Tag Archives: autostrades

Shtyhet për një vit fillimi i autostradës Serbi – Kosovë

Ndërtimi i autostradë nga Nishi për në Merdar,siç njoftojnë medie serbe, pritet të fillojë në vitin e ardhshëm, transmeton Koha.net Edhe pse më herë ishte thënë se një segment i kësaj autostrade do të fillonte sivjet, ai është shtyrë për vitin që vjen. Gjatësia totale e autostradës Nish- Merdar është 77 kilometra. Më herët ishte bërë me dije se jo do të kushtojë 855 milionë euro. Sipas medieve nga Beogradi, nuk dihet se si do të financohet kjo rrugë,......

Read More »

Përurohet segmenti i parafundit i autostradës “Arbën Xhaferi”

Ministria e Infrastrukturës do të mbajë nesër ceremoninë e përurimit të segmentit të tretë, njëherësh i parafundit, të autostradës R6 “Arbën Xhaferi”, Prishtinë-Hani i Elezit. Përurimi këtij segmenti do të mbahet nën moton e kampanjës “JO SHPEJTËSISË, PO SIGURISË”, e cila kampanjë ka për qëllim vetëdijesimin e ngasësve të automjeteve dhe rritjen e sigurisë në trafik. Ceremonia e përurimit të segmentit të tretë do të mbahet në......

Read More »