Tag Archives: agjencia

Turqia: Ndihemi të tradhtuar nga Bashkimi Evropian

Turqia: Ndihemi të tradhtuar nga Bashkimi Evropian

Turqia ndjen se udhëheqësit e Bashkimit Evropian e kanë tradhtuar, me arsyetimin se negociatat për pranim të Turqisë në BE duhet të pezullohen, por Ankaraja vazhdon të shpresojë se vendi do t’i bashkohet bllokut, tha ministri turk për Çështjet Evropiane, Omer Çelik, raporton Reuters. Pas një shkëmbimi të ashpër fjalësh që zgjati për disa muaj midis kancelares Merkel dhe Presidentit …

Read More »

Mobilizohet Zaevi: Synon këto dy komuna shqiptare

Auto Draft

Pas shpalljes së datës për zgjedhjet lokale, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev ka filluar mobilizimin për të garuar fuqishëm edhe në komunat e banuara me shqiptarë. I inkurajuar nga votat e shumta  shqiptare në zgjedhjet e fundit parlamentare, Zaev synon të marrë ‘nën sundim’ edhe disa komuna shqiptare, njofton agjencia e lajmeve INA. Agjencia e lajmeve INA mëson se shënjestra …

Read More »

Aktori serb “siptar” që dje përqeshte shqiptaret, sot po lufton për një copë bukë…

Aktori serb “siptar” që dje përqeshte shqiptaret, sot po lufton për një copë bukë…

Ylli i kinomatogarfise serbe Sasha Pantic i njohur si “kursagjija” apo si “siptar” muajve te fundit po kalon ditet me t eveshituira tz ejete se tij. Aktori serb i cli vazhdimisht eshte pare ne ekranet e televizioneve serbe ka pasur rolin e “siptar” i cili qe dje përqeshte shqiptaret, kurse sot, siq bejne me dije mediat serbe, është ne hall …

Read More »

Ky është konstatimi i parë i Qeverisë së Maqedonisë rreth gjuhës shqipe

Ky është konstatimi i parë i Qeverisë së Maqedonisë rreth gjuhës shqipe

Qeveria e Republikës së Maqedonisë në seancën e 18-të e ka hapur debatin për miratimin e Propozim-ligjit për përdorimin e gjuhëve, kumtoi sot qendra mediale e Qeverisë. Në diskutimin e parë, është theksuar se është i nevojshëm koordinimi i mëtejshëm, me qëllim për të arritur mënyrën e zbatimit të zgjidhjes së ligjit për përdorimin e gjuhëve, gjegjësisht të vërtetojnë kompetencat …

Read More »

Vazhdon vrasja e popullit sirian nga koalicioni ndërkombëtar i kryesuar nga…

Vazhdon vrasja e popullit sirian nga koalicioni ndërkombëtar i kryesuar nga...

Nga sulmet e së shtunës të avionëve luftarakë të koalicionit ndërkombëtar anti-ISIS të kryesuar nga Amerika në rajonin Djerul Zur, 10 civilë sirianë janë vrarë. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia Mejadin e lajmeve. Sipas burimeve lokale avionët luftarakë amerikanë kanë shkatërruar infrastrukturën dhe zonat e banuara në Dejrul Zur. 29 civilë sirianë gjithashtu janë vrarë në sulmin e koalicionit …

Read More »

Publikohen pamjet ushtarëve serbë të vrarë nga çeta e Azem Galicës në 1924

Publikohen pamjet ushtarëve serbë të vrarë nga çeta e Azem Galicës në 1924

Agjencia FMimages për herë të parë publikon fotografi të ushtarëve serbë të vrarë në betejë e Galicës në Drenicë në vitin 1924. Beteja e Galicës, korrik 1924 Por, marshimi i ushtrisë pushtuese serbe,i filluar natën nga Mitrovica në drejtim të Pejës, me të arritur në fshatin Vojtesh, do të kthehej në drejtim të Galicës dhe “Arbëris së Vogël” duke rrethuar …

Read More »

Kim Jong-Un: Raketat tona mund të përfshijnë tërë SHBA-në

Kim Jong-Un: Raketat tona mund të përfshijnë tërë SHBA-në

Lideri i Koresë Veriore, Kim Jong-Un, ka thënë se raketat balistike interkontinentale të vendit të tij kanë kapacitet të përfshijnë tërë territorin e SHBA-së. Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka premtuar se “do të marrë gjithë hapat e nevojshëm” për të mbrojtur vendin e tij. Deklarata e Kim Jong-Un, e cila është transmetuar nga agjencia shtetërore e lajmeve në Korenë …

Read More »

Ja kush do të jetë ministri nga Maqedonia në Qeverinë kryeministrit Rama

Edi Rama fitoi bindshëm zgjedhjet në Shqipëri, duke i krijuar atij komoditetin që ta krijojë vet Qeverinë, pa ndonjë partner e edhe për të eksperimentuar politikisht. Një nga ‘eksperimentet’ e Ramës u tha të jetë Ministria e Jashtme, të cilën kryeministri shqiptar mund ta ketë rezervuar për dikë nga Kosova, njofton agjencia e lajmeve INA. Si emër për ta udhëhequr …

Read More »

Tragjedi në Gostivar, pardje vdiq babai, sot djali 24 vjeçar

Një tragjedi e rëndë familjare ka ndodhur në një familje shqiptare në fshatin Simnicë të Gostivarit. Të hënën, ndërroi jetë babai ndërsa sot djali i tij 24 vjeçar, njofton Agjencia e Lajmeve Flaka. Vdekja e 24 vjeçarit Miftar Miftari, jo zyrtarisht dhe sipas informatave të para që dalin nga Spitali i Gositivarit ka ndodhur si pasojë e kafshimit nga rriqrat. …

Read More »

Maqedonia refuzon ndihmat nga Kosova – News, Lajme – Vizion Plus

http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV Tweets by VizionPlusTV Maqedonia nuk ka pranuar ofertën për ndihmë të Kosovës, e cila kishte shprehur gatishmërinë për të dërguar trupa të forcës së sigurisë për të ndihmuar rajonin e Tetovës në përballimin e emergjencës së shkaktuar nga përmbytjet. Forcat e sigurisë dhe njësitet e posaçme mund të ndihmonin autoritetet maqedonasve edhe në operacionet e kërkimit për 6-vjeçaren …

Read More »