Buffon flet kështu për përballjen me Shqipërinë

Buffon flet kështu për përballjen me Shqipërinë

Buffon flet kështu për përballjen me Shqipërinë
Buffon flet kështu për përballjen me Shqipërinë

Pikërisht pak para se t’i japë fund karrierës së tij, Gianluigi Buffon përballet me një ndër sfidat më të mëdha, sepse Italia rrezikon të mos shkojë në Kupën e Botës, një njollë e paharrueshme për të dhe për gjithë Italinë, ndaj edhe Bufon as që guxon ta çojë nëpër mend atë që ai e quan “katastrofë”.

Bufon, a mund ta shpjegosh me qetësi tashmë, çfarë ndodhi kundër Maqedonisë?

“Po të kishim fituar do ishte më mirë, por nuk do ndryshonte shumë në leximin e ndeshjes. Nëse ke ambicien që të përmirësohesh dhe të jesh protagonist, atëherë duhet analizuar paraqitja, përtej rezultatit të ndeshjes. Paraqitjes e së premtes nuk ishte shprehja më e mirë e skuadrës sonë”.

Çfarë i mungoi Italisë?

“Ishte një ndeshje e çuditshme, sepse në pjesën e parë nuk luajtëm keq, përkundrazi, krijuam 3-4 raste dhe i lejuam vetëm një goditje Maqedonisë. Në pjesën e dytë na hyri frika dhe nuk e kuptoj arsyen, sepse Maqedonia vazhdoi të luante njësoj. Nëse na krijuan probleme, kjo ndodhi vetëm për fajin tonë. Ishte e gjitha një çështje psikologjike dhe në situata të tilla “pleqtë” duhet të udhëheqin të tjerët”.

Cila është receta për të dalë nga një moment kaq kritik?

“Duhet një përgjigje e menjëhershme nga ana jonë, mbi të gjitha nga ata me më shumë eksperiencë. Duke nisur nga unë: duhet të gjejmë mënyrën për të dhënë përgjigje të rëndësishme në Shqipëri. Bën pjesë në përgjegjësitë e rolit tonë dhe nuk duhet t’ia lemë përgjegjësitë dikujt tjetër: nëse konsiderohesh veteran, një lojtar i rëndësishëm i skuadrës, duke të fillosh të bësh tënden, të ndihmosh ata që kanë nevojë dhe më pas gjërat do të përmirësohen”.

Në këtë moment të rinjtë duken të frenuar, ose të ngarkuar psikologjikisht? Mos do duhej të ishin pak më shumë moskokëçarës?

“Në fakt, nëse nuk do të mendoheshin shumë dhe nuk do ta vrisnin mendjen, do të ndihmonte shumë, por pikëpamja ime nuk ndryshon dhe e përsëris: e kemi për detyrë ne më të moshuarit për të ndihmuar ata që nuk kanë shumë eksperiencë, me ndonjë këshillë në fushë, ose duke marrë përsipër ndonjë rrezik më shumë, edhe pse mund të kushtojë ndonjë fishkëllimë. Kush nuk ka shumë personalitet duhet mbështetur”.

Dakord, por nuk mund të mohohet që kohët e fundit të rinjtë në kombëtare kanë vuajtur. A pritej diçka më shumë prej tyre?

“Në jetë ekziston momenti i duhur për gjithçka dhe trajneri ka ndërmarrë rrugën e rinovimit, që është rruga e vetme e mundur. Për një vit kemi pasur rezultate të mira dhe kemi parë një skuadër që është rritur, me entuziazëm, por është e qartë që ecuria nuk mund të jetë konstante dhe kur një djalosh kalon vështirësi në klubin e vet, është normale që edhe në kombëtare të vijë pa garancitë që kishte kur gjithçka i ecte mbarë. Fanella e kaltër peshon dhe të luash një ndeshje 90-minutëshe me Italinë nuk është kurrë e lehtë”.

A sheh përgjegjësi të trajnerit Ventura për rënien në tre ndeshjet e fundit?

“Për Venturën nuk duhet të them asgjë. Kohët e fundit sporti i preferuar ka qenë ai i sulmeve ndaj tij dhe nuk më duket korrekte, sepse për një vit u çmuan puna dhe ndryshimet që solli ai, nuk mund të ndryshojë opinioni për një ose dy ndeshje. Mungesa e fitores ndaj Maqedonisë nuk duhet të ngrejë dyshime mbi aftësitë dhe mirësinë e trajnerit”.

Gazetat dhe kritika ishin mjaft të ashpra pas barazimit ndaj Maqedonisë. E drejtë kështu, apo shihni një lloj rrethimi ndaj Kombëtares?

“Nëse nisim të qahemi dhe të mendojmë se dikush nuk është pro nesh, që klima rreth nesh nuk është pozitive, do të përfundojmë si dështakë dhe kjo nuk na lejohet. Duhet të marrim përgjegjësitë tona, jo të sillemi si viktima. Çdokush duhet të bëjë atë që di dhe do të shihni që gjërat do të përmirësohen”.

