Tag Archives: shqiptar

“Kumanova është Shqipëri”: Futbollisti shqiptar tmerron maqedonasit!

Mesfushori shqiptar Taulant Seferi ka ndezur debate të ashpra në Maqedoni. Seferi i cili ditë më parë ka postuar një fotografi ku në bluzën e tij shkruante “Kumanova është Shqipëri”. Ai ka deklaruar pas kësaj se nuk ka pas për qëllim fyerjen e maqedonasve, por ai ishte mendimi i tij, shkruan gazeta “Bota sot”. “Kur e bëra foton me fanellën e Shqipërisë, duke thënë se Kumanova është Shqipëri, nuk e kisha qëllimin për të prekur maqedonasit”, tha ai. “Megjithatë ai është mendimi imi dhe i çdokujt që e ndien veten shqiptar. Nuk doja të provokoja maqedonasit, pasi kam luajtur aty, por dua të theksoj edhe njëherë se ky është mendimi i të gjithë shqiptarëve”, shprehet Seferi. “Kam parë fyerjet e maqedonasve pas këtij veprimi të bërë nga ana ime, por nuk më interesojnë ato, dua të eci përpara. Tashmë ëndrra ime është që të thirrem nga Panucci sa më shpejt, do të vë shpirtin në fushë me Kombëtaren”, u shpreh Taulant Seferi. The post “Kumanova është Shqipëri”: Futbollisti shqiptar tmerron ..

Read More »

Mbrojtësi shqiptar inkuadrohet në ekipin e parë të klubit gjerman

Qendërmbrojtësi me prejardhje nga Kosova, Besfort Kolgeci është promovuar në ekipin e parë të klubit Eintracht Braunschweig që bën gara në ligën e tretë gjermane, transmeton Koha.net. 20-vjeçari me promovim në ekipin e parë ka nënshkruar kontratë profesionale që e mban atë në klub deri në vitin 2020. Kolgeci është pjesë e përfaqësueses së Kosovës për grupmoshat U21 dhe në pesë paraqitje ka realizuar një gol. ...

Read More »

Serbët detyrojnë plakun shqiptar të flas keq për UÇK-në, por ja si përgjigjet ai

Më 15 janar të vitit1999 nga paramilitarët serbë në Reçak u vranë mbi 45 civilë shqiptarë, mes tyre edhe 8 pjesëtarë të UÇK-së. Plani gjenocidal i Millosheviqit përpos vrasjeve ishte i fokusuar edhe në përhapjen e propagandës për luftën për liri që bënte Ushtria Çlirimtare e Kosovës. Një nga videot më prekëse nga Reçaku është momenti kur trupat serbe përpiqen ta detyrojnë një të moshuar shqiptar që në një intervistë të flasë keq për UÇK-në. Ata e udhëzojnë atë që të shprehet se UÇK-ja në Reçak është në fakt ajo që po kryen krime. “Çfarë po bëjnë ata, UÇK në fshat, fol”, dëgjohen ushtarët serbë ndërsa e udhëzojnë të moshuarin shqiptar të flasë në gjuhën serbe. Pamja e dhimbshme e plakut fisnik shqiptar i cili refuzon të flas keq për UÇK-në dhe shqiptarët do të mbetet pa dyshim një imazhet më të tmerrshme të asaj që regjimi gjenocidal i Millosheviqit bëri në Kosovë. The post Serbët detyrojnë plakun shqiptar të flas keq për UÇK-në, por ja si përgjigjet ai appeared first on ABC24.AL.

Read More »

ÇFARË PO NDODH ME TURIZMIN SHQIPTAR?

Parku Kombëtar i Valbonës Nga Ledian DROBONIKU “Në kohën e mashtrimit universal, realiteti fabrikohet, serviret e konsumohet me 100 salsa.” E.Pound Psikorama, ndryshe nga aspirantët e tjerë diktatorë, nuk mbron një vizion të mirë apo të gabuar. Jo! Ai krijon dy të vërteta: një për masat e një për oligarkinë. Ndërsa nga një anë, propaganda pompon pa pushim retorikën, deklarata, premtime, seminare proTurizmit, nga ana tjetër bëhet çmos për ta rrënuar atë. Të mundohemi të bëjmë bashkë disa fakte të ripjelljes mavi: 1. Si çdo vit dhe ky nisje sezoni turistik, “përkon” me hapjen e kantiereve për rrugët kryesore, duke kthyer në ferr lëvizjen. Pas kaq dekadash precendentësh a nuk lind legjitim dyshimi se ka një sabotim të qëllimtë ndaj turizmit shqiptar. Neglizhenca ndodh vetëm njëherë e merren masa. 2. Privatizimi i rrugës kombëtare ndërtuar me taksat e popullit dhe vënia e trarit, godet rëndë fluksin edhe të turistëve e shqiptarëve të Kosovës. Shtylla ku është bazuar turizmi banal sh..

Read More »