Tag Archives: maqedonia

Maqedoni, 49% e qytetarëve duan integrim në BE

Auto Draft

Gjysma e qytetarëve në Maqedoni ose më saktësisht 49% presin që vendi të bëhet anëtar i Bashkimit Evropian deri në vitin 2025 ose më herët. Këtë e tregon barometri më i ri ballkanik, hulumtim statistikor për qëndrimet e popullatës në Maqedoni, Kosovë, Shqipëri, Serbi, Kroaci, Mal të Zi dhe Bosnjë e Hercegovinë. Por, qytetarët në Maqedoni nuk janë optimistët më …

Read More »

Buffon flet kështu për përballjen me Shqipërinë

Buffon flet kështu për përballjen me Shqipërinë

Pikërisht pak para se t’i japë fund karrierës së tij, Gianluigi Buffon përballet me një ndër sfidat më të mëdha, sepse Italia rrezikon të mos shkojë në Kupën e Botës, një njollë e paharrueshme për të dhe për gjithë Italinë, ndaj edhe Bufon as që guxon ta çojë nëpër mend atë që ai e quan “katastrofë”. Bufon, a mund ta …

Read More »

Pas shqiptarëve, ja kush është komuniteti më i madh në Maqedoni

Pas shqiptarëve, ja kush është komuniteti më i madh në Maqedoni

Rreth 200,000 bullgarë jetojnë në Maqedoni, të cilët janë pakica etnika më e madhe pas shqiptarëve, thotë deputeti bullgar Angel Xhambaski për mediat bullgare. Me marrëveshjen për fqinjësi të mirë me Maqedoninë, Bullgaria ka fituar të drejtën për t’u kujdesur për të gjithë këta qytetarë që janë në rrezik për shkak të ndikimit të fortë serb dhe rus në vend. …

Read More »

Opozita sulmon, pozita mbrohet, industria ka rënie, biznesmenët nuk shqetësohen

Opozita sulmon, pozita mbrohet, industria ka rënie, biznesmenët nuk shqetësohen

Rezultatet e vazhdueshme negative të ekonomisë së Maqedonisë në muajt e fundit shtron dilemën për atë se çfarë klime të biznesit mbizotëron në vend pas ndryshimit të pushtetit. Kriza politike dhe periudha e pasigurisë pritej që të përfundoj pas zgjedhjeve parlamentare që u mbajtën në dhjetor dhe pritej që më në fund ekonomia e vendit të funksionoj në mënyrë normale. …

Read More »

Hojt Ji: Maqedonia të kundërshtojë ndikimin rus

Hojt Ji: Maqedonia të kundërshtojë ndikimin rus

Zv/ndihmës sekretari Amerikan i Shtetit Hojt Ji ka theksuar se është tejet e rëndësishme që Maqedonia të kundërshtojë ndikimin rus. Në një intervistë për emisionin 360 gradë i cili transmetohet sonte në orën 22 e 30 Ji theksoi se Maqedonia duhet të punojë në drejtim të forcimit të mediave të pavrura dhe t’i shmanget dezinformatave nga Rusia. Shohim se Rusia …

Read More »

Burri dhe gruaja nga Maqedonia kapen me drogë në Zvicër

Burri dhe gruaja nga Maqedonia kapen me drogë në Zvicër

  Doganierët zviceranë në vendkalimin kufitar St. Margrethen (SG) kanë zbuluar një kontrabandë me lëndë narkotike. Në një veturë janë zbuluar gjithsej 36 kilogramë marihuanë, ndërsa shpërndarësit e saj janë arrestuar dhe i janë dorëzuar policisë zvicerane të Kantonit St. Gallen, thuhet në një komunikatë të policisë, përcjellë „Shtegu.com“. Më 16 qershor të këtij viti, doganierët zviceranë kanë hetuar një …

Read More »

Fjalia e paharrueshme e Arbër Xhaferit: Jetoj me idenë për ndryshimin e Kushtetutës!

Maqedonia e cila në kohërat turbulente të shpërbërjes së përgjakshme të RSFJ-së pavarësinë evetë më vitin 1991 e arriti pa asnjë plumb të shkrepur, çmimin e mungesës së sensit për nevojat e një pjese të qytetarëve të saj e pagoi me jetë njerëzish në vitin 2001. Çështja kryesore ishte – pse ndodhi konflikt i armatosur? Thuajse të gjithë “harruan” se …

Read More »

Faruk Avdiu: Kolegët nuk guxojnë të ma bëjnë ‘Like’ (VIDEO)

Faruk Avdiu: Kolegët nuk guxojnë të ma bëjnë ‘Like’ (VIDEO)

Kandidati për kryetar të komunës së Çairit nga Aleanca për Shqiptarët, Faruk Avdiu, premtoi se do t’i japë përparësi gjelbrimit nëse votohet për të parin e komunës në zgjedhjet lokale në Maqedoni që mbahen më 15 tetor, njofton Portalb.mk. Avdiu tha në Debat Pernime për moderuar nga Jeta Xharra se komunës së Çairit është padrejtësi me ndarjen territoriale ndërsa në aspektin …

Read More »

Kandidati i BDI-së premton renovim të shkollave e çerdhe në Çair (VIDEO)

Kandidati i BDI-së premton renovim të shkollave e çerdhe në Çair (VIDEO)

Kandidati i BDI-së për kryetar të komunës së Çairit, Visar Ganiu, premtoi se do të angazhohet në përmirësimin e infrastrukturës së kësaj komune nëse fiton në zgjedhjet lokale që në Maqedoni mbahen më 15 tetor, njofton Portalb.mk. Ganiu tha se e ka përgatitur një program të cilin e ka titulluar “Kontrata për Çairin 2017-2021” me të cilin ai synon të ofrojë …

Read More »

Gruevski: Maqedonia nuk hyri në BE dhe NATO për faj të Greqisë

Gruevski: Maqedonia nuk hyri në BE dhe NATO për faj të Greqisë

Në edicionin ekskluziv të “Zona e Debatit” në Klan Kosova i ftuar është ish kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski. Ai ka thënë se nga fillimi kur ka hyrë në qeveri ka qenë i fokusuar që të punojë në zhvillimin ekonomik, pasi ai është edhe profesioni i tij. Por përveç suksesit në ekonomi, Gruevski si shef i ekzekutivit ka thënë se …

Read More »