Tag Archives: historike

“Marrëveshja historike hapë rrugën e ardhmërisë”

Reagimet për kompromisin e emrit Gjatë fjalimit të Federica Mogherinit në Komisionin Evropian, me ovacione u prit lajmi i arritjes së marrëveshjes midis Shkupit dhe Athinës. I heshtur nuk ka qëndruar as ndërmjetësuesi i OKB-së Matthew Nimetz, i cili për një çerek shekulli i priu çështjes së emrit. “Dua t’i uroj dy ministrat e jashtëm, Dimitrov dhe Kotzias që treguan vizion në procesin negociues dhe nuk hoqën dorë nga përpjekjet që të gjendet zgjidhje e përbashkët për vendet e tyre”, tha Nimetz. Reagimet kanë qenë të menjëhershme nga liderët botërorë në rrjetet sociale. Ministri i Punëve të Jashtme të Britanisë së Madhe, Boris Johnson është shprehur se është fantastik lajmi i arritjes së marrëveshjes për kontestin e emrit, shkruan tv21.tv “Për këtë është e nevojshme lidershipi dhe vullneti politik. Inkurajoj të gjithë liderët politik në të dyja vendet të pranojnë benefitet që do t’i sjellë zgjidhja e kësaj çështje shumëvjeçare”, u shpreh Johnson . Ministri i Punëve të Jashtme të Ru..

Read More »

MPJ e Kosovës uron kryeministrat Tsipras e Zaev për Marrëveshjen historike

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës uron kryeministrat Alexis Tsipras e Zoran Zaev dhe mirëpret Marrëveshjen historike në mes dy vendeve për zgjidhjen e çështjes së emrit. MPJ vlerëson se kjo Marrëveshje do t’i kontribuojë edhe më tej forcimit të paqes, ruajtjes së stabilitetit, ndërtimit të mirëbesimit, transformimit dhe integrimit euro-atlantik të të gjithë rajonit të Evropës Juglindore, thellimit të bashkëpunimit të dyanshëm në mes vendeve respektive dhe......

Read More »

BE përshëndet zgjidhjen e mosmarrëveshjes historike

Italia pranon 900 migrantë

Përshëndetet arritja e marrëveshjes Maqedoni-Greqi Federica Mogherini, Shefja e politikës së Jashtme të Bashkimit Europian dhe komisioneri i Zgjerimit Johanes Hahn e pershëndetën përmes një deklarate të përbashkët zgjidhjen e emrit të Maqedonisë, që i jep fund një mosmarrëveshje shumëvjeçare mes Shkupit dhe Athinës. Dy zyrtarët e lartë shprehen konsideratë për personat që kontribuuan në arritjen e kësaj marrëveshje të cilësuar historike. Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishin të parat që e përshëndetën marrëveshjen, shkruan Tv21.tv Përmes një deklarate, DASH theksoi se nga zgjidhja e problemit të emrit do të përfitojnë të dy vendet, si dhe siguria e zhvillimi rajonal. Ndryshe kryeministri, Zoran Zaev dje në një konferencë për media konfirmoi se kanë arritur një marrëveshje me Greqinë për çështjen e emrit dhe se vendi që udhëheqë tani e tutje do të quhet, Republika e Maqedonisë Veriore./21Media Zaev konfirmon: Maqedonia e Veriut, emri i ri The post BE përshëndet zgjidhjen e mosmar..

Read More »

Presidenti i SHBA-së përshëndet marrëveshjen pas bisedimeve historike

Pasuria e djalit të Fatmir Limajt

Samiti i Trump-it me Kim-in Presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se bisedimet e tij historike me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un, që përfunduan në një marrëveshje të përbashkët, ishin “të jashtëzakonshme”. Dokumenti i nënshkruar përfshin një premtim nga Kim për të shpërbërë Gadishullin Korean të armëve bërthamore. Por, në një konferencë të jashtëzakonshme të medias më vonë, Trump njoftoi detaje jo në letër. Ai tha se do të ndalonte stërvitjet ushtarake amerikane në Korenë e Jugut, diçka që shihej gjerësisht si një koncesion, raporton BBC. Çifti shtrëngoi duart, mbajti biseda së bashku dhe hëngri drekë të shoqëruar nga këshilltarët. Ajo kapërcen një kthesë të jashtëzakonshme për të dy, të cilët vetëm vitin e kaluar u angazhuan me kërcënime të zemëruara. Takimi është parë nga Koreja e Veriut si një mënyrë për të sjellë legjitimitet në një komb të gjatë të konsideruar si një paria. Nëse Trump do të zgjidhë kërcënimin bërthamor të Veriut, ai do të kishte arritur diçka që..

