Tag Archives: eshte

Pse Izet Gjinovci është ‘mbret’ për sporte me dorë?

Sekretari i përgjithshëm i Federatës së Hendbollit të Kosovës, Izet Gjinovci, është ‘mbret’ për sporte me dorë sepse ka garat më të organizuar për të gjitha kategoritë dhe ka kombëtare qoftë te seniorët e senioret. Gjinovci me stafin e tij ka një plan të madh, që me një punë të madhe ta kthejë hendbollin në një primat që e gëzonte në vitet e 80-ta. Gjinovci ka të gjitha kategoritë e kombëtareve dhe ka një hap para me sportet tjera. Ai ka ligat e grupmoshave të reja dhe garojnë në formë të ligës, kjo është shumë domethënëse. The post Pse Izet Gjinovci është ‘mbret’ për sporte me dorë? appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Kjo është pasuria e Dardan Molliqaj

Deputeti i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj ka deklaruar në Agjencionin Kundër Korrupsion, pasurinë që ai posedon. Në deklarimin e tij Molliqaj ka treguar se ka një shtëpi 250 metra katror që kap vlerën e 60 mijë eurove dhe tokë 45 ari që kapin vlerën e 45 mijë eurove, të dyja këto në pronësi të prindit të tij. Vetura e vjetër sjell rrezik të ri, por ju meritoni më shumë! Përkundër kësaj, Dardan Molliqaj ka treguar se aktualisht jeton me qera në lagjen “Mati1” në Prishtinë. Molliqaj ka treguar se posedon një veturë të tipit Alfa Romeo në vlerë prej 4 mijë euro, të cilën e ka blerë nga kursimet e pagës. Deputeti i PSD-së në deklarimin e tij ka bërë të ditur se posedon para të gatshme në vlerë prej 3 mijë e 529 euro në bankën “TEB”. Paga vjetore e deputeti Molliqaj nga Kuvendi i Kosovës është 7 mijë e 490 euro Neto. The post Kjo është pasuria e Dardan Molliqaj appeared first on Lajmet e Fundit - FISHMEDIA.

Read More »

Ambasadori i Britanisë thotë se është e turpshme për Kosovën që Xhabir Zharku u kthye si njeri i lirë

Ambasadori i Britanisë thotë se është e turpshme për Kosovën që Xhabir Zharku u kthye si njeri i lirë

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuara në Republikën e Kosovës, Ruairi O’Connell përmes llogarisë së tij në Facebook, ka shprehur shqetësimin për kthimin e Ish- Kryetarit të Kaçanikut, Xhabir Zhark në Kosovë, raporton Gazeta Blic. O’Conell e ka cilësuar kthimin e Zharkut si të turpshëm për Kosovën, edhe më i turpshëm sipas Ambasadorit është se si drejtësia në Kosovë nuk ka arritur t’i ndalojë politikanët e tjerë që sipas tij janë kriminel.Ai ka shkruar duke thënë se Mbretëria e Bashkuar ka nevojë që Kosova të jetë një partner serioz në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Postimi i plotë i O’Connell i përkthyer në gjuhën shqipe: Xhabir Zharku është dënuar me tri vjet burgim për krimet të cilat ai i ka bërë. Kthimi i tij në Kosovës si njeri i lirë është i turpshëm. Por turpi i vërtetë është se gjatë gjashtë viteve që kur Zharku u lejua të i ikte drejtësisë, nuk është bërë asgjë për t’i ndaluar politikanët e tjerë kriminel që kanë bërë të njëjtën gjë. Nuk shoh asnjë arsye ..

Read More »

‘Ta quash femrën gjini e dobët është shpifje’

‘Ta quash femrën gjini e dobët është shpifje’

Ta quash femrën gjini e dobët është shpifje- është padrejtësia e mashkullit ndaj femrës. Nëse me forcë nënkuptojmë forcën brutale, atëherë po, është e vërtetë që femra është më pak brutale se mashkulli. Por, nëse me forcë nënkuptojmë forcën morale, në këtë pikë gruaja është jashtëzakonisht më superiore se mashkulli…..Pa gruan, mashkulli nuk do të ishte. Nëse jo-dhuna do të ishte ligji i qënjes tonë, e ardhmja do të ishte me gruan. Kush mund ti bëjë më shumë thirrje zemrës se sa gruaja? Mahatma Gandi The post ‘Ta quash femrën gjini e dobët është shpifje’ appeared first on KultPlus.

Read More »

Sporti më brutal në botë është futbolli tradicional italian “Calcio Fiorentino”

Kupa botërore e FIFA’s është duke u afruar e si duket të gjithë janë të dhënë pas kësaj loje të bukur, ku përfshihen edhe këta njerëz me tatuazhe të Florence’s së Italisë me futbollin ‘alternativ’ të tyre, të quajtur “Calcio Fiorentino”. Ky sport, mbahet për çdo vit në qytetin italian nga ekipi i Santa Croce deh aty sfidohen goditjet ndaj njëri tjetrit, me to shënohen pikë e çmimi i vetëm i fitores është lavdia, transmeton koha.net. Kjo ndeshje vjetore......

