Tag Archives: aleances

LSDM-BDI e Aleanca pranë paktit për qeverinë në Maqedoni – News, Lajme – Vizion Plus

http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV Tweets by VizionPlusTV Pas takimit ndërmjet liderëve Ali Ahmeti dhe Zaev, tani më pritet të dorëzohen nënshkrimet e deputetëve të BDI-së dhe aleancës për shqiptarët deri tek LSDM që kjo e fundit si garanci e pastaj menjëherë t’i procedojë tek presidenti i shtetit Gjorge Ivanov. Burime brenda LSDM-së konfirmojnë për “Zhurnal” njoftojnë se paralelisht me kërkesën tek Ivanov …

Read More »

Zaev i prerë: Gjuha shqipe do të shkojë në Kuvend edhe pa ‘Venecian’

Zaev i prerë: Gjuha shqipe do të shkojë në Kuvend edhe pa 'Venecian'

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev shprehet i vendosur për ta dërguar në Kuvendin e  Maqedonisë Ligjin për zyrtarizmin e gjuhës shqipe. Ai madje ka thënë se ky ligj, pavarësisht nëse shkon apo jo në Komisionin e Venedikut, siç pretendon partia opozitare VMRO DPMNE, Ligji do të dërgohet në Parlament. Sipas Zaevit ligji mund të miratohet, ndërsa i njëjti të hyjë …

Read More »