Tag Archives: paguan

Çudi tek Australia, trajneri paguan nga xhepi stafin e tij

Vizitoi shtëpinë e varfër të fëmijërisë, Neymar shpërthen në lot

Ndodh që një trajner të jetë gati të paguajë nga llogaritë e tij, për stafin që do të marrë me vete në Botërorin e Rusisë. Pikërisht ky është rasti i trajnerit të skuadrës përfaqësuese të Australisë, Bert van Marvijk, transmeton TCH. Sipas të përditshmes australiane, “Sydney Morning Herald”, ai do të paguajë vet 8 asistentët e tij, pasi Federata Australiane e Futbollit nuk i garantoi fond të mjaftueshëm për të paguar stafin e zgjedhur prej tij, duke i ofruar ata që ishin në dispozicion të trajnerit të mëparshëm. Në këtë situatë, Van Marvijk mori vendimin për t’i paguar vet njerëzit e besuar prej tij, për ngjarjen më të rëndësishme futbollistike. “Ishte diçka e nevojshme, sepse nuk kisha kohë të mjaftueshme. Për të sjellë në formë skuadrën në një kohë të shkurtër do të më duhen persona që më njohin, nuk dua të kem probleme me komunikimin”, shpjegoi Van Marvijk. Ber Van Marvijk e mori drejtimin e Australisë në janar dhe Botërori i Rusisë do të jetë një provë zjarri për të. The post..

Read More »

Komuna e Prishtinës paguan gabimisht 1.5 milion euro

Komuna e Prishtinës ka paguar gabimisht një shumë prej rreth 1.5 milionë eurosh të faturuara për mallra e shërbime. Kështu së paku thotë asambleistja e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Kuvendin Komunal të Prishtinës, Fiknete Bejta. Bazuar në gjetjet e Auditorit për Komunën e Prishtinës në vitin 2017, komuna e drejtuar nga Shpend Ahmeti ka paguar 1 milion e 571 mijë e 267 euro gabimisht kategoria e investimeve kapitale për mallra e shërbime. “Në këtë raport thuhet se është konstatuar se për mallra dhe she?rbime (pe?r mire?mbajtjen e hape?sirave te? gjelbe?ruara, dezinsektimin e objekteve, nafte? pe?r ngrohje e te? ngjashme, si dhe pagesa te? ekzekutuara nga thesari pe?r shpenzime te? ndryshme operative) jane? paguar gabimisht nga kategoria e investimeve kapitale. Vlera totale e tyre e?shte? 1,823,140€, ku prej tyre 1,571,267€ kishin qene? gjithashtu te? buxhetuara gabimisht”, thuhet në raport. Ky raport thekson këto konkluzione: 1. Theksimi i C?e?shtjes pasqyron dobe?site? ne? kon..

Read More »

Mourinho paguan 800.000 euro gjobë, i shpëton burgut

Arta Nitaj tregon format perfekte

Trajneri portugez ka zgjidhur rastin me autoritetet spanjolle Jose Mourinho ishte akuzuar për evazion fiskal në kohën kur drejtonte Real Madridin në Spanjë. Portugezi ka arritur marrëveshje me organet tatimore në Spanjë, duke shmangur nisjen e procedimit për evazion fiskal, që mund ta çonte atë në burg. Sipas medieve spanjolle, trajneri aktual i Manchester Unitet akuzohet se ka fshehur taksat nga të ardhurat që i ka përfituar për të drejtat e imazhit (3.3 milionë euro) gjatë qëndrimit në krye të Realit. Falë kësaj marrëveshjeje, “Special One” do të zgjidhë përfundimisht problemet me drejtësinë spanjolle, duke paguar një gjobë prej 800 mijë eurosh. Në këtë mënyrë Mourinho largon edhe rrezikun e dënimit me 12 muaj burg. The post Mourinho paguan 800.000 euro gjobë, i shpëton burgut appeared first on RTV21.

Read More »

Mourinho paguan 800 mijë euro gjobë për evazion fiskal

Jose Mourinho ishte akuzuar për evazion fiskal në kohën kur drejtonte Real Madridin në Spanjë. Portugezi ka arritur marrëveshje me organet tatimore në Spanjë, duke shmangur nisjen e procedimit për evazion fiskal, që mund ta çonte atë në burg. Sipas medieve spanjolle, trajneri aktual i Manchester Unitet akuzohet se ka fshehur taksat nga të ardhurat që i ka përfituar për të drejtat e imazhit (3.3 milionë euro) gjatë qëndrimit në krye të Realit. Falë kësaj marrëveshjeje, “Special One” do......

