Tag Archives: amerikane

Pasojat e uraganit Irma: Majami është bërë qytet fantazmë (Video)

Pasojat e uraganit Irma: Majami është bërë qytet fantazmë (Video)

Miliona amerikanë janë larguar nga Florida. Majami, një margaritar i turizmit është bërë qytet fantazmë Mbi 560 mijë persona në jug të Floridës janë pa rrymë. Uragani tashmë ka marrë viktimat e para, transmeton Telegrafi. “Stuhia është masive, aq e madhe sa që nuk ka dallim në fuqinë e shtrirjes së saj. Ka rrezik ndaj rritjes së valëve të detit”, …

Read More »

Tmerri nuk ka fund për Amerikën, NASA publikon foton. Ja çfarë do të ndodhë

Tmerri nuk ka fund për Amerikën, NASA publikon foton. Ja çfarë do të ndodhë

NASA ka publikuar një foto satelitore të uraganeve Katia, Irma dhe Jose në Karaibe dhe Gjirin e Meksikës. Qendra nacionale amerikane për uragane (NHC) beson se të tre uraganet kanë potencial të godasin territorin amerikan në të njëjtën kohë. Fotografia është bërë nga sateliti Suomi NPP dhe tregon se si duken Majami dhe Florida Jugore derisa uragani Irma po afrohet …

Read More »

Ajazi nga Kumanova, shqiptari që i jepte “vizë” NATO-s për bombardimin e forcave serbe

Ajazi nga Kumanova, shqiptari që i jepte “vizë” NATO-s për bombardimin e forcave serbe

Dhjetë vite ka heshtur, sepse ka qenë i obliguar në bazë të marrëveshjes që ka pasur me forcat amerikane të NATO-s, që çliruan Kosovën. Pas dhjetë viteve, Ajaz Emini nga fshati Llojan i Kumanovës, ka pranuar të flasë për herë të parë në Lajm.Tv dhe në Gazetën Lajm lidhur me detyrën dhe rolin që ka pasur si pjesëtar i forcave …

Read More »

Vajza “Balena Blu” dënohet me dy vjet e gjysmë burg, detyroi të dashurin të vetëvritej (FOTO)

Vajza “Balena Blu” dënohet me dy vjet e gjysmë burg, detyroi të dashurin të vetëvritej (FOTO)

Një e re amerikane është dënuar me dy vjet e gjysmë burg sepse kishte inkurajuar të dashurin e saj të kryente vetëvrasje nëpërmjet teksteve dhe thirrjeve telefonike. Michelle Carter, tashme 20 vjeç, do të shërbejë 15 muaj të mandatit të saj pas hekurave dhe pesë vite punë të detyrueshme në komunitet, raporton “BBC”. Carter u dënua në qershor për vrasjen …

Read More »

Divorc në Shtëpinë e Bardhë? Sipas raporteve Melania dhe Donald ‘flenë të ndarë’

Divorc në Shtëpinë e Bardhë? Sipas raporteve Melania dhe Donald ‘flenë të ndarë’

Përdoruesit e rrjeteve sociale duken se janë të fiksuar me martesën e Donald dhe Melania Trump, sidomos pasi u informuan mbi një detaj të ri tronditës. Sipas një raporti ekskluziv të “Us Weekly”, Çifti Presidencial amerikan nuk fle në të njëjtën shtrat. “Ata nuk kalojnë kurrë natën së bashku “, tha një burim anonim pranë familjes Trump. Edhe pse Donald …

Read More »

Putin përzë 755 diplomatë amerikanë nga Rusia, reagon SHBA: Po e mendojmë përgjigjen

Putin përzë 755 diplomatë amerikanë nga Rusia, reagon SHBA: Po e mendojmë përgjigjen

Departamenti amerikan i shtetit ka vlerësuar se kërkesa e presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, për zvogëlimin e personelit diplomatik të Shteteve të Bashkuara në Rusi për 755 vetë, është “për keqardhje dhe e paarsyshme” dhe ka paralajmëruar se Uashingtoni po e shqyrton përgjigjen e mundshme. “Ne po e vlerësojmë ndikimin e një kufizimi të tillë dhe se si do të …

Read More »

Revolucion mjekësor: Firma zvicerane zbulon terapinë për shërimin e leuçemisë

Revolucion mjekësor: Firma zvicerane zbulon terapinë për shërimin e leuçemisë

Leuçemia, një ndër sëmundjet më të rënda kanceroze, gjendet para mposhtjes nga mjekësia. Siç njofton gazeta zvicerane «Tages Anzeiger» në numrin e së enjtes, një terapi e re do të mundësojë një revolucion në luftimin e kësaj sëmundjeje shpeshherë vdekjeprurëse. Pacientët te të cilët nuk ka ndikuar pozitivisht asnjë terapi e deritanishme, tani kanë shans të shërohen dhe kështu të …

Read More »

Ushtria amerikane hyn në Maqedoni, konvoji i transportuesve luftarak hyjnë nga kufiri bullgar

Në gjashtë karvane me nga 20 automjete luftarake sot në vendkalimin kufitar “Deve Bair” nga Bullgaria në Maqedoni do të hyjnë 300 pjesëtarë të Forcave të armatosura të SHBA-së të cilët do të marrin pjesë në stërvitjen e përbashkët me Armatën e Republikës së Maqedonisë “DRAGOON GUARDIAN 17”. Në Kumanovë pas pjesës zyrtare të fillimit të stërvitjes e cila do …

Read More »

Kuriozitete mbi trupin tonë. Disa zakone, që na e përmirësojnë ose shkatërrojnë jetën

A e dinit se 7% e popullsisë amerikane deklarojnë se nuk bëjnë dush kurrë? Gjatë një viti, njeriu i lëviz qerpikët mesatarisht 4 milion e 200 mijë herë. Në lëkurën e njeriut jetojnë më shumë organizma, sesa të gjithë njerëzit që jetojnë në tokë. Përdorimi i kufjeve gjatë ditës, rrit numrin e baktereve 700-fish. Puthja stimulon rreth 29 muskuj, të …

Read More »