Katalonja me skuadër ëndrrash

Katalonja me skuadër ëndrrash

Katalonja me skuadër ëndrrash
Katalonja me skuadër ëndrrash

Përveç anës politike, pavarësia e Katalonjës nga Spanja sigurisht që ka rëndësi të madhe edhe për futbolldashësit. Yjet katalonjas gjithmonë kanë luajtur rol kyç në triumfet e Spanjës në kompeticionet ndërkombëtare, por tani jemi duke u përballur me një realitet të ri. Tashmë, pas pavarësisë nga Spanja Katalonja mund ta pavarësojë edhe futbollin e saj dhe ta krijojë përfaqësuesen më të re në botë

Futbollistët katalonjas si Gerard Pique, Carles Puyol dhe Xavi kanë qenë pjesë e rëndësishme e ngritjes së përfaqësueses spanjolle gjatë viteve të fundit.

“Furia e kuqe” kishte dominuar futbollin evropian edhe atë botëror gjatë viteve 2008-2012, shkruan sot gazeta Zëri.

Së pari Spanja kishte fituar Kampionatin Evropian 2008, pastaj triumfoi në Kupën e Botës 2010 dhe gjithashtu arriti të mbrojë titullin evropian në vitin 2012.

Tani pas referendumit të së dielës për pavarësi, përveç anës politike sigurisht se ka shumë për t’u thënë edhe nga ana sportive.

Katalonja tashmë prej vitesh ka krijuar përfaqësuesen e saj të futbollit, e cila ka luajtur disa ndeshje miqësore jashtë juridiksionit të FIFA-s. \\

Shteti i Katalonjës nuk është pjesë e FIFA-s apo e UEFA-s dhe në rast të një pavarësie sigurisht se duhet të pranohet në këto organizata për të marrë pjesë në kampionatet evropiane apo edhe ato botërore.

Katalonjasit, të cilët tashmë kanë luajtur për Spanjën apo edhe për shtete të tjera, mund të lejohen që të përfaqësojnë këtë regjion siç kishte ndodhur edhe në rastin e Kosovës.

Gazeta angleze “Daily Mirror” sjell 11 futbollistët e mundshëm që do të luanin për Katalonjën

Kiko Casilla (Real Madrid, 1 paraqitje për Spanjën)

Një portier solid, por ish-lojtari i Espanyolit momentalisht është numri dy në klubin madrilen sepse para tij luan Keylor Navas.

Hector Bellerin (Arsenal, 3 paraqitje për Spanjën)

Mbrojtësi i djathtë i Arsenalit tashmë “ka zaptuar” vendin e tij te klubi londinez, por ende nuk ka arritur të bëjë një gjë të tillë me përfaqësuesen e Spanjës.

Gerard Pique (Barcelona, 91 paraqitje për Spanjën)

Qendërmbrojtësi i Barcelonës ishte një prej lojtarëve kyç në triumfin e Spanjës në Kupën e Botës 2010 dhe në Kampionatin Evropian 2012, por nuk është edhe aq i dashur në Spanjë për shkak të këndvështrimit të tij pro pavarësisë së Katalonjës.

Jordi Amat (Real Betis, nuk ka paraqitje për ndonjë përfaqësuese)

Ish-mbrojtësi i Espanyolit ka luajtur dy ndeshje për Katalonjën. Ai momentalisht është i huazuar nga Swansea te Real Betisi.

Jordi Alba (Barcelona, 55 paraqitje për Spanjën)

Mbrojtësi i majtë kishte shënuar në fitoren 4-0 ndaj Italisë në finalen e Kampionatit Evropian 2012 dhe prej kohësh është zgjedhja e parë tek Barcelona dhe Spanja.

Segio Bosquets (Barcelona, 99 paraqitje për Spanjën)

Zemra e mesfushës së Spanjës, i cili tashmë shihet si njeriu kyç që prej largimit nga Spanja të Xavi Hernandezit dhe të Xabi Alonsos.

Sergi Roberto (Barcelona, 3 paraqitje për Spanjën)

Mesfushori është rritur te skuadra e Barcelonës, por nuk është paraqitur për Spanjën që prej nëntorit të vitit 2016.

Xavi Hernandez (Al Sadd, 133 paraqitje për Spanjën)

Njëri prej lojtarëve kryesorë të taktikës së famshme ‘Tiki-taka’ të Spanjës. Momentalisht është duke luajtur në Katar dhe është afër fundit të karrierës së tij në futboll.

Cess Fabregas (Chelsea, 110 paraqitje për Spanjën)

Mesfushori ka qenë figurë kyç të Spanjës prej një dekade.

Keita Balde (Monaco, 15 paraqitje për Senegalin)

22-vjeçari i dalë nga akademia e Barcelonës kishte lindur në Girona dhe mund ta përfaqësojë Katalonjën.

Bojan Krkic (Alaves, 1 paraqitje për Spanjën)

Bojan fitoi ftesën e Spanjës në vitin 2008 pas një ngritjeje që e pati te Barcelona, kurse tani është në huazim nga Stoke City te Alaves.

Trajner: Pep Guardiola

Guardiola është trajneri më i suksesshëm që ka prodhuar ky regjion.

