Tag Archives: festivalit

Filloi edicioni i 16-te i festivalit mbarëkombëtar ne Tropojë

Veseli merr mbështetjen e eurodeputetëve për liberalizimin e vizave

“Sofra Dardane” Në Bajram Curr, ka filluar edicioni i 16-te i festivalit mbarëkombëtar te këngëve dhe valleve popullore “Sofra Dardane”. Edhe në këtë edicion në skenën e këtij festivali të organizuar nga Unioni Artistik i Kombit Shqiptar, po performojnë ansamble nga të gjitha trevat shqiptare. Me këtë rast, organizatorët e nderuan drejtoreshën e Radio Televizionit 21, Afërdita Saraçini Kelmendi me titullin “Gjergj Kastriot Skenderbeu”./21Media The post Filloi edicioni i 16-te i festivalit mbarëkombëtar ne Tropojë appeared first on RTV21.

Read More »

Sonte nis edicioni i 71-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Kanë

Sonte do të hap siparin për herë të 71-të një ndër festivalet më prestigjioze botërore të filmit ndërkombëtar. Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Kanë do të filloi sonte me shfaqjen e filmit nga regjisori iranian, Asgard Farhadi, ndërsa deri më 19 maj, 21 shfaqje do të garojnë për Palmën e Artë. Ndër filmat në garën për çmimin kryesor të festivalit janë arritjet e veteranëve të kinemasë botërore, si regjisori Jean-Lik Godar dhe Spike Lee, të cilët kthehen në këtë festival pas 27 vjetëve, kur për herë të fundit morën pjesë me “Jungle Fever”. Festivali do të hapin aktorët Javier Bardem dhe Penelope Cruz me një triller psikologjik “Todos lo saben”, regjinë e së cilit e ka bërë iraniani Farhadi, i cili është në xhirimet e filmit të ri në gjuhën spanjolle. Kujtojmë se organizatorët u kanë ndalur artistëve të marrin me vete telefonat celular në qilimin e kuq duke mos i lejuar që të bëjnë ‘selfie’. Theksojmë se presidentja e jurisë nëntë anëtarëshe është aktorja australiane Kate Blanchet..

Read More »

Përfundon edicioni i parë i festivalit “Prishtina Arts and Architecture Festival”

Alberina Haxhijaj Të premten në kuadër të “Prishtina Arts and Architecture Festival” është bërë ndarja e shpërblimeve për kategoritë të cilat kanë qenë në gara, ndërsa mbrëmë është bërë mbyllja e festivalit, shkruan KultPlus. Hapja e festivalit është bërë me sfilatën e kreacioneve nga studentët e Fakultetit të dizajnit dhe modës, të mentoruar nga kreatore e njëkohësisht edhe profesoreshat në Universitetin AAB, Krenare Rugova dhe Albulena Borovci. Ndërsa gjatë dy netëve të para të festivalit janë shfaqur edhe 14-të filma pjesëmarrës. Në kuadër të festivalit është organizuar edhe konferencë e arkitekturës dhe po ashtu është mbajtur edhe një koncert i muzikës akuzmatike, kompozitore Donika Rudi. Kurse festivali është përmbyllur mbrëmë, ku janë paraqitur veshjet autoktone të Kosovës, shoqëruar nga prezantimi-tradita e përgatitjes së ushqimit tradicional dhe degostimit. E po ashtu edhe me vizita të organizuara në Muzeun e Kosovës dhe në Zonën historike të Prishtinës. Koordinatori i Fest..

Read More »

Ansambli “Mati” Nga Burreli, fitues i festivalit “Hasi jehon 2018”

Mbrëmjen e së shtunës, në Gjonaj të Hasit, me ndarjen e çmimeve për ruajtësit me fanatikë të folklorit burimor, u mbyll edicioni i 29 i festivalit “Hasi jehon”. I nisur në vitin e largët 1975, si festival i shoqërive kulturo artistike të Rajonit të Hasit dhe i quajtur dasma hasjane, sot festivali “Hasi jehon” është shndërruar në dasmë gjithëshqiptare. Këtë e dëshmon pjesëmarrja e organizmave kulturorë nga e gjithë gjeografia shqiptare dhe këtë e dëshmon edhe fituesi i edicionit të 29. Juria në përbërje Sami Piraj, Dilaver Kryeziu, Hisen Dida dhe Shaqir Hasi, çmimin “Malësori” për programin më burimor ia ndau Ansamblit “Mati” nga Bureli i Shqipërisë. Çmimi “Malësorja iu nda ShKA “Fushë Kosova” nga Fushë Kosova, ndërsa çmimi “Lahuta” iu nda Ansambli autokton “Rugova” nga Rugova. Çmimi Nazmije Hoxha: Vlora Duraku nga Krusha e Madhe. Përpara ndarjes së shpërblimeve, në përmbyllje, drejtori i festivalit “Hasi jehon” Haziz Hodaj tha se vitin e ardhshëm mbahet edicioni i 30, prandaj do të..