Read More »

O’Connell: “Kthimi i Zharkut si një njeri i lirë është i turpshëm”

“Britania e Madhe ka nevojë që Kosova të jetë një partner serioz” Ambasadori britanik në Kosovë, Ruairi O’Connell ka thënë se kthimi i Xhabir Zharkut në Kosovë si një njeri i lirë është i turpshëm. Sipas ambasadorit, turpi i vërtetë është se në gjashtë vjet që kur Zharku u lejua t’i shpëtojë drejtësisë, asgjë nuk është bërë për të ndaluar politikanët e tjerë kriminelë të bëjnë të njëjtën gjë. “Nuk shoh asnjë arsye për një dispozitë ligjore që i lejon kriminelët të largohen nga vendi dhe të jetojnë jashtë vendit në vend që ta mbajnë dënimin e tyre në burg”, ka shkruar O’Connell në Facebook. Ai poashtu ka shkruar se shpreson që reformat e drejtësisë do ta mbyllin këtë shteg dhe kështu t’i japin mbështetje atyre policëve dhe prokurorëve që janë seriozë rreth luftës së krimit të organizuar. “Britania e Madhe ka nevojë që Kosova të jetë një partner serioz në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”, ka përfunduar O’Connell. Ish- kryetari i Kaçanikut ishte dënuar me 3 vjet ..

Read More »

Ambasadori britanik thotë se kthimi i Zharkut si një njeri i lirë është i turpshëm

“Britania e Madhe ka nevojë që Kosova të jetë një partner serioz” Ambasadori britanik në Kosovë, Ruairi O’Connell ka thënë se kthimi i Xhabir Zharkut në Kosovë si një njeri i lirë është i turpshëm. Sipas ambasadorit, turpi i vërtetë është se në gjashtë vjet që kur Zharku u lejua t’i shpëtojë drejtësisë, asgjë nuk është bërë për të ndaluar politikanët e tjerë kriminelë të bëjnë të njëjtën gjë. “Nuk shoh asnjë arsye për një dispozitë ligjore që i lejon kriminelët të largohen nga vendi dhe të jetojnë jashtë vendit në vend që ta mbajnë dënimin e tyre në burg”, ka shkruar O’Connell në Facebook. Ai poashtu ka shkruar se shpreson që reformat e drejtësisë do ta mbyllin këtë shteg dhe kështu t’i japin mbështetje atyre policëve dhe prokurorëve që janë seriozë rreth luftës së krimit të organizuar. “Britania e Madhe ka nevojë që Kosova të jetë një partner serioz në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”, ka përfunduar O’Connell. Ish- kryetari i Kaçanikut ishte dënuar me 3 vjet ..

Read More »

Ivanovi iku nga takimi me Zaevin, thotë se marrëveshja është e dëmshme për Maqedoninë

Ivanov: Nuk do të legalizoj “ndërtime politike pa leje” Marrëveshja me Greqinë është marrëveshje personale e Qeverisë. Ajo është e dëmshme për Republikën e Maqedonisë dhe unë nuk do të legalizoj “ndërtime politike pa leje”, deklaroi sot presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov. Sipas tij, me këtë marrëveshje më shumë hapen, sesa që mbyllen çështje. “Marrëveshja e këtillë e dëmshme, e cila është e vetme në historinë e njerëzimit, për mua është e padenjë dhe e papranueshme. Me këtë marrëveshje po shkelet Kushtetuta, ligjet dhe po cenohen institucionet shtetërore. Nuk do të legalizoj “ndërtime politike pa leje”. Qeveria nuk kishte fuqi dhe guxim për të ndërtuar një qëndrim të përbashkët dhe të arrihet konsensus nacional. I gjithë ky proces i negociatave, zhvillohej në mënyrë joserioze, të papërgjegjshme dhe jotransparente, gjë për të cilën dëshmon edhe rezultati përfundimtar. Qytetarë të nderuar, teksti i marrëveshjes paraqet dështim për Republikën e Maqedonisë. Me atë nuk ..

Read More »

O’Connell: Kthimi i Zharkut si njeri i lirë në Kosovë është turp

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruari O’Connell ka kritikuar ashpër institucionet e Kosovës për rastin e Xhabir Zharkut dhe ka kërkuar marrjen e masave, siç ka thënë, që kriminelët në të ardhmen të mos arratisen nga vendi. “Kthimi i tij në Kosovë si një njeri i lirë, është turp. Turpi kryesor është që në këto 6 vjet që kur ai u lejua t’i ikë drejtësisë, asgjë nuk është bërë që t’i ndalojë politikanët tjerë......

Read More »

Ora News – Kush është aktivistja që sulmoi me salcë ministren Nikolla

Subscribe në Ora News këtu Por kush është Mirela Ruko, studentja e socialogjisë që kreu aktin protestues ndaj ministres Nikolla? Ajo është një prej aktivistes të lëvizjes “Për universitetin”. Ka marrë protesta të ndryshme sidomos në ato të organizuara nga studentët për ligjin e ri të arsimit të lartë. Ruko ka protestuar për muaj me radhë kundër politikave arsimore të ministres Nikolla. Bashkë me aktivistë të tjerë ajo ka krijuar Lëvizjen Për Universitetin një ndër përfaqësitë e studentëve për të shprehur shqetësimet e kësaj kategorie. Mirela Ruko është një ndër aktivistët që qëlloi me vezë në drejtim të ministrit të Shëndetësisë Ilir Beqaj si dhe protagonist kryesore në protestën para kryeministrisë, ku godina e ekzekutivit u lye me bojë. Për më shumë lexoni në: The post Ora News – Kush është aktivistja që sulmoi me salcë ministren Nikolla appeared first on ABC24.AL.

Read More »