Tag Archives: shqiptare

Në Kosovë, Serbia ka bërë gjenocid, ky është dallimi me Kataloninë

Në Kosovë, Serbia ka bërë gjenocid, ky është dallimi me Kataloninë

Ana Brnabiq ka paralajmëruar se do të bëjë disa pyetje për Komisionin Evropian, i cili ka shprehur qëndrimin se Katalonia e Kosova nuk janë njësoj.Para se ajo të bëjë pyetje, duhet të japë përgjigje: Pse janë keqtrajtuar nga policia në vitet 1981-1988 mbi 580.000 shqiptarë të Kosovës? Pse e ka suprimuar Serbia me tanke autonominë e Kosovës në vitin 1989, …

Read More »

Rrëfimi i albanologut Robert Elsie për shqiptarët: Kosova ishte më perëndimore se Shqipëria

Rrëfimi i albanologut Robert Elsie për shqiptarët: Kosova ishte më perëndimore se Shqipëria

Është ndarë nga jeta, në moshën 67 vjeçare, albanologu i shquar, Robert Elsie, një ndër studiuesit më të mëdhenj të gjuhës dhe letërsisë shqipe. Në ditën e ndarjes së studiuesit nga jeta, publikojmë intervistën e vetme që albanologu i mirënjohur dha ndonjëherë në televizion. Kjo ishte një ndër emisionet më të ndjekura dhe është realizuar nga gazetarja Rudina Xhunga për …

Read More »

Sela-Ramës: Dil ore burr thuaj diçka

Auto Draft

  Ziadin Sela ka qenë i ftuar në emisionin ”Zonë e lirë” në TV Klan ku ka folur për ngjarjet e përgjakshme të 27 prillit në Kuvendin e Maqedonisë, që ndryshe njihet si ”e enjtja e zezë”. Arian Çani e ka pyetur Selën se çfarë do i thonte Edi Ramës për këtë ngjarje. Sela është përgjigjur, ”Çfarë do t’i thoja …

Read More »

Sela: Ne kemi vepra dhe jo vetëm fjalë

Sela: Ne kemi vepra dhe jo vetëm fjalë

Lideri i “Aleancës për shqiptarët” nga Kumanova tha se Lagja e Trimave u dogj për shkak se ishte “Lagje trimash” dhe jo “Divo Naselje” dhe sepse ishte e banuar me shqiptarë dhe është e banuar me shqiptarë dhe jo me qytetarë. Ai tha se ka ardhur koha për vepruar bashkërisht dhe të jenë prezentë në çdo derë dhe lagje dhe …

Read More »

Pas deklarates së Blerta Deliut për Adelina Ismailin, ja si i përgjigjet këngëtarja

Pas deklarates së Blerta Deliut për Adelina Ismailin, ja si i përgjigjet këngëtarja

  Pas deklarates së Blerta Deliut për Adelina Ismailin, ja si i përgjigjet këngëtarja[/caption] Pas deklarates së Blerta Deliut për Adelina Ismailin, ja si i përgjigjet këngëtarja[/caption] Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu ka qenë e ftuara e radhës në emisionin ‘Mirage’. E në intervistën e dhënë, ajo ka folur edhe për këngëtarët shqiptarë dhe ka treguar se cilët prej tyre …

Read More »

Taulant Xhaka më i dashuruar se kurrë, merr një puthje të ëmbël nga vajza që ia rrëmbeu zemrën

Taulant Xhaka më i dashuruar se kurrë, merr një puthje të ëmbël nga vajza që ia rrëmbeu zemrën

Taulant Xhaka më i dashuruar se kurrë, merr një puthje të ëmbël nga vajza që ia rrëmbeu zemrën[/caption] Futbollisti i njohur Taulant Xhaka përkundër angazhimeve që ka, po gjenë kohë të kalojë moment të këndshme me të dashurën. Ai së fundmi ka publikuar një foto në Instastory ku shihet se është shumë i lumtur pranë saj, shkruan lajmi.net ‘Natën e …

Read More »

Muhamed Zeqiri: LSDM flet me vepra (VIDEO)

Muhamed Zeqiri, deputet i Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, në emisionin “Agora” në Lajm TV ka folur për besimin e humbur të shqiptarëve ndaj partive të deritanishme shqiptare dhe arsyen se pse votat shqiptare po shkojnë drejt LSDM-së. “Partitë shqiptarëve nuk kanë realizuar atë që ia kanë premtuar shqiptarëve. LSDM u pranua shumë mirë në zgjedhjet parlamentare të vitit të …

Read More »

Baton Haxhiu fyen besimtarët, por imami Husamedin Abazi ia tregon vendin! (Video)

Baton Haxhiu fyen besimtarët, por imami Husamedin Abazi ia tregon vendin! (Video)

Gazetari dhe analisti Baton Haxhiu, gjatë emisionit të tij “Analiza Zgjedhore” në Klan Kosova ka bërë deklarata të pamatura drejtuar besimtarëve musliman, duke thënë se “të rinjtë po dëgjojnë përralla në xhami”. Deklarata e tij fyese nuk u la pa u kritikuar nga imami i xhamisë “4 Llullat” Husamedin Abazi, i cili ia numëroi arsyet pse të rinjtë cdo herë …

Read More »

I burgosuri shqiptar “mbyt” me shkelma dhe grushta grekun

I burgosuri shqiptar “mbyt” me shkelma dhe grushta grekun

Sherr me grushte mes nje greku dhe nje shqiptari brenda burgut. Ngjarja ka ndodhur ne nje burg ne Krete dhe cilesohet nga mediat greke si nisje e ‘luftes hakmarrese’ mes grekeve dhe shqiptareve. Sipas policise ne kete burg prej kohesh nuk ka pasur te denuar shqiptare. Ata që kanë mbetur nga vitet e kaluara, mbahen në sektorë të veçantë. Kjo …

Read More »