Read More »

Ansambli “Mati”, fitues i festivalit “Hasi jehon 2018”

Mbrëmjen e së shtunës, në Gjonaj të Hasit, me ndarjen e çmimeve për ruajtësit me fanatikë të folklorit burimor, u mbyll edicioni i 29 i festivalit “Hasi jehon”. I nisur në vitin e largët 1975, si festival i shoqërive kulturo artistike të Rajonit të Hasit dhe i quajtur dasma hasjane, sot festivali “Hasi jehon” është shndërruar në dasmë gjithëshqiptare. Këtë sipas organizatorëve e dëshmon pjesëmarrja e organizmave kulturorë nga e gjithë gjeografia shqiptare dhe këtë e......

Read More »

“Mati” fitues i festivalit “Hasi jehon 2018”

U mbyll edicioni i 29 i festivalit “Hasi jehon” Mbrëmjen e së shtunës, në Gjonaj të Hasit me ndarjen e çmimeve për ruajtësit me fanatikë të folklorit burimor, u mbyll edicioni i 29 i festivalit “Hasi jehon”. I nisur në vitin e largët 1975, si festival i shoqërive kulturo artistike të Rajonit të Hasit dhe i quajtur dasma hasjane, sot festivali “Hasi jehon” është shndërruar në dasmë gjithëshqiptare. Këtë sipas organizatorëve e dëshmon pjesëmarrja e organizmave kulturorë nga e gjithë gjeografia shqiptare dhe këtë e dëshmon edhe fituesi i edicionit të 29. Juria në përbërje Sami Piraj, Dilaver Kryeziu, Hisen Dida dhe Shaqir Hasi, çmimin “Malësori” për programin më burimor ia ndau Ansamblit “Mati” nga Bureli i Shqipërisë. Çmimi “Malësorja” iu nda ShKA “Fushë Kosova” nga Fushë Kosova, ndërsa çmimi “Lahuta” iu nda Ansambli autokton “Rugova” nga Rugova. Çmimi Nazmije Hoxha: Vlora Duraku nga Krusha e Madhe. Parpara ndarjes së shpërblimeve, në përmbyllje, drejtori i festivalit “Hasi jehon”, ..

Read More »

Rreth 30 shkrimtarë, pjesë e festivalit të letërsisë “Polip”

Rreth tridhjetë shkrimtarë të njohur të letërsisë botërore kanë shprehur dëshirën të bëhen pjesë e edicionit të tetë të festivalit më të madh kushtuar artit të fjalës së shkruar në Kosovë. Ata, brenda katër ditëve të festivalit, do të shkëpusin disa pjesë nga veprat e tyre për t’i lexuar para adhuruesve të prozës dhe poezisë, raporton emisioni Express në KTV. Krahas prezantimeve të veprave letrare, këtë vit në fokusin e paneleve të......

Read More »

Sonte nisë festivalit ,,Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen’’

Deçani e pret i përgatitur startin e edicionit të 8-të të festivalit “Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen”, i cili mbahet nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj. Ky festival nis sonte dhe do të zgjasë deri më 6 maj, të dielën. Drejtori i këtij festivali, Mustafë Ramaj, ka thënë se gjithçka është gati për të nisur ky manifestim, ndërsa grupet të cilat kanë konfirmuar pjesëmarrjen janë nga të gjitha trevat shqiptarë . Mbi 40 grupe e......

Read More »

Në hapje të festivalit “Hasi jehon”, Shaqir Hoti nderohet me mirënjohje për vepër jetësore

Në hapje të festivalit “Hasi jehon”, Shaqir Hoti nderohet me mirënjohje për vepër jetësore Mbrëmjen e të enjtes në Gjonaj të Hasit nisi edicion i 29 i festivalit “Hasi jehon”. Edhe këtë vit hapësira përpara Shtëpisë së Kulturës ishte e mbushur me dashamirë të folklorit burimor. Ekspozita e prodhimeve të bukës, dhe ekspozita e fotografive të aktivitetit të ShKA “Malësori” i paraprinë programeve të organizmave kulturore që e ruajnë folklorin burimor. Haziz Hodaj drejtor i Festivalit, në hapje të ekspozitës tha para të pranishmëve se para fillimit të programeve të ShKA-ve që do të performojnë në skenën e festivalit, tashmë tradicionalisht pjesë e festivalit janë edhe ekspozita e prodhimeve të bukës, dhe ekspozita e fotografive të aktivitetit të “Malësorit”. Në ekspozitën e prodhimeve të bukës dhe ekspozitën e fotografive të aktivitetit të ShKA “Malësori” morën pjesë: kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka, zv.ministri Bujar Nerjovaj, kryesuesi Artan Abrashi, nënkryetari Eshref ..

Read More »