Tag Archives: boterore

Çdo 10 minuta, një vajzë në botë humb jetën nga dhuna

Çdo 10 minuta, një vajzë në botë humb jetën nga dhuna

Çdo e 7-ta vajzë e moshës 15-19 vjeçare në botë detyrohet të martohet. Në çdo 10 minuta në botë humb jetën një vajzë për shkak të dhunës. Si rezultat i iniciativave të Turqisë, 11 Tetori që nga viti 2012 shënohet si “Dita Botërore e Vajzave”. Sipas Fondit të Kombeve të Bashkuara për Popullatën (UNFPA) komuniteti global edhe pse në 15 …

Read More »

Princi William dhe Kate kujtojnë një nga betejat më të përgjakshme të Luftës së Parë Botërore

Princi William dhe Kate kujtojnë një nga betejat më të përgjakshme të Luftës së Parë Botërore

Princi William dhe dukesha e Kembrixhit, Kate Midelton, janë bashkuar me Kryeministre britanike Theresa May në Belgjikë për të shënuar qindvjeçarin e fillimit të Betejës së Passchendaelës , një nga betejat më të përgjakshme të Luftës së Parë Botërore. Gjysmë milioni ushtarë aleatë dhe gjermanë u vranë, u plagosën ose u zhdukën gjatë luftimeve. Princi William tha se Britania dhe …

Read More »

Alarmohet Serbia: Simboli i Beogradit është një shqiptar me plis

Alarmohet Serbia: Simboli i Beogradit është një shqiptar me plis

Sipas mediave serbe, më në fund u zbulua një “tradhti” e skulptorit të famshëm kroat, Ivan Meshtriviq, i cili në përmendoren e njohur të “Fitimtarit të Beogradit“ (Beogradski Pobednik) e kishte skulpturuar një shqiptar me plis. Sipas tyre, ky ishte një mashtrim i madh që i është bërë popullit serb. Kjo përmendore me dekada të tëra e ka fshehur mashtrimin …

Read More »

Serbi i shkruan shqiptarit: Çfarë i thashë për ju tim biri kur vizitova Shkodrën

Letra e presidentit serb Aleksandër Vuçiç e botuar dje në mediat botërore, ku i kërkonte popullit serb të reflektonte mbi marrëdhëniet me shqiptarët dhe premtonte një marrëveshje me Kosovën, u komentua si një kthesë e fortë e politikës serbe. Vuçiç ka krijuar dhe një miqësi të veçantë me kryeministrin shqiptar Edi Rama, diktuar nga një vizion gjerman mbi influencën në …

Read More »

TRE DITE NGA NJE JETE FILMA SHQIP

.Tre ditë nga një jetë” është film shqiptar i prodhuar në vitin 1986 me regji nga Lisenko Malaj, skenarist Teodor Laço, producent Kinostudio “Shqipëria e Re” dhe me muzikë të kompozuar nga Hajg Zaharjan. Përmbajtja e filmit:Dy regjisorë të rinj Iliri dhe Sandri po punojnë për një film të ri që i merr ngjarjet nga betejat kundër nazistëve gjatë luftës …

Read More »