Tag Archives: avokati

Reshitaj merr përkrahje nga Avokati i Popullit për zgjidhjen e problemeve mjedisore

Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Albena Reshitaj, ka marrë përkrahje nga Avokati i Popullit, Hilmi Jashari, për zgjidhjen e problemeve mjedisore në vend. Reshitaj, gjatë një takimi të zhvilluar sot me Jasharin, e ka njoftuar këtë të fundit me projektet dhe veprimet e MMPH-së në përmirësimin e gjendjes se mjedisit, duke vlerësuar se duke mbajtur mjedisin e pastër, duke luftuar ndotjen e ujit, tokës e ajrit ne mbrojmë të drejtat elementare te të drejtave të njeriut. Nga ana tjetër, Jashari, sipas njoftimit......

Read More »

Avokati i Popullit do ta mbështesë Ministren Reshitaj

Ministrja Reshitaj dhe Avokati i popullit diskutojnë për ambientin Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Albena Reshitaj priti sot në takim Avokatin e Popullit Hilmi Jashari, me të cilin diskutuan për thellimin e bashkëpunimit mes dy institucioneve. Ministrja Reshitaj e njoftoi avokatin e popullit me projektet dhe veprimet e saj në përmirësimin e gjendjes se mjedisit, duke vlerësuar se duke mbajtur mjedisin e pastër, duke luftuar ndotjen e ujit, tokës e ajrit ne mbrojmë të drejtat elementare te të drejtave të njeriut. Sipas kumtesës për media dërguar nga kjo ministri, avokati Jashari vlerësoi përkushtimin e ministres në përmirësimin e gjendjes së mjedisit dhe theksoi rëndësinë e ndërgjegjësimit të qytetareve mbi rëndësinë që ka një mjedis i pastër. Ai më tej ofroi përkrahjen e pa rezervë për ministren Reshitaj në reduktimin e ndotjes së ajrit, tokës, burimeve ujore, liqeneve si dhe në zbatimin e kornizës ligjore që lidhet me mjedisin si hap shumë i rëndësishëm dhe i domos..

Read More »

Ora News – Adriatik Llalla i shpëton vettingut, avokati: Suksesi i parë i reformës në drejtësi

Subscribe në Ora News këtu Ish-prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla, nuk do ti nënshtrohet vettingut. Kolegji i Posaçëm i Apelimit rikonfirmoi sot vendimin e KPK-së, për ndërprerjen e vettingut ndaj ish-kryeprokurorit. Vendimi i KPK-së për Llallën ishte ankimuar nga Komisioneri Publik me pretendimin se ish-kryeprokurori nuk ka zbatuar procedurat për dorëheqjen dhe vazhdon të gëzojë statusin e magjistratit. Kryesuesi i trupës gjykuese, Sokol Çomo, deklaroi: Trupa gjykuese vendosi me shumicë të votave të anëtarëve të tij vendosi ndryshimin e vendimit numër 2 datë 16.02.2018 të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit si më poshtë: 1-Ndërprerjen e procesit të rivlerësimit ndaj subjektit të rivlerësimit Adriatik Llalla. 2- Ndalimin e emërimit të Adriatik Llallës gjyqtar apo prokuror i çdo niveli, anëtarë i Këshillit të Lartë Gjyqësor apo Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Inspektor i Lartë i Drejtësisë, prokuror i Përgjithshëm për një periudhë prej 15 vitesh. Ndaj këtij vendimi subjek..

Read More »

Ora News -Adriatik Llalla i shpëton vettingut, avokati: Ligji fitoi

Subscribe në Ora News këtu Ish-prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla, nuk do ti nënshtrohet vettingut. Kolegji i Posaçëm i Apelimit rikonfirmoi sot vendimin e KPK-së, për ndërprerjen e vettingut ndaj ish-kryeprokurorit. Vendimi i KPK-së për Llallën ishte ankimuar nga Komisioneri Publik me pretendimin se ish-kryeprokurori nuk ka zbatuar procedurat për dorëheqjen dhe vazhdon të gëzojë statusin e magjistratit. Kryesuesi i trupës gjykuese, Sokol Çomo, deklaroi: Trupa gjykuese vendosi me shumicë të votave të anëtarëve të tij vendosi ndryshimin e vendimit numër 2 datë 16.02.2018 të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit si më poshtë: 1-Ndërprerjen e procesit të rivlerësimit ndaj subjektit të rivlerësimit Adriatik Llalla. 2- Ndalimin e emërimit të Adriatik Llallës gjyqtar apo prokuror i çdo niveli, anëtarë i Këshillit të Lartë Gjyqësor apo Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Inspektor i Lartë i Drejtësisë, prokuror i Përgjithshëm për një periudhë prej 15 vitesh. Ndaj këtij vendimi subjek..

