Tag Archives: media

Media e Koresë Veriore e shpall Kimin fituesin e takimit me Trumpin

Pas takimit me presidentin amerikan Donald Trump, lideri i Koresë Veriore, Kim Jong-un po vlerësohet lart për krijimin e kushteve të paqes në botë. Koreja Veriore ka përshëndetur samitin në mes të Trumpit dhe Kimit, ndërsa media shtetërore po e vlerëson takimin si fitore diplomatike për liderin e tyre, përcjell KsP. Në raportin e saj të parë për takimin, agjencia zyrtare e lajmeve KCNA ka përmendur 16 herë emrin e Kim, duke shkruar se “takimi i shekullit”, u mbajt me qëllim të përfundimit të......

Read More »

Media e Koresë Veriore e shpall Kimin fitues të takimit

Koreja Veriore ka përshëndetur samitin në mes të Trumpit dhe Kimit Pas takimit me presidentin amerikan Donald Trump, lideri i Koresë Veriore, Kim Jong-un po vlerësohet lart për krijimin e kushteve të paqes në botë. Koreja Veriore ka përshëndetur samitin në mes të Trumpit dhe Kimit dhe media shtetërore po e vlerëson takimin si fitore diplomatike për liderin e tyre. Në raportin e saj të parë për takimin, agjencia zyrtare e lajmeve KCNA ka përmendur 16 herë emrin e Kim, duke shkruar se “takimi i shekullit”, u mbajt me qëllim të përfundimit të marrëdhënieve armiqësore. Aty përmenden fjalët e Kimit, i cili u zotua për krijimin e kushteve të paqes dhe stabilitetit në gadishullin korean. Agjencia tutje ka bërë të ditur se liderët kanë pranuar ftesat e njëri-tjetrit për t’i vizituar vendet respektive. Ndryshe dje Donald Trump dhe Kim Jong-un janë bërë presidentët e parë të SHBA-ve dhe Koresë Veriore që janë takuar, pas një viti që shkëmbyen akuza dhe kërcënime me njëri-tjetrin. Presiden..

Read More »

Kuvendi nis hartimin e ligjit për media

Mënyra e funksionimit të mediave do të rregullohet shumë shpejt me Ligj të veçantë. Komisioni për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media ka marrë iniciativë për hartimin e këtij ligji. Gjithashtu komisioni vendosi edhe për plotësim-ndryshimin e Ligjit për Komisionin e Pavarur për Media. Milaim Zeka, anëtar i komisionit nga Nisma për Kosovën, tha se do të mbështesë në mënyrë absolute Ligjin për mediat. Ai përmendi vështirësitë që hasin gazetarët gjatë......

Read More »

Media e Beogradit: Ultimatumi i SHBA-së Serbisë për njohjen e Kosovës, në qershor

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britania e Madhe po e përgatisin shantazhin e fundit për Serbinë, njofton portali informer nga Beogradi. Sipas këtij medium serb, i cili thotë të bazohet në burime të veta, amerikanët dhe britanikët në qershor nga autoritetet e Serbisë me ultimatum do të kërkohet që menjëherë të njihet pavarësia e Kosovës dhe për këtë, ankohet mediumi, Serbia nuk do të marrë asnjë koncesion, transmeton Koha.net. Burimet, të cilat mediumi serb nuk i identifikon, thonë se......

Read More »

Konferenca globale për media e panairit të teknologjisë “IFA 2018”

AEROPLANI AMERIKAN SR-72 QË DO TË LËVIZ ME 7,500 KILOMETRA NË ORË…

Panairi më i madh në botë për elektronikë konsumuese IFA që organizohet nga Messe Berlin në konferencën globale për media që këtë vit u mbajt në Romë prezantoi produkte të reja inovative Pajisje të mençura dhe të konektuara për përdorim shtëpiak, aplikacione të fuqishme të bazuara në inteligjencë artificiale të integruara thellë në elektronikën konsumuese, produkte të mirëqenës shëndetësore dhe televizor të fjalës së fundit të teknologjisë. Këto janë disa nga trendet që do ta karakterizojnë edicionin më të ri të Panairit më të madh në botë të elektronikës konsumuese IFA 2018 që do të mbahet në muajin shtator në kryeqytetin gjerman Berlin. Në konferencën globale për media të këtij panairi që u mbajt në Rome të Italisë gazetaret patën mundësinë që të njoftohen me disa nga produktet që pritet të zgjojnë kërshërinë e vizitorëve gjatë panairit IFA 2018. Kjo press konference globale ishte gjithashtu një mundësi për të shënuar suksesin e të ashtuquajturës IFA NEXT që është një platformë in..