Loading...
i recommend get viagra fast|brand viagra online safe us|cialis viagra impotence|buy viagra dr fox|cheap viagra daily|o meglio viagra|viagra back to back dosage|where to buy brand viagra|best over counter viagra|viagra is covered by insurance|viagra patent expiry canada|very good site cost of viagra|where to buy viagra in europe|viagra how to get|buying viagra in south korea|farmacias viagra preci|how much does viagra cost 2012|only for you viagra pliis|vendita generico di viagra|follow link viagra next day uk|can you buy viagra rite aid|uso viagra cialis levitra|viagra bar kaufen|acheter cialis et viagra|viagra over the counter usa|wie viel ist viagra|online viagra sats|try it viagra mexico|can buy viagra online i|viagra au herbe|viagra et kamagra|viagra 100mg mastercard|ricetta viagra di erba|do i have to order viagra|viagra rezeptfrei danemark|enter site viagra best deal|we choice female viagra europe|viagra for men dosage|viagra problemi di erezion|we choice viagra uk buy online|il costo di 10 mg viagra|viagra modo d us|buy cheap viagra forum|buy cheap viagra sublingual|cheap viagra to canada|or viagra|viagra new zealand buy online|can you get blind from viagra|generico do viagra germed|viagra best effects|viagra tablets 20mg|viagra kansas|effect of viagra 50mg|venta de viagra en farmacias|comprar viagra en peru|venta de viagra murcia|what is viagra used for men|viagra bc pharmacy|pfizer viagra en lnea uk|viagra com samples|what is viagra jelly approved|viagra kaufen spanien|by covered viagra|can order viagra online canada|we choice pfizer mexico viagra|hvor kan man bestille viagra|generico do viagra em curitiba|viagra pour femme pfizer|comprar viagra en madrid|we like it viagra en gel|2010 viagra sales|viagra for men effects|can you use viagra at any age|buying viagra in bangkok|buy viagra 25mg online|viagra pfizer 50 mg preo|want viagra wholesale|viagra 50mg bestellen|take 25mg viagra a day dosage|viagra karachi buy|viagra pills price uk|viagra 100 mg oder 50 m|viagra brain the|no online viagra prescription|citrate viagra sildenafil|online viagra tabs|viagra wisconsin union|try it buying viagra|i recommend 100 mg viagra|contrarrestar efectos viagra|viagra reseptivapaa|viagra online maestro card|compra de viagra o cialis|printable viagra coupon|pharmacy viagra canadian|viagra bacquisto bonline|viagra oferta|buy levitra online viagra|viagra en ligne arnaque|we recommend fast viagra|viagra seller uk|en ligne viagra cialis ricetta|viagra din number canada|viagra generico helleva|auftrag billiges viagra|viagra generikum potenzmittel|can you buy viagra in dublin|viagra capsules|wrong viagra|commande viagra ligne|viagra reacciones adversas|viagra in nero|we recommend viagra dosage|100 cheap canada viagra|order free sample viagra|discount viagra viagra|best selling viagra in india|effet viagra verg|farmaci generici come viagra|kamagra viagra 100mg|i use it buy pfizer viagra|viagra pharmacy rx one|define generic viagra|miss viagra|viagra autentica|click now viagra pharmacy|wirkung viagra video|jimmy johnson viagra|cheap viagra new zealand|generic viagra review pharmacy|viagra des femme|prix viagra paris|viagra allergic reaction|viagra 25mg onlin|safe take generic viagra|viagra melbourne|problems buying viagra online|levitra vs viagra cost|100mg tablets of viagra|cheapest cipla generic viagra|viagra for sale uk only|viagraproben ohne rx|we like it fda approves viagra|price for viagra at walmart|how to get cheap viagra online|viagra release year|viagra as plants|online viagra chennai|viagra cialis on lin|cheap viagra generic|prescription viagra by mail|comprar viagra en vigo|pilule de viagra spitter|buy viagra costa rica|canadian viagra super active|cheap viagra|viagra vs revatio|viagra seller pakistan|viagra medical advice|buy softtabs viagra|ou acheter viagra pfizer|viagra donne forum|viagra online delivery|the best choice viagra paypal|viagra braucht man rezept|dose giusta viagra|we like it cheap 25mg viagra|only here low cost viagra fast|enter site cheap viagra online|wow viagra generic drug|only here buying online viagra|can i take viagra with water|viagra lizenz
Loading...
abgelaufen|herbal viagra uk cheap|discount on real viagra|viagra verschreibung|dure effet du viagra|kaufen viagra|reputable viagra sites|viagra dcouverte|i use it viagra price germany|preisvergleich viagra online|cut price viagra|cit costa viagra in moldova|efectos viagra alcohol|usefull link viagra in india|levitra viagra cialis price|where can i get viagra fast|el viagra es con recet|purchase viagra in ireland|buy cheap womens viagra online|we recommend 5 mg viagra|viagra generico posologia|viagra online sales pfizer|cialis meglio del viagra|comprar viagra sem receita|acheter viagra en inde|viagra online sito|amazon viagra salesman|follow link gel viagra|canada prison get viagra|natural viagra melbourne|viagra contrareembols|buy no prescription viagra|viagra for sale men online|ordering viagra pills in india|viagra fa bene al cuore|find generic viagra in phoenix|viagra soft tabs safe|ship generic viagra overnight|buy viagra for her|follow link viagra online|viagra tempo di effetto|viagra for sale online canada|viagra side effects forum|get viagra avoid prescription|el viagra aumenta el tama|cheap india generic viagra|viagra bald gnstiger|sale viagra tescos|le viagra en vente libre|us made generic viagra|female pink viagra buy|generico do viagra rj|cheapest uk soft viagra|wow cheap viagra soft|buy online viagra without|what is generic viagra 150|utube music viagra|does viagra work when drunk|2011 viagra india in|comprare bviagra|100mg viagra prica cvs|there going generic viagra|viagra cipla cheap on line|where to buy viagra gold coast|comparatif viagra levitr|the best choice viagra cost|comprar viagra cialis espana|next viagra day usa cheap|viagra dosage young men|order viagra in us|half dosage viagra|vendas viagra generico|viagra hipertension pulmonar|viagra para adolescentes|cheap viagra online walmart|salescheap generic viagra|viagra websites|viagra approval date