Tag Archives: qeverise

Labinot Tahiri: Kot e keni, s’mund ta rrëzoni Ramush Haradinajn

Labinot Tahiri: Kot e keni, s’mund ta rrëzoni Ramush Haradinajn

Deputeti i AKR-së, Labinot Tahiri, është deklaruar në seancën ku po flitet për ministrin serb Nenad Rikallo. Tahiri tha se nëse gjendet vetëm një akuzë ndaj Rikallos atëherë do të jetë ai i pari që do t’i nisë protestat pro shkarkimit të tij. Por, Tahiri iu drejtua deputetëve të opozitës, sidomos ndaj deputetëve të Vetëvendosjes, se ata po e duan rrëzimin e Qeverisë Haradinaj …

Read More »

Opozita sulmon, pozita mbrohet, industria ka rënie, biznesmenët nuk shqetësohen

Opozita sulmon, pozita mbrohet, industria ka rënie, biznesmenët nuk shqetësohen

Rezultatet e vazhdueshme negative të ekonomisë së Maqedonisë në muajt e fundit shtron dilemën për atë se çfarë klime të biznesit mbizotëron në vend pas ndryshimit të pushtetit. Kriza politike dhe periudha e pasigurisë pritej që të përfundoj pas zgjedhjeve parlamentare që u mbajtën në dhjetor dhe pritej që më në fund ekonomia e vendit të funksionoj në mënyrë normale. …

Read More »

Gruevski: Maqedonia nuk hyri në BE dhe NATO për faj të Greqisë

Gruevski: Maqedonia nuk hyri në BE dhe NATO për faj të Greqisë

Në edicionin ekskluziv të “Zona e Debatit” në Klan Kosova i ftuar është ish kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski. Ai ka thënë se nga fillimi kur ka hyrë në qeveri ka qenë i fokusuar që të punojë në zhvillimin ekonomik, pasi ai është edhe profesioni i tij. Por përveç suksesit në ekonomi, Gruevski si shef i ekzekutivit ka thënë se …

Read More »

Presidenti Thaçi takohet me Haradinajn e Veselin

Presidenti Thaçi takohet me Haradinajn e Veselin

I pari i shtetit, Hashim Thaçi, do t’i takojë krerët e dy institucioneve më të rëndësishme, Ramush Haradinajn dhe Kadri Veselin Zyra e Presidentit ka bërë të ditur për këto takime, duke qartësuar se të parin do ta takojë Kadri Veselin e më pas edhe Ramush Haradinajn. Kryeparlamentarin do ta takojë presidenti në orën 09:30, e më pas shefin e …

Read More »

Vuçiq, fjalë të rënda për Haradinajn: Ai është kriminel

Vuçiq, fjalë të rënda për Haradinajn: Ai është kriminel

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka lëshuar në mbrëmjen e së martës fjalë të rënda në drejtim të kryeministrit të ri të Kosovës, Ramush Haradinaj. Në një konferencë – adresim para kombit serb, por ku u është përgjigjur edhe pyetjeve të gazetarëve, Vuçiq e ka quajtur kriminel shefin e ri të ekzekutivit kosovar. Teksa ka folur për hyrjen e Listës …

Read More »

Haradinaj: Kosova rrezikohet nga terrorizmi dhe ekstremizmi fetar

Haradinaj: Kosova rrezikohet nga terrorizmi dhe ekstremizmi fetar

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një intervistë me Zërin e Amerikës tha se do të veprojë shpejt për të zgjidhur çështjen e marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi, që është një nga sfidat e vjetra me të cilat do të përballet qeveria e tij. Një ditë pasi që parlamenti votoi zgjedhjen e tij për kryeministër, zoti …

Read More »

Momenti kur Ramush Haradinaj u drejtohet në serbisht qytetarëve serbë! (VIDEO)

Momenti kur Ramush Haradinaj u drejtohet në serbisht qytetarëve serbë! (VIDEO)

Me 62 vota u votua Qeveria e udhëhequr nga Ramush Haradinaj. Nga të pranishmit nuk kishte asnjë votë kundër e një abstenim nga Zafir Berisha. Në votim nuk kanë marrë pjesë deputetet e LDK, Alternativës dhe Vetëvendosjes që e kanë lëshuar sallën e Kuvendit. I nominuari i koalicionit PAN për kryeministër të Kosovës Ramush Haradinaj, në seancën për votbesimin ndaj …

Read More »

Profili i Haradinajt, merr postin që e kërkoi për 13 vjet: Tash le ta tregojë veten

Profili i Haradinajt, merr postin që e kërkoi për 13 vjet: Tash le ta tregojë veten

Ramush Haradinaj u bë serish Kryeministër i Kosovës. Synimin e realizoi 13 vjet pasi kishte shijuar për 100 ditë pozitën më të lartë qeveritare. Shumëkush po e sheh me skepticizëm mënyrën si se Haradinaj e ndërtoi Qeverinë. Kryetari i ri i Qeverisë, siç Haradinaj ka dëshirë ta quajë Kryeministrin, sfidën më të madhe do ta ketë të merret me temat …

Read More »

Sheshel flet për Ballist Morinën: Vetëm pesë ditë dhe …

Sheshel flet për Ballist Morinën: Vetëm pesë ditë dhe ...

Politikani i njohur serb dhe radikali Vosjllav Sheshel ka folur për arrestimin e Ismail (Ballist) Morinës në Kroaci dhe sipas tij, ai do të ekstradohet për në Serbi e cila ka lëshuar edhe një urdhër-arresti. Sheshel thotë se Beogradi nuk duhej të ishte marrë me këtë çështje, pasi do të sjellë rrëmujë në Luginën e Preshevës. “Prisja që gjykata kroate …

Read More »

Ekskluzive: Pal Lekaj dhe Rrustem Berisha do të drejtojnë këto dy ministri në Qeverinë Haradinaj

Ekskluzive: Pal Lekaj dhe Rrustem Berisha do të drejtojnë këto dy ministri në Qeverinë Haradinaj

Dje u mbajt mbledhja e Këshillit Drejtues të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ku u propozuan emrat për ministritë që do t’i marrë kjo parti në Qeverinë e Ramush Haradinajt Dje u mbajt mbledhja e Këshillit Drejtues të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ku u propozuan emrat për ministritë që do t’i marrë kjo parti në Qeverinë e Ramush Haradinajt. …

Read More »