Tag Archives: anguilla

IRMA’S FURYHurricane Irma – fears grow for pregnant British mum, 27, and beauty queen sister, 29, after Caribbean mega-storm kills at least 10

Auto Draft

The holiday paradise was reduced to rubble when the most powerful Atlantic Ocean storm ever recorded smashed through the region on a devastating path to the US. At least 10 people are believed to have died – a two-year-old child in Barbuda, one person in Anguilla, and eight in the French part of St Martin. Afiya Frank, 27, and former …

Read More »

Shkatërrohen dy ishuj në Karaibe nga uragani i tmerrshëm (Foto)

Shkatërrohen dy ishuj në Karaibe nga uragani i tmerrshëm (Foto)

Dy ishuj karaibianë, Anguilla dhe Shën Martin, tashmë janë shkatërruar nga uragani Irma, i cili po cilësohet si një ndër më të rrezikshmit deri më tani, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express. Uragani Irma, i nisur nga Oqeani Atlantik, ka goditur Ishujt Karaibe, por më së shumti ka dëmtuar ishujt e territorit të jashtëm francez, Anguilla, Shën Martin dhe Shën Berthemely …

Read More »