Read More »

Murinjo paguan për të shmangur burgun në Spanjë

Historia e evazionit fiskal të dhe fshehjes së të ardhurave në Spanjë ka përfshirë shumë emra të rëndësishëm këto vitet e fundit, aq sa edhe Kristiano Ronaldo e Mesi kanë përfunduar para gjykatës, por mes emrave që kanë shkelur ligjin edhe edhe Zhoze Murinjo dhe portugezi ka pranuar gjithçka, duke evituar betejat e gjata ligjore. El Mundo në Spanjë raporton se trajneri portugez ka gjetur marrëveshjen me autoritet spanjolle që të paguajë një gjobë prej 800.000 eurosh, duke mbyllur gjithçka dhe duke fshirë kërkesën e Prokurorisë në Spanjë për dënim me burg. Më parë Murinjo kishte rënë dakord të shlyente 4.4 milionë euro detyrime fiskale të prapambetura, detyrim ndaj shtetit spanjoll për periudhën kur drejtonte Real Madridin. Akuza ishte se Murinjo kishte fshehur të ardhurat nga të drejtat e imazhit, akuzë që portugezi nuk e kundërshtoi, duke preferuar të paguajë.

Read More »

Tirana rrezikon pikët, nuk e paguan Muzakën

Deri dje bardheblutë dhe lojtari nuk kishin mbyllur asgjë Numërimi mbrapsht ka mbaruar. Sot është 6 maj dhe para 30 ditëve Komisioni i Disiplinës i kishte dhënë kohë bardhebluve një muaj për të paguar 107 milionët e vjetër ndaj Gjergji Muzakës. Afati ka përfunduar mbrëmë, ndërkohë që palët mesa është kuptuar nuk kanë arritur ndonjë marrëveshje. Sipas asaj që është bërë e ditur, Gjergji Muzaka dhe Tirana nuk kanë pasur diskutime. Mësohet se bardheblutë i janë afruar lojtarit për të diskutuar rreth një marrëveshjeje të mundshme, por Muzaka nuk ka pranuar as të bisedojë me bardheblutë. Deri në orën 22:00 të mbrëmjes së djeshme nuk ka pasur asnjë lëvizje dhe në këto kushte do të jetë Disiplina, që do të vendosë për të ardhmen e kësaj çështje. Gjithçka ka nisur pasi Komisioni i Disiplinës i ka vënë litarin në fyt klubit Tirana. Komisioni juridik i mbledhur më 6 prill në FSHF, i ka dhënë një ultimatum Tiranës, që nëse lojtari nuk paguhet për 30 ditë, klubi do të ndëshkohet sipas Kodit të D..

Read More »

Rama: Kush nuk paguan taksat, nuk është patriot (Dhe propaganda me pyetje të porositura)

Rama ka nisur fushatën e re të propagandës, duke e maskuar si takime të qeverisë me qytetarët për llogaridhënie publike të punës që është bërë deri më tani. Takimi i parë u organizua sot në Tiranë. Teksa foli për taksat, Rama tha se kush nuk paguan taksat nuk është patriot. “Patriotizmi fillon nga taksat. Kush thotë o sa mirë me qenë shqiptar, por i vjedh dritat nga komshiu, vetëm patriot nuk është”, u shpreh kryeministri në një përpjekje për të sqaruar akuzat se qeveria e tij i ka rritur taksat. Më pas takimi vijon me pyetje nga publiku, të cilat në të shumtën e rasteve janë të porositura. Janë pyetje që i bëjnë njerëz pranë PS-së apo nëpunës të administratës publike. Kryesisht bëhet fjalë për çështje të cilat Rama do të dëgjojë, duke i dhënë atij mundësi të përsërisë ato mesazhe që ai do. Për shembull, një i ri nga Tirana, e pyet Ramën për aeroportin e Kukësit apo Vlorës. Dikush tjetër e pyet për mësimin me turne në shkollat e kryeqytetit, duke i dhënë kështu mundësi Erion Veliajt..

Read More »

Rama: Kush nuk paguan taksat, nuk është patriot (Dhe propaganda me pyetje të porosituara)

Rama ka nisur fushatën e re të propagandës, duke e maskuar si takime të qeverisë me qytetarët për llogaridhënie publike të punës që është bërë deri më tani. Takimi i parë u organizua sot në Tiranë. Teksa foli për taksat, Rama tha se kush nuk paguan taksat nuk është patriot. “Patriotizmi fillon nga taksat. Kush thotë o sa mirë me qenë shqiptar, por i vjedh dritat nga komshiu, vetëm patriot nuk është”, u shpreh kryeministri në një përpjekje për të sqaruar akuzat se qeveria e tij i ka rritur taksat. Më pas takimi vijon me pyetje nga publiku, të cilat në të shumtën e rasteve janë të porositura. Janë pyetje që i bëjnë njerëz pranë PS-së apo nëpunës të administratës publike. Kryesisht bëhet fjalë për çështje të cilat Rama do të dëgjojë, duke i dhënë atij mundësi të përsërisë ato mesazhe që ai do. Për shembull, një i ri nga Tirana, e pyet Ramën për aeroportin e Kukësit apo Vlorës. Dikush tjetër e pyet për mësimin me turne në shkollat e kryeqytetit, duke i dhënë kështu mundësi Erion Veliajt..

Read More »