Tag Archives: maqedonise

Ziadin Sela kërkon bashkimin e komunave shqiptare në Maqedoni

Ziadin Sela kërkon bashkimin e komunave shqiptare në Maqedoni

Ziadin Sela vazhdon me ide inovative dhe risi në politikën e shqiptarëve të Maqedonisë dhe të gjitha këto risi kanë për qëllim bashkimin e votës shqiptare. Në zgjedhjet e kaluara kryetari i Aleancës për Shqiptarët shtroj iden e tryezës së përbashkët të partive shqiptare, e cila edhe u realizua pas zgjedhjeve ku si rezultat u nënshkrua deklarata e përbashkët e …

Read More »

Buffon flet kështu për përballjen me Shqipërinë

Buffon flet kështu për përballjen me Shqipërinë

Pikërisht pak para se t’i japë fund karrierës së tij, Gianluigi Buffon përballet me një ndër sfidat më të mëdha, sepse Italia rrezikon të mos shkojë në Kupën e Botës, një njollë e paharrueshme për të dhe për gjithë Italinë, ndaj edhe Bufon as që guxon ta çojë nëpër mend atë që ai e quan “katastrofë”. Bufon, a mund ta …

Read More »

Veseli kërcënon Spanjën dhe Italinë

Veseli kërcënon Spanjën dhe Italinë

Frederic Veseli, mbrojtësi i Shqipërisë, nuk i trembet dy kundërshtarëve të radhës, Spanjës dhe Italisë Mbrojtësi i Empolit, Frederic Veseli u ka bërë me dije Spanjës dhe Italisë se do të kërkojnë maksimumin në përballjen ndaj tyre, me 6 dhe 9 tetor, në kuadër të Botërorir ‘Rusia 2018’. “Ne do të provojmë të fitojmë, është e vështirë por ne do …

Read More »

Kim Mehmeti: Dje nisi zyrtarizimi i BDI-së si degë e LSDM-së

Kim Mehmeti: Dje nisi zyrtarizimi i BDI-së si degë e LSDM-së

Dje, kryeministri Zoran Zaev ka përkrahur haptazi kandidatin e BDI – së për komunën e Çairit, Visar Ganiun duke bërë publike kështu edhe marrëveshjen e shumëpërfolur midis dy partnerëve në koalicionin qeveritar, LSDM dhe BDI.Edhe deputeti i LSDM’së, Muhamed Zeqiri i cili tërë karrierën e tij politike e ngriti mbi akuzat që ia adresoi ndaj udhëheqësve të BDI – së …

Read More »

Artan Grubi flet për “Monstrën”

Artan Grubi flet për “Monstrën”

Deputeti i BDI-së në Kuvendin e RM-së, Artan Grubi sot e përshëndeti vendimin e Prokurorisë Publike për heqjen e procedurës gjyqësore për rastin “Monstra”. “Me shkarkimin e Prokurorit publik, Marko Zvërlevski sundimi i së drejtës po e merr formën e vet në Republikën e Maqedonisë. BDI e prëshëndet vendimin e djeshëm të Prokurorisë publike për heqjen e vendimit të shkallës …

Read More »

Ja kush është profesioni më i paguar në Maqedoni

Ja kush është profesioni më i paguar në Maqedoni

Profesioni më i paguar në pesë vitet e fundit në Maqedoni është ai i përmbaruesit. Të gjithë përmbaruesit që e ushtrojnë këtë profesion nga viti 2007, kur dhe hyri në fuqi Ligji për përmbarim e që janë rreth 100 përmbarues, pesë vitet e fundit kanë realizuar të hyra të përgjithshme prej 60 milionë euro, ndërsa kanë përfituar 23 milionë euro. …

Read More »

Shtetasi i Maqedonisë shkakton aksident pasi e kishte zënë gjumi mbi timon

Shtetasi i Maqedonisë shkakton aksident pasi e kishte zënë gjumi mbi timon

Një shtetas 54-vjeçar maqedonas, ka qenë tepër i lodhur duke drejtuar veturën e vet. Gjatë kësaj, ai ka goditur një veturë tjetër të parkuar dhe menjëherë i është konfiskuar patentë shoferi. Mesditën e së martës, në Winterthur-Seen të Zvicrës është shkaktuar një aksident i pazakonshëm komunikacioni. Sipas hetimeve fillestare, një shtetas 54-vjeçar maqedonas ka qenë duke drejtuar veturën e vet …

Read More »

Brohoritjet në Strumicë, FIFA dënoi Shqipërinë me 30.000 franka, Maqedoninë me 6.000 franka

Brohoritjet në Strumicë, FIFA dënoi Shqipërinë me 30.000 franka, Maqedoninë me 6.000 franka

FIFA ka dënuar Federatën e futbollit të Shqipërisë me 30 mijë franka të Zvicrës, për shkak të brohoritjeve nacionaliste gjatë ndeshjes kualifikuese për botërorin në Rusi kundër Maqedonisë në Strumicë. Fifa informon se Shqipëria është dënuar për skandime në baza nacionale nga ana e tifozëve musafirë gjatë ndeshjes në stadiumin “Mlladost” në Strumicë. FSHF është dënuar edhe për mjete piroteknike …

Read More »

“Skysports”:Bardhi, ylli i Levantes, së shpejti do të “peshkohet” nga klubet e mëdha!

“Skysports”:Bardhi, ylli i Levantes, së shpejti do të “peshkohet” nga klubet e mëdha!

Televizioni më i njohur “sky sports” ka zgjedhur pesë yjet e la Ligas, të cilët kanë lënë përshtypje të fuqishme, por që nuk janë pjesë e klubeve të mëdha, Barcelona dhe Real Madrid.   Mes pesëve prej tyre gjendet dhe Enis Bardhi, për të cilin “sky sports” potencoi se ai do të jetë investimi më i paguar i Levantes dhe …

Read More »

Arijan Ademi: I lumtur që u riktheva

Arijan Ademi: I lumtur që u riktheva

Arian Ademi është kthyer në reprezentacionin e Maqedonisë dhe do të jetë një përforcim i madh për ciklin e ardhshëm kualifikues. Futbollisti i Dinamo Zagreb pas dy viteve pushim të turpshëm nga UEFA kthehet në ekip. Mesfushori shqiptar nuk do të luaj në Torino pasi me 7 tetor i përfundon suspendimi, por do të jetë në kombinim për ndeshjen ndaj …

Read More »