Sport

Pse Izet Gjinovci është ‘mbret’ për sporte me dorë?

Sekretari i përgjithshëm i Federatës së Hendbollit të Kosovës, Izet Gjinovci, është ‘mbret’ për sporte me dorë sepse ka garat më të organizuar për të gjitha kategoritë dhe ka kombëtare qoftë te seniorët e senioret. Gjinovci me stafin e tij ka një plan të madh, që me një punë të madhe ta kthejë hendbollin në një primat që e gëzonte në vitet e 80-ta. Gjinovci ka të gjitha kategoritë e kombëtareve dhe ka një hap para me sportet tjera. Ai ka ligat e grupmoshave të reja dhe garojnë në formë të ligës, kjo është shumë domethënëse. The post Pse Izet Gjinovci është ‘mbret’ për sporte me dorë? appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Gjesti i Federatës Spanjolle që ia tregoi derën trajnerit, ky model duhet të merret edhe në Kosovë

Trajnerët e të gjitha sporteve në Kosovë duhet ta kuptojnë një herë e përgjithmonë se nuk mund të jenë edhe trajner në klube edhe trajner në kombëtare pavarësisht se cilit sport i takon, sepse vetëm dëme i shkaktojnë sportit. Gjesti i Federatës Spanjolle të futbollit që shkarkoi Julen Lopetegui sepse nuk ishte korrekte prej anës së tij të emërohet trajner në Real Madrid e këndej të ishte si përzgjedhës në Kombëtare. Ky gjest duhet të ndiqet edhe në të gjitha sportet tona sepse të jesh trajner andej edhe këndej, kjo është e pakuptueshme. Sepse Federata Spanjolle as pesë pare nuk i dha për shkarkimin e Julen Lopetegui ani se nesër nisë Kampionati Botëror dhe ia tregoi derën, ky është një gjest fenomenal. Edhe trajnerët e sporteve tona duhet ta kenë të qartë këtë model. The post Gjesti i Federatës Spanjolle që ia tregoi derën trajnerit, ky model duhet të merret edhe në Kosovë appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Liverpool dhe Real Madrid, ‘hapni veshët’: Ja ku vjen deklarata epike e Mane mbi të ardhmen

Sadio Mane ishte i lidhur me një lëvizje në Real Madrid disa javë më parë, por 26-vjeçari i ka thënë ‘Salzburger Nachrichten’ se ai nuk ka synime të largohet nga klubi pasi ai dëshiron ta respektojë kontratën e tij, i cili skadon në vitin 2021. Ja deklarata e tij: “Jam shumë i lumtur në Liverpool dhe kontrata ime do të zgjasë edhe tre vjet të tjera.”, tha fillimisht ai. Megjithatë, Mane ka shtuar se ai dëshiron të fillojë të fitojë trofe në të ardhmen e afërt, diçka që Liverpooli nuk ka qenë në gjendje të bëjë nën Jurgen Klopp. “Ju kurrë nuk e dini se çfarë do të ndodhë në të ardhmen. Unë dua të fitoj trofe, sidomos Ligën e Kampionëve.” Mane është gati të luajë në Kupën e Botës, ku do të jetë njeriu kryesor i Senegalit, ndërsa ata duhet të dalin nga një grup i ashpër dhe fokusi i tij do të jetë vetëm në ekipin e tij kombëtar, por kur të kthehet ai do të bëjë gjithçka mund të ndihmojë Liverpulin të fitojë më në fund diçka të rëndësishme. The post Liverpool dhe Real Madrid, ‘hapni ..

Read More »

Kampi nacional në Therandë

Në vazhdën e aktiviteteve të shumta ndërkombëtare, të cilat Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) i ka në plan-programin e saj, ajo ka paraparë që gjatë kësaj vere të organizojë edhe Kampin Nacional për grupmoshat U13 dhe U14 në të dyja konkurrencat. Kampi Nacional do të organizohet në Therandë, prej 2 deri më 15 korrik, ku fëmijët/trajnerët dhe udhëheqësit e Kampit do të vendosen në hotel “Rozafa”, ndërsa stërvitjet do të zhvillohen në palestrën “13 Qershori” dhe në palestrën e sportit të gjimnazit “Jeta e Re”, si dhe në fushat e sportit në oborrin e këtij gjimnazi. Kampi në konkurrencën e meshkujve do të mbahet prej 2 deri më 8 korrik, ndërsa do të marrin pjesë 48 djem, 8 trajnerë, si dhe udhëheqës të Kampit, derisa në konkurrencën e femrave do të organizohet prej 9 deri më 15 korrik dhe do të marrin pjesë 32 vajza, 6 trajnerë/e, si dhe udhëheqës të Kampit. Në total numri i pjesëmarrëseve në të dyja kampet pritet të arrij në 120 sosh. Kampi do të organizohet nga FBK në mbështet..

