Tag Archives: dreke

Kush vjen per dreke/ Kur dhe ku u shpik akullorja (12.06.2018)

Vera e nxehtë dhe temperaturat e larta i shtyjnë njerëzit të gjejnë mënyra për t’u freskuar. Kjo kërkesë mundësoi krijimin e shumë pajisjeve dhe traditave të reja teknike. Por vetëm një prej tyre arriti të kapte imagjinatën dhe dëshirat tona, duke i dhënë të gjithëve kohë për të shijuar momente në diell dhe duke u ftohur si kurrë më parë. Kjo është historia e akullores të cilën blogerja e ushqimit Kristi Janku ndau me të gjithë në emisionin “Kush vjen për drekë” në Tv Klan. Akullorja e parë u shfaq në Persinë e lashtë rreth 2.500 vjet më parë dhe në atë kohë ata u bazuan në ujin e ëmbëlsuar i cili ftohej në akull e më pas thyhej në copëza të vogla duke u dekoruar me fruta dhe shtresa të ndryshme. Kjo traditë e prodhimit të akullores dalë ngadalë arriti në Perandorinë Greke dhe Romake dhe përdoreshin nga fisnikëria dhe mbretërit. Pas rënies së perandorisë Romake transportimi i akullit nga malet u ndalua dhe akulloret u bënë gjithnjë edhe më të shtrenjta. Pas shekullit të XIII dhe XIV I..

Read More »

Kush vjen per dreke/ Pjata e gazetares Mira Kazhani (12.06.2018)

Gazetarja e njohur Mira Kazhani ishte sot e ftuar në emisionin “Kush vjen për drekë” në Tv Klan. Ajo tregoi se ka marrëdhënie të mira me kuzhinën dhe se i pëlqen të eksperimëntojë dhe të improvizojë. Sot gazetarja kishte zgjedhur të improvizojë një recetë me fileto pule me karrota dhe kunguj të njomë. The post Kush vjen per dreke/ Pjata e gazetares Mira Kazhani (12.06.2018) appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Kush vjen per dreke/ Pjata e futbollistit Armando Sadiku (12.06.2018)

Futbollisti i Kombëtares Shqiptare, Armando Sadiku ishte sot i ftuar në emisionin “Kush vjen për drekë” Ndryshe nga çjemi mësuar ta shikojmë në fushë ku është tejt aktiv, në kuzhinë duket se Sadiku e ka bëtejën të humbur. Vetë futbollisti tregoi se nuk di të gatuaj, por të vetmet receta që mund të përgatisë janë, sallata, vezët dhe makaronat. Sot Sadiku kishte zgjedhur të përgatisë pikërisht një sallatë cezar. The post Kush vjen per dreke/ Pjata e futbollistit Armando Sadiku (12.06.2018) appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Kush vjen per dreke/ Armando Sadiku flet per te fejuaren, tregon si u njohen (12.06.2018)

Ndryshe nga ç’jemi mësuar ta shikojmë në fushë ku është tejt aktiv, në kuzhinë duket se futbollisti i Kombëtares Shqiptare, Armando Sadiku e ka bëtejën të humbur. Ai ishte sot i ftuar në emisionin “Kush vjen për drekë”, në Tv Klan nga ku tregoi se nuk di të gatuaj, por të vetmet receta që mund të përgatisë janë, sallata, vezët dhe makaronat. Gjatë emisionit Sadiku po ashtu foli edhe për fejesën. Ai tregoi se është njohur me Elonën në Zyrih gjatë kohës që luante atje. “Unë jam fejuar me një vajzë nga Kosova. Ajo është nga Drenica dhe quhet Elona. Ajo ka lindur në Gjermani dhe ne jemi njohur kur unë luaja atje”, tregoi Sadiku. The post Kush vjen per dreke/ Armando Sadiku flet per te fejuaren, tregon si u njohen (12.06.2018) appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Kush vjen per dreke/ Perballja Nanaj-Daka, kush ishte pjata me e mire (11.06.2018)

Agjentja e turizmit Albana Nanaj dhe gazetarja Dori Daka ishin sot të ftuara në emisionin “Kush vjen për drekë” në Tv Klan. Nanaj tha se ka marrëdhënie shumë të mira me gatimin dhe sot kishte zgjedhur të përgatisë mish të pjekur dhe sallatë me rukola. Ndërkohë Daka kishte zgjedhur të përgatise sot fileto pule me asparag. The post Kush vjen per dreke/ Perballja Nanaj-Daka, kush ishte pjata me e mire (11.06.2018) appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Kush vjen per dreke/ Pjata e agjentes se turizmit Albana Nanaj (11.06.2018)

Agjentja e turizmit Albana Nanaj ishte sot e ftuar në emisionin “Kush vjen për drekë” në Tv Klan. Nanaj tha se ka marrëdhënie shumë të mira me gatimin dhe se i pëlqen të eksperimentojë në kuzhinë. Ndërkohë sot agjentja e turizmit kishte zgjedhur të përgatisë mish të pjekur dhe sallatë me rukola. The post Kush vjen per dreke/ Pjata e agjentes se turizmit Albana Nanaj (11.06.2018) appeared first on ABC24.AL.

Read More »

E diela shqiptare – Per dreke me mua! (10 qershor 2018)

www.tvklan.al Talk-show LIVE nga Ardit Gjebrea ne KLANHD & TVKLAN; Një garë e re nisi sot në rubrikën “Për drekë me mua”, mes këngëtares Çiljeta Xhilaga, gazetarit sportiv Alban Xhihani dhe aktorit Gent Hazizaj. Konkurrenti i parë që tregoi aftësitë e tij në gatim ishte aktori i njohur, i cili i surprizoi të gjithë. Jo vetëm se është i biri i një shefeje kuzhine, por më shumë për faktin se i është dashur të mësojë të gatuajë kur ka qenë emigrant në Itali. “Atje kam mësuar të gatuaj dhe jam tip që gatuaj shpejt dhe madje nuk bëj dhe pis”, tregoi aktori i njohur. Ai përgatiti 4 pjata për të ftuarit e tij, edhe pse vetëm 3 nevojiteshin për konkurrimin. Pjata e parë e quajtur “Uzo”, ishte një sallatë me lakër, ullinj dhe finok, madje për përbërësit të fundit ai kishte marrë frymëzimin dhe për t’i vënë emrin pjatës, pasi finoku ngjason me shijen e uzos. “Edhe pse sallatë dimërore, lakra është evidentuar si një nga dy perimet që parandalojnë diabetin”, e ka vlerësuar dietologia Blerina B..

Read More »