurimit personal ndaluese “Pezullim i ushtrimit të një detyre a shërbimi publik” të parashikuar nga neni 240 pika 1 gërma “a” e K. Pr. Penale, në ngarkim të shtetases Ina Ruzhdij..

Read More »

Vajin e ullirit pijeni, sepse ai është i begatë

Allahu i Lartësuar thotë: “Allahu është dritë e qiejve dhe e tokës. Shembulli i dritës së Tij i ngjason kandilit të vendosur në një zgavër të errët. Kandili gjendet brenda një qelqi si të ishte yll flakërues e që ndizet nga (vaji i) një druri të bekuar, prej ullirit që nuk mund të quhet, as i lindjes, as i perëndimit, e vaji i tij ndriçon pothuajse edhe pa e prekur zjarri.” (En Nur, 35) Ebu Usejd Ensari, radijallahu anhu, transmeton se i Dërguari i Allahut, alejhi selam, ka thënë: “Vajin e ullirit pijeni dhe lyhuni me të, sepse ai del nga një pemë e begatë.” (Tirmidhiu, Ahmedi, Hakimi) Gjithashtu, i Dërguari i Allahut, alejhi selam, në një transmetim tjetër ka thënë: “Vajin e ullirit përdoreni në vend të gjellës.” (Ibn Maxhe) Kurse në një transmetim të Daremiut, profeti, alejhi selam, ka thënë: “Vajin e ullirit pijeni, sepse ai është i begatë.” Dobitë: Duke përmendur mirësitë që u ka dhuruar njerëzve, Allahu thotë: “Dhe (krijuam) trupa drunjsh që mbijnë në kodrën Sina e që japin v..

Read More »

Mesazhi i Mishel Obamës: Ja hapat për një jetë të shëndetshme

Mishel Obama nxit amerikanët të bëjnë sa më shumë stërvitje për të patur një jetë të shëndetshme e për të qenë në formë. Ja çfarë sugjeron ajo: “Dua të nënvizoj se ajo që duhet të bëni janë këto ushtrime, të shoqëruar nga një instruktor apo nga ndonjë i afërm, në mënyrë që të siguroheni se po i bëni siç duhet. Kështu të dy do të jeni aktivë dhe të sigurtë.” Kjo është mënyra se si zonja e parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mishel Obama nxit amerikanët të bëjnë një jetë të shëndetshme dhe të qëndrojnë në formë gjithashtu. Ajo propozon 5 ushtrime: Hapi i parë: E nis me kërcimin me litar, për të cilin instuktori i palestrës thotë se është shumë i mirë për të aktivizuar muskujt, por duhet patur kujdes që hedhja mos të jetë shumë e lartë. Hapi i dytë janë ushtimet e barkut, por të kombinuara edhe me këmbët, shumë e rëndësishme për pjesën e barkut, dhe jo vetëm. Hapi i tretë është disi më i vështirë, por shumë i mirë për të humbur kalori dhe për të tonifikuar thuajse çdo pjesë të tr..

Read More »

Si ta eliminoni ekzemën, të kruarit dhe dermatitisin në mënyrë natyrale!

Sëmundja më e shpeshtë e lëkurës është edema karakteristike vaskulare, e njohur si ekzemë apo dermatitis. Edona Llonçari edona.lloncari@flp.com Ekzistojnë tipa të ndryshëm irritimi: shkaktari më i shpeshtë është përdorimi i substancës dhe i materialeve të cilat shkaktojnë reaksione alergjike, reaksione ndaj infeksioneve dhe reaksioni i materieve të futura në organizëm. Ekzema zhvillohet në faza të ndryshme. Më së shpeshti fillon me skuqje e cila jo rrallë shkakton të kruara dhe të cilat me kalimin e kohës shndërrohen në fshikëza. Pason pëlcitja e tyre dhe formimi i dregëzave. Pas një kohe të shkurtër, dregëzat bien dhe në atë vend mbetet lëkura shumë e ndjeshme dhe e lëmuar e cila përtëritet dhe në fund vjen deri te shërimi i atij vendi. Është e mundshme që megjithatë të mbeten gjurmë në lëkurë apo të shfaqet ndonjë komplikim në formë infeksioni të ri. Për diagnostikimin e ekzemës më së miri është të bëhen hulumtime laboratorike dhe për të penguar shfaqjen e serishme të tyre, duhe..

Read More »

Trajtimi terapeutik, TFL në Bruksel për të drejtat e pacientëve

“Pacientët duhet të mbështeten, jo të fajësohen”. Kështu u shprehën përfaqësues të ndryshëm të organizatave të shoqërisë civile dhe të institucioneve evropiane në takimin e 12-të të Ditës Evropiane për të Drejtat e Pacientëve, të zhvilluar me datën 23 maj në Parlamentin Evropian në Bruksel. Konferenca me temë “Zbatimi i terapisë: vlerësoni ndikimin për pacientët dhe sistemin e kujdesit shëndetësor” mblodhi rreth 100 përfaqësues nga 16 shtete të Evropës. Shqipëria u përfaqësua nga shoqata “Together for Life”, ku ishin të pranishëm Eglantina Bardhi, drejtoresha ekzekutive, dhe Arlinda Shehu, menaxhere e programeve. Në këtë konferencë, të pranishmit theksuan edhe një herë rëndësinë që sistemi shëndetësor të funksiononte me pacientin në qendër të saj, me një qasje drejt pacientit, dhe jo sëmundjes. “Zbatimi i terapisë nuk mund të arrihet nëse pacientët nuk kanë një rol aktiv”, tha Martin Seychell, nëndrejtor i përgjithshëm i Shëndetit dhe Konsumatorit në Komisionin Evropian. Ndërkohë, ..

Read More »

RENIA E FLOKEVE APO PER MOSTHINJURIT PARA KOHE

RENIA E FLOKEVE APO PER MOSTHINJURIT PARA KOHE Ferko rrenjet e flokeve me leng limoni dhe lereni per 15min.Lajeni me shampo (apo me se miri me sapun te fares se zez) dhe uj teresisht.Me pas aplikoni vajin e Fares se zez ne rrenjet e flokeve.Perseritne kete per disa jave. Profeti Muhamed (a.s.) gjithmonë i ka këshilluar muslimanët të kujdesen për shëndetin e tyre dhe, si një doktor i vërtetë i ka dhënë zgjidhje sëmundjeve të ndryshme. Në një hadith Profeti (a.s.) ka thënë: “Në këtë farën e zezë gjendet shërimi i çdo shqetësimi, përveç vdekjes”

Read More »