Read More »

Shqipëria, aty ku studionte perandori August nga media e Italisë, Corriere della Sera

Shkodra nuk është vetëm qyteti i dytë i Shqipërisë. është edhe zemra kulturore dhe shpirti i këtij kombi. Mes skulpturave, vazove dhe monedhave lulëzon qytetërimi antik ilir, ai i Shkodrës, atëherë Skutari, ishte një nga kryeqytetet më të rëndësishme, qendra e fisit Labeati. Leonard Berberi, gazetar i “Corriere della Sera”, në një shkrim kushtuar Shqipërisë tregon historinë e vendit të tij, ku flet kryesisht për qytetet antike si Durrësi, Shkodra, Gjirokastra, Berati, Butrinti, Apollonia, etj. Më poshtë artikulli i plotë i botuar në gazetën “Corriere della Sera”: Jo vetëm Durrësi e Gjirokastra: Vendi i Shqiponjave është kthyer në një kantier të vërtetë arkeologjik. Në Apolloni Cesare Ottaviano perfeksionoi studimet e tij në retorikë, në Butrint u ndal Enea në arrati nga Troja: ja bukuritë e fshehura nga fqinjët tanë. Dihet si funksionin mes fqinjëve. Bëhen thashetheme, flitet, zihesh. Nuk shikohesh për muaj e pastaj, bëhesh përsëri miq. Ne dhe Shqipëria. Ndonjëherë ne ishim (pushtu..

Read More »

Media e Beogradit: Rusia do bazë ushtarake në Serbi

Viktor Kolbanovski, ekspert i Moskës për çështje ballkanike, siç e prezanton portali i Beogradit informer, thotë se në Serbi duhet hapur bazën ushtarake ruse si përgjigje ndaj pranisë ushtarake amerikane në Kosovë dhe bazës së tyre në Bondsteel. Ai “sqaron” se baza ruse në Serbi do të ishte me dobi të shumëfishtë për paqen në Ballkan dhe se ajo bazë do të ishte ndihmë vendimtare për Serbinë për ruajtjen e Kosovës. Kolbanovski, i cili është drejtor i Qendrës......

Read More »

Shefi i OSBE-së thotë se media në Kosovë ka bërë progres

21:22 - Jan Braathu, shef i misionit të OSBE-së në Kosovë në Rubikon të KTV-së ka folur për lirinë e mediave në Kosovë. Ai thotë se mediat nuk janë larg nga shoqëria, pasi janë pjesë e saj. Ai thotë se është bërë progres në mediat kosovare, përkundër që është i ngadalshëm. Bajrami ia kujton Matoshit se Zyra e Kryeministrit i quante mediat urrejtës patologjikë të kryeministrit 21:12 - Agron Bajrami, kryeredaktor në Koha Ditore ia ka përkujtuar këshilltarit......

Read More »

Boksierët Bellew e Haye përplasen në konferencën për media

Tony Bellew ka prishur armëpushimin kur shtyu boksierin David Haye, të cilin e kapi për fyti në konferencën për media, dy ditë para përballjes së tyre në ring. “Bomberi i Liverpoolit” konferencës i dha fund me përplasje pasi gjithë minutat kaluan të qetë. Haye në këtë rast u tregua i qetë pasi nuk reagoi ashpër ndaj veprimeve të kundërshtarit. These two love a good push 😄 #Bellew #Haye pic.twitter.com/Ds7RlpuaGc — Dan Massey (@DanMasseyBDM) May 3, 2018 ...

Read More »