Read More »

Përgatiten për Evropian

Kombëtarja e Kosovës U16 nën drejtimin e përzgjedhësit Muhamed Thaçi do të mbajë stërvitje të shtunën dhe të dielën me fillim nga ora 15:00 deri në 17:00 në palestrën e sportit në kolegjin “ISP” në lagjen “Marigona Residence” në Prishtinë. Kosova U-16 do të garoj në Kampionatin Evropian U16, Divizioni B që do të mbahet prej 9 deri më 18 gusht në Sarajevë të Bosnje e Hercegovinës. Grupi D: Ukraina, Bosnja e Hercegovina, Republika Çeke, Zvicra, Kosova, Bjellorusia. Lista 1. Albin Berisha 2. Donat Rexhepi 3. Blend Mehana 4. Shpat Mustafa 5. Drinor Gashi 6. Denis Zenelaj 7. Don Polloshka 8. Meti Thaqi 9. Fisnik Kraki 10. Drilon Shala 11. Ari Karaxhiu 12. Arber Rushiti 13. Nart Jashari 14. Bledar Thaqi 15. Shpat Syla 16. Diellor Maksuti 17. Enis Morina The post Përgatiten për Evropian appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Rossi: Besoj vërtet shumë te kjo garë e radhë

Valentino Rossi është optimist. Këtë fundjavë italiani do të zbresë në pistën e Montmelo me Yamahan e tij për ndalesën e Katalunjës, cirkuit ky që për pilotin 39-vjeçar ka rezultuar gjithnjë fatsjellës. Pikërisht në këtë pistë 9 herë kampioni i botës në Moto GP shënon një bilanc prej 10 fitoresh, prej të cilave 7 në klasin mbretëror. Me një distancë prej 23 pikësh nga lideri i klasifikimit, Marc Marquez, Valentino shpreson se me Yamahan këtë herë do të bëjë një performancë më kompetitive krahasuar me garën e Mugellos, të cilën e mbylli në pod. “Besoj vërtet shumë te kjo garë e radhës, sikundër besoj se potenciali ynë është superior krahasuar me ndalesën e Italisë. Në testet e fundit morëm indicie pozitive. Kjo pistë është riasfaltuar dhe ky është një avantazh për Yamahan. Kemi vuajtur në disa pista të tjera, por tashmë duhet të tregojmë dhëmbët dhe të bëjmë sa më shumë pikë”. Kjo garë do të jetë një sfidë e vërtetë për Rossin, që me Yamahan e tij do të tentojë të kapërcejë hendekun ..

Read More »

Do të befasoheni: Ja çfarë i ndodhi Xherdan Shaqirit në Rusi

Kombëtarja e Zvicrës, gjatë ditës së djeshme ka zhvilluar seancën e parë stervitore në Rusi, në prag të nisjes së kampionatit botëror. Për kombëtaren e Zvicrës do të luajnë edhe 4 shqiptar, yjet si: Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami dhe Blerim Xhemaili. Por, gjatë seancës së djeshme stërvitore, e gjithë vëmendjen e ka marr futbollisti nga Kosova, Xherdan Shaqiri. Edhe pse dihet politika që ndjekë Rusia ndaj Kosovës, futbollisti shqiptar nga Kosova ishte shumë i kërkuar nga tifozët e pranishëm në Rusi, të cilët vazhdimisht e kërkonin atë. “Në afërsi, delegacioni zviceran do të japë trajnim publik në stadiumin Torpedo në mbrëmje. Janë shpërndarë 1500 bileta. Të gjithë gjetën një klient, tribuna është e plotë. Spektatorët duartrokasin bashkëveprimin e suksesshëm midis Blerim Dzemaili dhe Steven Zuber, dhe presin me padurim qëllimin e Mario Gavranoviç në lojën e trajnimit. Fëmijët bërtasin pasi Xherdan Shaqiri shënon në bluzat e tyre dhe ekipi i shpërndan autografe audiencës..

