Tag Archives: dimitrov

Qeveria Zaev thyen akullin me Edi Ramën

Pas një kohe të gjatë të raporteve të ngurta mes qeverisë së kaluar të Maqedonisë dhe qeverisë shqiptare, thyhet akulli, njofton agjencia e lajmeve INA. Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, me ftesë të kolegut të tij Ditmir Bushati, nesër do të qëndrojë për vizitë pune në Republikën e Shqipërisë. Në suaza të vizitës, krahas …

Read More »

Maqedonia refuzon emrin FYROM: Nuk ka asnjë lidhje me gjuhën tonë

Maqedonia refuzon emrin FYROM: Nuk ka asnjë lidhje me gjuhën tonë

Maqedonia ka refuzuar mbajtjen e akronimit “FYROM” si emrin e saj zyrtar, duke thënë se ky emër nuk ka asnjë lidhje me gjuhën maqedonase e se i ngjan më shumë një gjuhe të filmave fanta-shkencë. Në një konferencë për shtyp në Bruksel, së bashku  me zyrtarë të BE-së, ministri i Jashtëm maqedonas Dimitrov deklaroi: “Kur ju thoni FYROM për Maqedoninë, …

Read More »