Tag Archives: presidenti

Messi ende duhet të fitoj një Botëror

Messi ende duhet të fitoj një Botëror

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino thotë se pret që ta shohë Lionel Messin në Kupën e Botës, transmeton zeri.info Argjentina rrezikon seriozisht kualifikimin në Botëror, por Infantino thotë se Messi duhet të fitoj një Kupë të Botës për të çimentuar madhështinë e tij. Ylli i Barcelonës kishte ndihmuar Argjentinën që të arrij në finalen e Botërorit “Brazili 2014”, por ishin …

Read More »

Shikoni sa bukur e këndon Donald Trump këngën e Dua Lipës

Shikoni sa bukur e këndon Donald Trump këngën e Dua Lipës

Dua Lipa është një prej këngëtareve më përfolura shqiptare në botë.Këngëtarja shqiptare ka nisur një turne me koncerte anembanë Mbretërisë së Bashkuara në saje të sukseseve me hitet. Një i tillë është edhe kënga “New Rules”, i cili deri më tani është shikuar mbi 353 milionë herë në YouTube. Kjo ka bërë që të krijohen edhe shumë video montazhe me …

Read More »

Erdogan dhe Rohani kundërshtojnë shtetin kurd

Erdogan dhe Rohani kundërshtojnë shtetin kurd

Erdogan dhe Rohani kundërshtojnë shtetin kurd[/caption] Presidenti iranian dhe ai turk, kanë thënë se shtetet e tyre do të ndërmarrin hapa për tu siguruar se kufijtë në rajon nuk do të ndryshohen, pas referendumit të fundit për pavarësi të rajonit autonom kurd.“Ne nuk do të pranojnë ndryshimin e kufijve në rajon”, ka thënë presidenti iranian, Hassan Rohani, në një konferencë …

Read More »

Formohet Këshilli kurd për referendumin

Formohet Këshilli kurd për referendumin

Liderët kurd të Irakut kanë formuar një Këshill politik që do të merret me referendumin për pavarësi, i cili u mbajt pavarësisht kundërshtimeve nga autoritetet nacionale në Bagdad.Zyrtarët thonë se Këshilli është krijuar për të nisur dialogun me Bagdadin dhe vendet tjera, pas referendumit për pavarësi. Media kurde, Rudaw, ka thënë se është mbajtur një takim në Irbil, i udhëhequr …

Read More »

Turqia: Ndihemi të tradhtuar nga Bashkimi Evropian

Turqia: Ndihemi të tradhtuar nga Bashkimi Evropian

Turqia ndjen se udhëheqësit e Bashkimit Evropian e kanë tradhtuar, me arsyetimin se negociatat për pranim të Turqisë në BE duhet të pezullohen, por Ankaraja vazhdon të shpresojë se vendi do t’i bashkohet bllokut, tha ministri turk për Çështjet Evropiane, Omer Çelik, raporton Reuters. Pas një shkëmbimi të ashpër fjalësh që zgjati për disa muaj midis kancelares Merkel dhe Presidentit …

Read More »

Presidenti Thaçi takohet me Haradinajn e Veselin

Presidenti Thaçi takohet me Haradinajn e Veselin

I pari i shtetit, Hashim Thaçi, do t’i takojë krerët e dy institucioneve më të rëndësishme, Ramush Haradinajn dhe Kadri Veselin Zyra e Presidentit ka bërë të ditur për këto takime, duke qartësuar se të parin do ta takojë Kadri Veselin e më pas edhe Ramush Haradinajn. Kryeparlamentarin do ta takojë presidenti në orën 09:30, e më pas shefin e …

Read More »

Vuçiq, fjalë të rënda për Haradinajn: Ai është kriminel

Vuçiq, fjalë të rënda për Haradinajn: Ai është kriminel

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka lëshuar në mbrëmjen e së martës fjalë të rënda në drejtim të kryeministrit të ri të Kosovës, Ramush Haradinaj. Në një konferencë – adresim para kombit serb, por ku u është përgjigjur edhe pyetjeve të gazetarëve, Vuçiq e ka quajtur kriminel shefin e ri të ekzekutivit kosovar. Teksa ka folur për hyrjen e Listës …

Read More »

Dialogu me dilema, në nivel presidentësh

Dialogu me dilema, në nivel presidentësh

Profesori i shkencave politike, Arben Çirezi, deklaron se dialogu i deritanishëm ka qenë në funksion të rregullimit të brendshëm të komunitetit serb dhe jo në funksion të kërkesave të palës kosovare. Prandaj, sipas tij, tash e tutje duhet të analizohet përmbajtja dhe qëllimi i këtij dialogu. Në anën tjetër, analisti politik, Haki Abazi mendon se dialogu në nivel presidentësh, krejt …

Read More »

Fundi i tmerrshëm që Trump parashikon për Korenë Veriore

Auto Draft

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka thënë mbrëmë se do të dëshironte që ta shmangë aksionin ushtarak si zgjidhje për kërcënimin nuklear të Koresë Veriore, por ka theksuar se përpjekjet diplomatike të mëparshme nuk kanë pasur sukses ta ndalojnë Pheninin në zhvillimin e raketave, përcjell Gazeta Metro. “Aksioni ushtarak është gjithsesi opsion. A është i pashmangshëm? Asgjë nuk është e …

Read More »