Read More »

Thaçi: 19 vjet më parë Kosova hyri në një epokë të re historike

Thaçi: 19 vjet më parë Kosova hyri në një epokë të re historike

Sipas Thaçit, largimi i forcave ushtarake të Serbisë, hyrja e trupave të NATO-s, kthimi i popullatës së zhvendosur gjatë luftës shënuan hapat e parë të rindërtimit të Kosovës Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në 19 vjetorin e hyrjes së NATO-s në Kosovë është shprehur se para 19 vjetëve, vendi ka hyrë në një epokë të re historike. ”Pas një fushate bombardimesh prej 78 ditësh mbi caqet ushtarake dhe policore serbe, si dhe me arritjen e Marrëveshjes së Kumanovës, forcat e aleancës veriatlantike të NATO-s hynë në Kosovë. Para 19 vjetësh Kosova hyri në një epokë të re historike, të çlirimit dhe lirisë, falë rezistencës gjithëqytetare, luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përkrahjes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, shteteve të BE-së dhe intervenimit të NATO-s”, është shprehur Thaçi. Sipas të parit të vendit, largimi i forcave ushtarake të Serbisë, hyrja e trupave të NATO-s, kthimi i popullatës së zhvendosur gjatë luftës shënuan hapat e parë të rindërtimit të Kosovës që për dy v..

Read More »

Udhëheqësi i SHBA-së dhe i Koresë së Veriut mbajnë bisedime historike

Samiti i SHBA- Kore e Veriut Donald Trump dhe Kim Jong-un janë bërë presidentët e parë të SHBA-ve dhe Koresë Veriore që janë takuar, pas një viti që shkëmbyen akuza dhe kërcënime me njëri-tjetrin. Presidentët shtrënguan duart në një hotel luksoz në ishullin Sentosa të Singaporit para se të vazhdonin bisedimet. Trump tha se “është bërë shumë përparim” dhe tha se së shpejti do të marrë pjesë në ceremoninë e nënshkrimit me Kim, raporton BBC. Ata kanë diskutuar mbi zbutjen e tensioneve dhe çarmatimin bërthamor. Megjithatë, është e paqartë se çfarë dokumenti do të nënshkruajnë dy udhëheqësit. Analistët janë të ndarë në atë që do të arrijë samiti. Disa e shohin atë si një fitore propagande për Kim, të tjerë një rrugë të mundshme për paqen./21Media Nesër samiti SHBA-Kore e Veriut The post Udhëheqësi i SHBA-së dhe i Koresë së Veriut mbajnë bisedime historike appeared first on RTV21.

Read More »

Prizren: Akademi për Lidhjen historike të Prizrenit

Gjatë solemnitetit ngjau edhe një incident Në shënimin e 140- vjetorit të Lidhjes së Prizrenit u mbajt akademia solemne e qeverisë. Morën pjesë edhe drejtues të lartë të institucioneve të Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë. Ndodhi edhe një incident, kur një grua e paftuar doli në foltore, që nxiti reagimin e kryeministrit Haradinaj. Kjo grua u largua nga foltorja nga pjesëtarët e sigurimit./21Media The post Prizren: Akademi për Lidhjen historike të Prizrenit appeared first on RTV21.

Read More »

“Keqardhje historike për SHBA-në“

Ruhani kërcënon Trumpin mbi marrëveshjen Presidenti iranian Hasan Ruhani ka paralajmëruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të përballen me një “keqardhje historike” nëse Donald Trump do të shfuqizojë marrëveshjen bërthamore me Teheranin. Komentet e Ruhanit u bënë ndërkohë që presidenti amerikan ka kohë deri më 12 maj që të vendos nëse do të tërhiqet apo jo nga marrëveshja bërthamore me Iranin. Presidenti Trump e ka kritikuar ashpër marrëveshjen duke e cilësuar si të “çmendur”. Marrëveshja e vitit 2015 midis Iranit, Shteteve të Bashkuara të Amerikëd, Kinës, Rusisë, Gjermanisë, Francës dhe Mbretërisë së Bashkuar, e ka zhveshur Iranin nga sanksionet në këmbim të kufizimit të programit të tij bërthamor. Franca, Britania dhe Gjermania po përpiqen ta bindin presidentin amerikan se marrëveshja aktuale është mënyra më e mirë për të ndalur Iranin në zhvillimin e armëve bërthamore. Për të diskutuar mbi këtë çështje, drejt Uashintonit udhëton sot edhe sekretari i jashtëm britanik Boris..

Read More »

Lindja e Gjergj Kastriotit dhe kthesa e epokës historike europiane dhe botërore

Shkruan: Gjon KEKA Para 613 viteve një yll u duk mbi qiellin arbnor që do ta shoqëronte lindjen e të madhit të saj, para 613 viteve respektivisht më 6 Maj 1405 në trojet arbnore doli filizi i ri i Kastriotëve të mëdhenjë që do ta mbante emrin e pavdekshëm Gjergj Kastrioti. Ai lindi në një familje finsike dhe të frytshme arbnore. Lindja e këtij Princi që me veprat e tij – emri i tij i madh do ta pushtonte botën ishte një tregues se në mesin e këtij populli gjithnjë kanë dal burra e gra që jo vetëm kanë mbrojtur dhe kontribuar për atdheun e tyre, por edhe atë të vetë Europës dhe Botës. Për sa kohë e dimë, lindja e tij u shoqërua me një rrethanë dhe koincidencë domethënëse,sepse dita kur ai lindi ishte parashikuar nga nëna e tij para lindjes dhe jo rastësisht ai lindi në këtë ditë, e që më pas do të jetë ditë e bekuar për arbnorët dhe brezat e kombit tonë arbnor europian. Ati dhe Nëna e tij kishin qenë aq të kënaqur me lindjen e këtij princi saqë e kishin shfaqur dashurinë e tyre të zja..

Read More »