Read More »

Behrami flet për Neymarin

Valon Behrami është në formë të jashtëzakonshme dhe me padurim me kombëtaren e Zvicrës e presin ballafaqimin e parë me 17 qershor, kundër Brazilit, në ndeshjen e parë të grupit E të Kampionatit Botëror – “Rusia 2018”. “Këtu në Rusi çdo moment është i rëndësishëm për mua, ndoshta është turneu i fundit i madh i karrierës sime”, ka thënë Behrami. Futbollisti më përvojë të madhe dhe shtylla e kombëtares së Zvicrës shpreson në një ditë të keqe të sulmuesit brazilian, Neymar. Si do të ndalin Neymarin? “Neymar është një nga top 3 futbollistët më të mirë në botë. Mund të shpresojmë në një ditë të keqe të tij. Në duel një me një Neymar është i pandalshëm, ne duhet të veprojmë së bashku, si një ekip”, ka thënë mes të tjera Behrami. Ndeshja mes Brazilit dhe Zvicrës luhet të dielën (20.00). The post Behrami flet për Neymarin appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Në klubin që femrat kanë pushtet, a ndihet Mehdiu krenarë?

Në Kosovë femrat shumë pak kanë pushtet sepse nuk iu besojnë edhe shumë në aftësitë që kanë për të menaxhuar një klub sportiv dhe në radhë të parë se menaxhimin mund ta bëjnë keq ose edhe nuk e kanë trurin e zhvilluar në përllogaritje! Megjithatë Mehdi Mehmeti është drejtor i klubit sportiv, por është krenarë që femrave iu ka dhënë pushtet, sepse Halime Fetahu është kryetare e klubit dhe e menaxhon situatën jashtëzakonisht mirë. Jo vetëm kaq, në të gjitha kategoritë, si Ganimete Gërbovci për seniore te Prishtina F. që është anëtare e elitës së volejbollit, kurse Arjeta Hyseni drejton të rejat e KV “Madeleine Albright”, që është nën ombrellën e KV Prishtina F. Në fakt, disa kishin parashikuar se Ganimete Gërbovci nuk mund ta drejtojë ekipin dhe ishte një zgjidhje e gabuar atëkohë nga klubi, por me kalimin e kohës u pa se ishte përzgjedhje e qëlluar dhe që i dha frymë klubit si për nga disiplina e harmonia, po ashtu edhe në rritjen e cilësisë. Me Gërbovcin, Fetahun e Hysenin, janë ofr..

Read More »

Fatih Krabaxhaku i pari në cosolation të BTTU-së

Edhe përkundër problemeve me pajisje të vizave për Bosnje e Hercegovinë, me te cilat u pajisem ditën e fundit, pingpongistët Kosovar morën pjese në kampionatin ballkanik për të rinjë për U15 dhe U18 në Zenicë të Bosnjës dhe Hercegovinës. Kosova u përfaqësua me kadet dhe junior në të dy kategoritë (meshkuj dhe femra). Lojtarët ditën e parë e filluan shumë mirë, fillimisht në garat ekipore Femrat Juniore fituan ndaj lojtareve të Malit të zi, e pastaj edhe Meshkujt Kadet ishin në prag të fitores ndaj Bullgarisë dhe Serbisë ndaj të cilëve humbën me rezultat të ngushtë 3:2, ndërsa juniorët meshkuj dhe femrat kadete ditën e parë nuk arritën fitore. Në fazën e dytë Kadetët meshkuj shënuan dy fitore ndaj Shqipërisë dhe Maqedonisë, nga një fitore ekipore shënuan edhe Juniorët meshkuj dhe femra, ndërsa kadetët femra asnjë fitore. Në fazën individuale të garave në fazën e grupeve nga një fitore e shënuan Fatih Karabaxhaku dhe Kreshnik Mahmuti, andaj të gjithë lojtarët u plasuan në garat ‘Con..

Read More »