Tag Archives: veseli

Veseli takon bashkatdhetarë në Gjermani

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në Shtutgart të Gjermanisë ka takuar dhjetëra bashkatdhetarë, me të cilët ka bashkëbiseduar lidhur me veprimtarinë e tyre në Gjermani, lidhjet me vendlindjen dhe mundësitë e investimeve, njofton kumtesa, trasnmeton Koha.net. Veseli tha se Kosova ka ndërmarrë hapa konkretë në lehtësimin dhe thjeshtësimin e procedurave të të bërit biznes në Kosovë, duke përmirësuar çdo ditë e më shumë klimën investive. Në këtë......

Read More »

Veseli: Kosova ka nevojë për dijen dhe përvojën e bashkatdhetarëve

Veseli takoi bashkatdhetarët në Shtutgart Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në Shtutgart të Gjermanisë ka takuar dhjetëra bashkatdhetarë, me të cilët ka bashkëbiseduar lidhur me veprimtarinë e tyre në Gjermani, lidhjet me vendlindjen dhe mundësitë e investimeve. Veseli tha se Kosova ka ndërmarrë hapa konkretë në lehtësimin dhe thjeshtësimin e procedurave të të bërit biznes në Kosovë, duke përmirësuar çdo ditë e më shumë klimën investive. Në këtë funksion, ai theksoi se Kosova mirëpret bashkatdhetarët që të vijnë dhe investojnë në vendlindje, si një mundësi e mirë për zgjerimin e bizneseve të tyre, por edhe mbështetje për Kosovën dhe të rinjtë e saj, në këtë fazë të nevojshme për vende të reja të punës. Po ashtu, Veseli tha se Kosova ka nevojë edhe për dijen dhe përvojën e njerëzve të saj, të shkolluar në universitetet perëndimore. “Shteti i Kosovës do të jetë përherë krah jush, por ai gjithashtu ka nevojë edhe për krahun dhe dijen tuaj. Ju duhet të mendoni që ngadalë t..

Read More »

Veseli: Jemi në prag të vendimit të madh

Fajon: Kosova e meriton liberalizimin e vizave Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, gjatë vizitës në Strasburg është takuar me Raportuesen në Parlamentin Evropian për liberalizimin e vizave për Kosovën, Tanja Fajon. Në takim është diskutuar për procesin e liberalizimit të vizave dhe rrugën euro-integruese të Kosovës. Kryeparlamentari Veseli ka marr mbështetje të plotë nga Fajon për liberalizimin e vizave. /21Media The post Veseli: Jemi në prag të vendimit të madh appeared first on RTV21.

Read More »

Veseli ua bën të qartë eurodeputetëve se kosovarët presin heqjen e vizave brenda këtij viti

Veseli takohet me deputetët e Parlamentit Evropian Në vazhdën e vizitës në Strasburg, kryetari i Kuvendit Kadri Veseli ka zhvilluar sot takime të ndara me eurodeputetë të forcave të ndryshme politike dhe njëherësh raportues për vende të ndryshme të Ballkanit. Veseli në Parlamentin Evropian zhvilloi takime të veçanta me zëvendës presidentin e Parlamentit Evropian, Rainer Wieland, me kryesuesin e AFET, njëherësh Raportues për Serbinë, David McAllister, udhëheqësin e Delegacionit për BiH dhe Kosovë, Tonino Picula, udhëheqësin e grupit politik Social Demokrat (S&D) në Parlamentin Evropian, Udo Bullmann. Në këto takime u diskutua për proceset nëpër të cilat po kalon Kosova në rrugën drejt integrimeve evropiane, me fokus angazhimet e institucioneve në procesin e liberalizimit të vizave. Më pas, Veseli ka zhvilluar takime edhe me eurodeputetët Andrey Kovatchev, Asim Ademov dhe me Angel Dzambaski. Kreu i Kuvendit të Kosovës i njohu eurodeputetët me arritjet e Kosovës në shumë fusha dhe pë..

Read More »

Veseli: Eurodeputetët mbështesin heqjen e vizave për Kosovën

Në vazhdën e vizitës në Strasburg, kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot takime të ndara me eurodeputetë të forcave të ndryshme politike dhe njëherësh raportues për vende të ndryshme të Ballkanit. Përmes një komunikate për media bëhet e ditur se Veseli, në Parlamentin Evropian zhvilloi takime të veçanta me zëvendëspresidentin e Parlamentit Evropian, Rainer Wieland, me kryesuesin e AFET, njëherësh Raportues për Serbinë, David McAllister,......

Read More »

Veseli dhe Fajon për vizat: Jemi në prag të vendimit të madh

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, takoi raportuesen për liberalizimin e vizave për Kosovën, Tanja Fajon, me të cilën diskutoi rreth zhvillimeve aktuale në vend dhe rajon, procesin e euro-integrimeve dhe me theks të veçantë, për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Kryeparlamentari Veseli konfirmoi edhe njëherë përkushtimin e institucioneve dhe të popullit të Kosovës për të ecur më shpejt në proceset e integrimit evropian, por theksoi gjithashtu......

Read More »

Marrëveshjen Maqedoni-Greqi, Veseli e sheh model për fqinjët

Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mbrëmë në mes të Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. Veseli ka vlerësuar se kjo marrëveshje shërben si model inkurajues për fqinjët. “Marrëveshja e arritur për çështjen e emrit është një lajm i jashtëzakonshëm dhe i shumëpritur për paqen dhe stabilitetin e gjithë rajonit. Ajo shërben si model inkurajues për të gjithë popujt fqinj, që t'i zgjidhin problemet e......

Read More »

Veseli marrëveshjen Maqedoni-Greqi e sheh si model për fqinjët

Shok-bombë ndaj gjyqtarit të EULEX-it në Prishtinë

Veseli: Lajm i shumëpritur për paqen dhe stabilitetin e gjithë rajonit Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mbrëmë në mes të Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. Veseli ka vlerësuar se kjo marrëveshje shërben si model inkurajues për fqinjët. “Marrëveshja e arritur për çështjen e emrit është një lajm i jashtëzakonshëm dhe i shumëpritur për paqen dhe stabilitetin e gjithë rajonit. Ajo shërben si model inkurajues për të gjithë popujt fqinj, që t’i zgjidhin problemet e së kaluarës nëpërmjet dialogut dhe mirëkuptimit”, ka shkruar Veseli në Facebook. Veseli po ashtu ka thënë se është i gëzuar që falë marrëveshjes Republikës së Maqedonisë Veriore po i zhbllokohet rruga drejt anëtarësimit në NATO dhe BE. “Përgëzoj gjithashtu bashkëkombasit tanë në këtë shtet për këtë arritje si dhe i falënderoj ata për qëndrimin konstruktiv dhe pro-integrimit që kanë mbajtur vazhdimisht”, ka shkruar kryeparlamentari në Facebook./21Media Zaev konfirmon: M..

Read More »