Read More »

Ora News – Avokati i Popullit të Meksikës mirënjohje Konsullit Ndroqi

Subscribe në Ora News këtu Forcimi i marrëdhënieve Shqipëri-Meksikë, falë rolit të Konsullatës së Nderit në Tiranë drejtuar nga zoti Ylli Ndroqi ishte në qendër të takimit mes Konsullit dhe Avokatit të Popullit të Meksikës. Luis Raul Gonzales Peres vlerësoi veçanërisht pasionin dhe dashurinë me të cilin Konsulli i Nderit ndihmon Meksikën dhe çdo mekikan që ka nevojë për mbështetjen e tij. Për më shumë lexoni në The post Ora News – Avokati i Popullit të Meksikës mirënjohje Konsullit Ndroqi appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Avokati demokrat që po synon asamblenë e Shtetit të Nju Jorkut

Vedat Gashi nisi fushatën Me mbështetjen e qindra perkrahësve, familjarë, miq, bashkëkombas, bashkëqytetarë, avokati demokrat, Vedat Gashi, nisi në Yorktaun fushatën e tij për qarkun e 94-të të Vesçesterit për Asamblenë e Shtetit të Nju Jorkut./21Media The post Avokati demokrat që po synon asamblenë e Shtetit të Nju Jorkut appeared first on RTV21.

Read More »

Ministrat dhe ish ministrat i pret burgu, avokati i njohur tregon sa vite mund të dënohen ata

Ministrat dhe ish ministrat i pret burgu, avokati i njohur tregon sa vite mund të dënohen ata Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka nxjerrë vendim për fillimin e hetimeve për privatizimin e katër hidrocentraleve në mënyrë tinëzare bashkë me rrjetin e shpërndarjes dhe furnizimit me energji elektrike. Burimet e KALLXO.com brenda Prokurorisë së Shtetit kanë konfirmuar se para pak çastesh, Prokuroria Speciale ka dorëzuar në Gjykatën e Prishtinës vendimin për nisjen e hetimeve ndaj tetë personave të përfshirë në shitjen e Distribucionit të KEK-ut. Në lidhje për këtë çështje, avokati Tomë Gashi, ka thënë për gazetën ‘’Bota sot’’ se ata rrezikojnë të dënohen deri në 5 vite burgim. ‘’Akuza është ngritur për veprën penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare, dhe për këtë vepër është i paraparë dënimi deri në 5 vite burgim. Të akuzuar janë ministra aktual dhe ish ministra dhe kjo situatë është bërë thuja se çështje e rëndomtë nga se askush nuk e merr seriozisht këtë situatë. Në Qever..

Read More »

Lidhja me pornostaren, Trump: Avokati i ri do t’iu tregojë të vërtetat

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka thënë se avokati i tij i ri do të “shpjegojë faktet e vërteta” në lidhje me çështjen ligjore, ku përfshihen pretendimet e pornostares Stormy Daniel për një lidhje me të dhe kryerjen e një pagese ndaj saj për ta detyruar që të heshte në kohën e zgjedhjeve presidenciale. Rudy Giuliani këtë javë kundërshtoi deklaratat e zotit Trump duke e distancuar veten nga paratë që iu dhanë pornostares Daniels. Ndërkohë Shtëpinë e Bardhë, Trump tha se Giuliani ishte i ri në punë dhe “nuk ishte njohur me gjithçka”. Presidenti nuk ka specifikuar se çfarë mendonte se avokati i tij i ri kishte gabuar. “Ai filloi dje nga puna”, u tha Trump gazetarëve të premten, kur e pyetën për Z. Giuliani, ndërsa ai u largua nga Shtëpia e Bardhë. “Ai do të paraqesë fakte të drejta”, theksoi Trump. Para se të hipte në Air Force One, ai u tha gazetarëve se ish-kryetari i bashkisë së Nju Jorkut është “një djalë i veçantë” i cili e kupton “gjuetinë e shtrigave”. “Unë do t’ju them se..

Read More »

Avokati i Popullit me rekomandime për parandalimin e nepotizmit në Universitetin e Prishtinës

Avokati i Popullit, më 16 mars 2018, ka nxjerrë Opinionin në lidhje me parandalimin e nepotizmit në Universitetin e Prishtinës, me ç’rast rekomandohej ky i fundit që të vë në jetë legjislacionin e brendshëm dhe praktikat më të mira të parandalimit të nepotizmit, transmeton Koha.net. Siç thuhet në njoftim, bazuar në Opinionin e dhënë të Avokatit të Popullit, Universiteti i Prishtinës, më 2 maj 2018, ka miratuar rekomandimet që dalin nga ky opinion si dhe ka paraqitur në formë të......

Read More »

Avokati i Popullit: Sulmet ndaj gazetarëve të zgjidhen në mënyrë efikase

Avokati i Popullit ka publikuar Raportin me Rekomandime me qëllim të trajtimit të lirisë së shprehjes Dita Botërore e Lirisë së Shtypit përsëri e gjen vendin në përpjekje për t’i tejkaluar sfidat e deritanishme për garantimin e lirisë së shtypit si e drejtë themelore, dhe tregues i nivelit të zhvillimit të demokracisë dhe respektimit të standardeve ndërkombëtare për të drejtat e njeriut në përgjithësi. Kështu thuhet në deklaratën për media të Avokatit të Popullit me rastin e Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit, e cila ka për simbolikë përqendrimin e vëmendjes në rëndësinë e lirisë së shtypit, duke reflektuar në të drejtën për informim dhe lirinë e shprehjes. Avokati i Popullit përkujton se më 2 nëntor 2017 ka publikuar Raportin me Rekomandime me qëllim të trajtimit të lirisë së shprehjes dhe lirisë së mediave, në fokus të të cilit janë rastet e sulmeve fizike dhe kërcënimeve ndaj gazetarëve. Raporti tërheq vërejtjen mbi nevojën e avancimit të kornizës legjislative, e cila do të gar..

Read More »