Tag Archives: kryesore

Maqedoni, 49% e qytetarëve duan integrim në BE

Auto Draft

Gjysma e qytetarëve në Maqedoni ose më saktësisht 49% presin që vendi të bëhet anëtar i Bashkimit Evropian deri në vitin 2025 ose më herët. Këtë e tregon barometri më i ri ballkanik, hulumtim statistikor për qëndrimet e popullatës në Maqedoni, Kosovë, Shqipëri, Serbi, Kroaci, Mal të Zi dhe Bosnjë e Hercegovinë. Por, qytetarët në Maqedoni nuk janë optimistët më …

Read More »

Bejta thumbon Taravarit: Kam dokument nga ministria e financave se ti je mashtrues

Tre kandidatët kryesorë për numrin një në Komunën e Gostivarit, Nevzat Bejta nga BDI, Arben Taravari nga Aleanca për Shqiptarët dhe Asaf Ademi nga Lëvizja BESA, kanë polemizuar ashpër në debatin e zhvilluar nga Medial.mk, ku në sfond kanë qenë platformat e tyre parazgjedhore. Taravari dhe Ademi në rolin e opozitarëve kanë akuzuar punën dhe udhëheqjen e kryetarit aktual të …

Read More »

Fjalia e paharrueshme e Arbër Xhaferit: Jetoj me idenë për ndryshimin e Kushtetutës!

Maqedonia e cila në kohërat turbulente të shpërbërjes së përgjakshme të RSFJ-së pavarësinë evetë më vitin 1991 e arriti pa asnjë plumb të shkrepur, çmimin e mungesës së sensit për nevojat e një pjese të qytetarëve të saj e pagoi me jetë njerëzish në vitin 2001. Çështja kryesore ishte – pse ndodhi konflikt i armatosur? Thuajse të gjithë “harruan” se …

Read More »

Kandidati i ‘Besa’: Arsimtarët në Çair jetojnë nën presion të BDI-së (VIDEO)

Kandidati i Lëvizjes “Besa” për kryetar të komunës së Çairit, Zeqirja Ibrahimi, fajësoi BDI-në për gjendjen e rëndë në infrastrukturë të kësajkomune, njofton Portalb.mk. Ibrahimi tha në Debat Pernime se BDI gjatë 12 viteve “ka keqqeverisur me këtë komunë”. “Angazhimi ynë është në 6 sfera kryesore. Më thelbësorja është çlirimi i çairit nga skllavëria. Arsimtarët në komunën e Çairit jetojnë nën …

Read More »

E pabesueshme, Ilaçi natyral 5000-vjeçar që kuron sëmundjet e mushkërive, zemrës dhe tumoret

Auto Draft

Kjo recetë e lashtë është zbuluar në vitin 1971 nga një ekspeditë e UNESKO-s në gërmadhat e manastirit të Tibetit dhe është përkthyer në të gjitha gjuhët e botës prej pllakëzave të deltinës dhe i është propozuar mjekësisë së shekullit XX. Supozohet se është fjala për një zbulim të vjetër 2-3 mijë vjet para erës sonë. Hudhra është baza kryesore …

Read More »

Presidenti Thaçi takohet me Haradinajn e Veselin

Presidenti Thaçi takohet me Haradinajn e Veselin

I pari i shtetit, Hashim Thaçi, do t’i takojë krerët e dy institucioneve më të rëndësishme, Ramush Haradinajn dhe Kadri Veselin Zyra e Presidentit ka bërë të ditur për këto takime, duke qartësuar se të parin do ta takojë Kadri Veselin e më pas edhe Ramush Haradinajn. Kryeparlamentarin do ta takojë presidenti në orën 09:30, e më pas shefin e …

Read More »

Mos e humbisni këtë film! Van Damme në rolin e një shqiptari, kërkon hakmarrjen ndaj serbëve

Mos e humbisni këtë film! Van Damme në rolin e një shqiptari, kërkon hakmarrjen ndaj serbëve

“Kill’em all” është filmi i cili flet për historinë e një shqiptari. Van Damme në rolin e një shqiptari me emrin (Filip) babai i të cilit ishte një aktivist politik dhe gazetar në kohën e ish-Jugosllavisë. I ati i tij u vra nga serbët pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë në 7 shtete të pavarura. Filipi kërkon të marrë hak për të atin …

Read More »

Çka është leukemia, si shkaktohet dhe llojet e saj

Auto Draft

Faktikisht nuk ka asgjë që mund të bëni për të parandaluar leukeminë. Është kanceri i qelizave të gjakut, i cili shkaktohet nga rritja e numrit të qelizave të bardha të gjakut në trup, transmeton Telegrafi. Si shkaktohet? Gjaku ka tri lloje të qelizave: qelizat e bardha të gjakut të cilat i luftojnë infeksionet, qelizat e kuqe të gjakut që e …

Read More »

Pamje nga qendra e Majamit – para dhe pas uraganit Irma (Foto/Video)

Auto Draft

Pamje “apokaliptike” janë duke qarkulluar në rrjetet sociale, kurse secila prej tyre tregon se me çfarë probleme serioze janë duke u ballafaquar banorët e këtij qyteti, transmeton Telegrafi. Dikur vend me miliona banorë e turistë nga e mbarë bota, sot ky vend i ngjan më shumë një vendi fantazmë. Një numër i madh i qytetarëve janë evakuuar, derisa një pjesë …

Read More »