Loading...
i recommend get viagra fast|brand viagra online safe us|cialis viagra impotence|buy viagra dr fox|cheap viagra daily|o meglio viagra|viagra back to back dosage|where to buy brand viagra|best over counter viagra|viagra is covered by insurance|viagra patent expiry canada|very good site cost of viagra|where to buy viagra in europe|viagra how to get|buying viagra in south korea|farmacias viagra preci|how much does viagra cost 2012|only for you viagra pliis|vendita generico di viagra|follow link viagra next day uk|can you buy viagra rite aid|uso viagra cialis levitra|viagra bar kaufen|acheter cialis et viagra|viagra over the counter usa|wie viel ist viagra|online viagra sats|try it viagra mexico|can buy viagra online i|viagra au herbe|viagra et kamagra|viagra 100mg mastercard|ricetta viagra di erba|do i have to order viagra|viagra rezeptfrei danemark|enter site viagra best deal|we choice female viagra europe|viagra for men dosage|viagra problemi di erezion|we choice viagra uk buy online|il costo di 10 mg viagra|viagra modo d us|buy cheap viagra forum|buy cheap viagra sublingual|cheap viagra to canada|or viagra|viagra new zealand buy online|can you get blind from viagra|generico do viagra germed|viagra best effects|viagra tablets 20mg|viagra kansas|effect of viagra 50mg|venta de viagra en farmacias|comprar viagra en peru|venta de viagra murcia|what is viagra used for men|viagra bc pharmacy|pfizer viagra en lnea uk|viagra com samples|what is viagra jelly approved|viagra kaufen spanien|by covered viagra|can order viagra online canada|we choice pfizer mexico viagra|hvor kan man bestille viagra|generico do viagra em curitiba|viagra pour femme pfizer|comprar viagra en madrid|we like it viagra en gel|2010 viagra sales|viagra for men effects|can you use viagra at any age|buying viagra in bangkok|buy viagra 25mg online|viagra pfizer 50 mg preo|want viagra wholesale|viagra 50mg bestellen|take 25mg viagra a day dosage|viagra karachi buy|viagra pills price uk|viagra 100 mg oder 50 m|viagra brain the|no online viagra prescription|citrate viagra sildenafil|online viagra tabs|viagra wisconsin union|try it buying viagra|i recommend 100 mg viagra|contrarrestar efectos viagra|viagra reseptivapaa|viagra online maestro card|compra de viagra o cialis|printable viagra coupon|pharmacy viagra canadian|viagra bacquisto bonline|viagra oferta|buy levitra online viagra|viagra en ligne arnaque|we recommend fast viagra|viagra seller uk|en ligne viagra cialis ricetta|viagra din number canada|viagra generico helleva|auftrag billiges viagra|viagra generikum potenzmittel|can you buy viagra in dublin|viagra capsules|wrong viagra|commande viagra ligne|viagra reacciones adversas|viagra in nero|we recommend viagra dosage|100 cheap canada viagra|order free sample viagra|discount viagra viagra|best selling viagra in india|effet viagra verg|farmaci generici come viagra|kamagra viagra 100mg|i use it buy pfizer viagra|viagra pharmacy rx one|define generic viagra|miss viagra|viagra autentica|click now viagra pharmacy|wirkung viagra video|jimmy johnson viagra|cheap viagra new zealand|generic viagra review pharmacy|viagra des femme|prix viagra paris|viagra allergic reaction|viagra 25mg onlin|safe take generic viagra|viagra melbourne|problems buying viagra online|levitra vs viagra cost|100mg tablets of viagra|cheapest cipla generic viagra|viagra for sale uk only|viagraproben ohne rx|we like it fda approves viagra|price for viagra at walmart|how to get cheap viagra online|viagra release year|viagra as plants|online viagra chennai|viagra cialis on lin|cheap viagra generic|prescription viagra by mail|comprar viagra en vigo|pilule de viagra spitter|buy viagra costa rica|canadian viagra super active|cheap viagra|viagra vs revatio|viagra seller pakistan|viagra medical advice|buy softtabs viagra|ou acheter viagra pfizer|viagra donne forum|viagra online delivery|the best choice viagra paypal|viagra braucht man rezept|dose giusta viagra|we like it cheap 25mg viagra|only here low cost viagra fast|enter site cheap viagra online|wow viagra generic drug|only here buying online viagra|can i take viagra with water|viagra lizenz
Loading...
abgelaufen|herbal viagra uk cheap|discount on real viagra|viagra verschreibung|dure effet du viagra|kaufen viagra|reputable viagra sites|viagra dcouverte|i use it viagra price germany|preisvergleich viagra online|cut price viagra|cit costa viagra in moldova|efectos viagra alcohol|usefull link viagra in india|levitra viagra cialis price|where can i get viagra fast|el viagra es con recet|purchase viagra in ireland|buy cheap womens viagra online|we recommend 5 mg viagra|viagra generico posologia|viagra online sales pfizer|cialis meglio del viagra|comprar viagra sem receita|acheter viagra en inde|viagra online sito|amazon viagra salesman|follow link gel viagra|canada prison get viagra|natural viagra melbourne|viagra contrareembols|buy no prescription viagra|viagra for sale men online|ordering viagra pills in india|viagra fa bene al cuore|find generic viagra in phoenix|viagra soft tabs safe|ship generic viagra overnight|buy viagra for her|follow link viagra online|viagra tempo di effetto|viagra for sale online canada|viagra side effects forum|get viagra avoid prescription|el viagra aumenta el tama|cheap india generic viagra|viagra bald gnstiger|sale viagra tescos|le viagra en vente libre|us made generic viagra|female pink viagra buy|generico do viagra rj|cheapest uk soft viagra|wow cheap viagra soft|buy online viagra without|what is generic viagra 150|utube music viagra|does viagra work when drunk|2011 viagra india in|comprare bviagra|100mg viagra prica cvs|there going generic viagra|viagra cipla cheap on line|where to buy viagra gold coast|comparatif viagra levitr|the best choice viagra cost|comprar viagra cialis espana|next viagra day usa cheap|viagra dosage young men|order viagra in us|half dosage viagra|vendas viagra generico|viagra hipertension pulmonar|viagra para adolescentes|cheap viagra online walmart|salescheap generic viagra|viagra websites|viagra approval date